Ruhsat İçin Yangın Tüpü Kaç Kg Olmalı?

ruhsat için yangın tüpü kaç kg olmalı
ruhsat için yangın söndürme tüpü kaç kg olmalı

Nerede olursanız olun iş güvenliği son derece önemli bir konudur ruhsat için yangın tüpü kaç kg olmalıdır ve kullanım talimatları nelerdir Her birini tek tek öğrenmeniz son derece önemlidir. Genel olarak nereden nasıl bir kaza geleceğini önceden bilemezsiniz. Bundan korunmanın tek koşulu önceden tedbir almaktır. Herhangi bir işyeri açarken de iş sağlığı ve güvenliği kapsamına uygun bir şekilde yangın tüpü bulundurmanız son derece önemli olacaktır.

 Bulunduğunuz binanın yangın yönetmeliğine uygun bir şekilde yangın söndürme sistemlerine sahip olması son derece önemli bir durum arz eder. Bunun için bulundurmanız gereken yangın tüpü tiplerini de bilmeniz gerekli olacaktır. İçinde bulunduğunuz binanın boyutuna göre değişkenlik gösteren yangın tüpleri, 250 m2 bir bina için 6kg’lık bir yangın tüpü yeterli olacaktır.

Yangın Tüpü Çeşitleri Nelerdir?

Yangından korunmak için yangın tüpü çeşitleri konusunda da bilgi sahibi olmak son derece önemli olacaktır. Yangın tüpü çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Karbondioksitli yangın söndürücü
  • Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü
  • Köpüklü yangın söndürücü
  • Halokarbonlu yangın söndürücü

Yangın Çeşitleri Nelerdir?

Son derece büyük bir felaket olan yangın pek çok çeşitli şekillerde karşı karşıya gelme ihtimalimiz vardır. Bunlar A sınıfı yangınlar, B sınıfı yangınlar, C sınıfı yangınlar, D sınıfı yangınlar ve E sınıfı yangınlar olarak adlandırılabilir.

 A sınıfı yangınlar genel olarak ahşap Kâğıt ve kumaş gibi maddelerin yanması sonucu ortaya çıkan yangınlardır. katı maddelerin tutuşması da A sınıfı yangınlar kategorisine girer. B sınıfı yangınlar ise; solventle, tiner, akaryakıt ya da benzin tarzı ürünlerin parlayıcı ve sıvı yangınları içerir. C sınıfı Yangınlarda daha çok LPG ve metan propan gibi maddelerin yanması sonucu ortaya çıkar. Magnezyum, alüminyum, sodyum gibi metal yangınları da D sınıfı grubuna girer bir de E sınıfı yangınları vardır Bunlar ise elektrik yangınları olarak geçer.

Yangın Türüne Göre Yangın Söndürme Tüpleri

Birbirinden farklı olarak değişkenlik gösteren yangın tüpleri olmasının sebebi birbirinden farklı özelliklerde yangınların çıkma ihtimalinden kaynaklanır. Bu sebeple de yangın söndürme tüpleri çeşitleri birbirinden farklı kimyasal özellikler içermektedir. İçinde Bulunduğunuz binanın özellikleri ve yapısı aynı zamanda boyutları da bu konuda son derece önemli bir durum yaratır. Bu nedenle binanın boyutuna ve yapısına göre farklı yangın tüpleri kullanılması gerekir. Bir işyerinde yangın tüpü bulundurulması şarttır ve bu şartı da o iş yerinin işleyiş biçimine göre nitelendirilebilirsiniz.

 Bir iş yeri için yangın tüpü alacaksanız kafanıza göre alamazsınız bunun belirli bir yönetmeliği vardır. Eğer ki o iş yerinde kâğıt malzeme üretimi tarzı bir iş yapılıyor ise ona uygun olarak bir yangın söndürme sistemi kurulması söz konusu olacaktır aynı zamanda kimyasal ya da ahşap üretimi yapılan bir iş yeri ise ona uygun olan bir yangın tüpü almanız gereklidir.

 A sınıfı yangınlar için Kâğıt malzeme ya da ahşap gibi şeylerin tutuşması sonucu çıkacak olan yangın söz konusu olacaktır bunun içinde kimyevi tozlu ya da sulu bir yangın söndürme tüpü almanız gerekir. B sınıfı yangınlar için ise yine kimyevi tozlu ya da karbondioksitli veya Köpüklü yangın söndürme tüpü almanız çok önemlidir. C sınıfı yangınlar için ise karbondioksitli ve kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpü tercih edilir. D sınıfı yangınlar için ise kuru metal tozlu bir yangın söndürme tüpü almalısınız.

Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

Yangın tüpü dolum fiyatları da her sene değişik enlik gösterebilir. Bunun için araştırmalarınızı 2 kilogramlık yangın tüpü dolum fiyatları ya da 1 kilogram yangın tüpü dolum fiyatı şeklinde yaparsanız daha net sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yangın Tüpü ve İş Güvenliği

Çalışma alanınızda iş güvenliği son derece önemli bir konudur. Tamamen hayati bir durum söz konusu olduğu için İş güvenliğinde yangın tüpü son derece dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Her iş için o iş yerine uygun olan yangın tüpünün bulundurulması zorunludur. İş yerinde uygun yangın tüpü bulundurmayan bir firma bu konuda ceza alabilir. Bunun yanı sıra işyeri ruhsatı alırken de yangın tüpü gerekli olacaktır. Yangın tüpünün belirli aralıklarla değiştirmeniz, yenilemeniz de zorunludur.(1)