Yangın Söndürme Tüpü Nerede Kullanılır 2022 ?

yangın söndürme tüpü nerede kullanılır
yangın tüpü nerede kullanılır

Yangın söndürme tüpü nerede kullanılır, kullanım biçimi nedir? Yangın söndürme tüpü evde, iş yerinde, arabada ya da herhangi bir alanda ortaya çıkmış olan yangınlarda soğutma ve söndürme işlemleri için kullanılmaktadır. Böylece ortaya çıkmış yangın büyüme göstermeden ya da yayılmadan önlenebilmektedir. Bu tip risklere karşı devletler özellikle işletmelerde ve araçlarda bu yangın tüplerinin zorunlu olarak bulunması konusunda kararlar almıştır

Peki, yangın söndürme tüpü nerede kullanılır, hangi tüp nasıl söndürür? Yangın söndürme işleminde birçok farklı etken madde olabileceği için farklı yangın söndürme tüpleri kullanılmaktadır. Yangın tüpü çeşitleri yangına sebep olan dış etkene bağlı olarak içeriğindeki maddenin kullanımı ile kontrolü sağlamak için tercih edilmektedir.

Yangın Tüpü Çeşitleri ve Kullanım Alanları

yangın tüpü çeşitleri ve kullanım alanları
yangın söndürme tüpü çeşitleri ve kullanım alanları

Doğal ya da yapay durumlarda ortaya çıkan yangınları söndürmek için kullanılan yangın tüpü çeşitleri ve kullanım alanları nelerdir? Günümüzde ortaya çıkan yangınlar 4 farklı tipte değerlendirilmektedir. Bu yangın tipleri A (katı yangınlar) B (sıvı yangınlar) C (gaz yangınları) ve D (metal yangınlar) olarak sıralanmaktadır. Bu işlemlerde kullanılan yangın tüpü çeşitleri de şu şekilde sıralanabilir;

  • Kuru kimyevi tozlu söndürücü
  • Karbondioksitli yangın söndürücü
  • D tozlu yangın söndürücü
  • Köpüklü yangın söndürücü

Yangın tüpleri genellikle farklı yangın durumlarında kullanılmaktadır. A tipi katı yangınlar yani yanıcı madde olan odun, kömür ve kağıt gibi maddelerden ortaya çıkan yangınlarda kuru kimyevi tozlu söndürücü ve köpüklü yangın söndürücü kullanılabilmektedir. Yangın tüpü çeşitleri ve kullanım alanları açısından B tipi yangınlarda yani sıvı yangın olarak bilinen akaryakıt ve gaz yağı gibi ürünlerden ortaya çıkan yangınlarda A tipinde kullanılan ve karbondioksit yangın söndürücünün de kullanımıyla 3 farklı yangın tüpü çeşitleri kullanılabilmektedir.

C tipi yangınlarda ise gaz yangını olarak bilinen doğalgaz, LPG ve propan, metan gibi kimyasal gazların oluşturduğu gazlarda kuru kimyevi tozlu söndürücü ve karbondioksit yangın söndürücü kullanılmaktadır. Son olarak bilinen D tipi yangınlarda ise metal yapıda olan sodyum, potasyum vb. kimyasal yangınlarında D tozlu yangın söndürücü uygulanmaktadır.

Köpüklü Yangın Söndürme Tüpü Nerede Kullanılır?

Birçok yangın söndürme tüpü arasında tercih edilen köpüklü yangın söndürme tüpü nerede kullanılır? Genellikle A ve B tipi yangınlar için en uygun söndürme tüpü olarak bu tüp modelleri kullanılmaktadır. Yanıcı katı maddelerin söndürülmesi ve sıvı akaryakıt kimyasalların söndürülmesi işleminde en etkili olan söndürücüdür.

Köpüklü yangın söndürme tüpü doğrudan yangının üzerine uygulandığında yangına etki eden oksijen kesilmiş olur. Bu tip kimyasal yanıcı maddeler oksijenle tepkimeye girerse yayılır ve büyüme gösterir. Bu sebeple köpüklü yangın söndürme tüpü kullanıldığında ateş soğuma eğilimi göstererek etkisini kaybetmeye başlar.

Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır?

elektrik yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılır
elektrik yangınlarında hangi tip yangın söndürme tüpü kullanılır

Elektrik yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılır? Elektrik içeren ürünlerden ya da doğrudan elektrik bağlantısında oluşan arızalardan ortaya çıkan yangınlarda iki farklı yangın tüpü çeşitleri etkili olmaktadır. Bunlar kuru kimyevi tozlu söndürücü ve karbondioksitli yangın söndürücüdür.

Her ikisini de uyguladığınızda elektrik akımı etkisini kaybeder ve yangının farklı boyutlarda büyümesini engelleyecektir. Kuru kimyevi tozlu yangın tüpü en etkili söndürücü olarak görülse de karbondioksitli olan modellerde bu tip yangınlara karşı evlerde ve otomobillerde sıklıkla kullanılmaktadır.(1)

Petro Kimya Ürünleri ve Akaryakıt Yangınlarında Hangi Tür Söndürücüler Kullanılır?

Petro kimya ürünleri ve akaryakıt yangınlarında hangi tür söndürücü kullanılır? Bu tip yakıtlar çoğunlukla sıvı yangınlar türüne girmektedir. Yani B tipi yangınlarda etkili olan 3 farklı yangın söndürücü kullanılabilmektedir. Akaryakıtlar ve petro kimyasallar içerisindeki kimyasal etkileşim nedeniyle büyük çaplı yangınlara neden olabilmektedir. Üstelik yüksek oranda sıvı madde patlama etkisi dahi yapabilmektedir.

Bu durumda ateşi soğutma ve söndürme işlemi için kullanılabilecek en etkili söndürücülerden biri kuru kimyevi tozlu yangın söndürücülerdir. Bu ürünler genel olarak birçok yangına karşı iyi bir söndürücü etken maddeye sahiptir. Bir diğeri yangında oksijeni önlemeye yarayan köpüklü yangın söndürücüdür. Köpük yüzeyi yangını kapladığında alevlerin yayılması önlenmiş olur. Son olarak kullanılabilecek bir diğer söndürücü de Karbondioksitli olandır. Özellikle de yangının elektrikli herhangi bir ürüne teması halinde oluşabilecek yayılma etkisinde büyük bir önleyicidir.