Yangın Tüpü Değişimi

Yangın tüpü değişimi konusu, özellikle yangın tüpü bakımlarında en önemli konulardan birisi olmaktadır. Yangın tüpü kullanımı yasal olarak yaşam alanlarında zorunlu olmaktadır. Yangın tüpleri sayesinde aniden çıkan her türlü yangın, büyümeye fırsat bulamadan kolay bir şekilde engellenebilmektedir.

Yangın tüpleri kullanımı hayati öneme sahip olan bir konu olup, bu nedenle bakımlarının da her zaman düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Yangın tüpü değişimleri ise yapılan bu bakımlar sırasında yapılan kontroller sonucunda gerekli olduğu takdirde yapılmaktadır. Bu bakımlara bağlı olarak yangın tüplerinin düzenli olarak en az 6 aylık periyotlarla kontrolden geçmesi ve içlerinde bulunan gazların değiştirilip, yeniden dolum yapılması lazımdır.

Yangın Tüpü Değişimi Nedir?

Yangın tüpleri en önemli yangın söndürme araçlarından birisi olup, bakımlarının ve kontrollerinin hiç aksatılmadan aylık ve yıllık periyotlar halinde yapılması gerekmektedir. Yangın tüpleri yaşam alanlarını olası yangınlara karşı koruyan en önemli ürünlerdir. Yangın tüpleri evler, okullar, iş yerleri, fabrikalar, oteller, alışveriş merkezleri ve hastaneler gibi pek çok yaşam alanında bulundurulması zorunlu olan cihazlardır.

Yangın tüpleri düzenli olarak bakımlarının yapılmadığı durumlarda ise işlevlerini yitirmekte olup, aynı zamanda kullanım ömürleri de azalmaktadır. Bu bakımların en önemlilerinden birisi de, altı aylık olarak yapılan bakım ve kontroller olmaktadır. 6 aylık periyotlarla yapılan bu kontrollerde yangın tüpleri tümüyle kontrol edilmekte, çeşitli testler uygulanarak yapıları test edilmekte ve yapılan bu testlerin sonucuna göre değişimleri olmaktadır.

Aynı zamanda 6 ayda bir yapılan bu bakımda, yangın tüplerinin içerisinde yer alan ve yangınları söndürmeye yarayan özel gazında değiştirilmesi ve yenilenmesi lazımdır. Yangın tüplerinin içerisinde yer alan özel gazlar zamanla etkisini yitirmekte ve hiç bir işlevleri kalmamaktadır. Bu nedenle bu dolum işlemleri, bu konuda yetkili olan yangın tüpü dolum firmaları tarafından yapılmaktadır.

Yangın tüpü gaz değişimi işlemlerinin ise kesinlikle bu konuda uzman ve yetkili olan firmalara yaptırılması da hayati önem taşımaktadır. Güvenilir olmayan firmalara yaptırılan bu yangın tüpü dolumları sonucunda yangın tüpleri acil durumlarda kullanılamaz bir hale gelmektedir. bu nedenle yangın tüpü dolumunda içinde ki gazların doğru bir şekilde ve aslına uyguna olarak değiştirilmesi ve yeniden doldurulması önemli olmaktadır.

Yangın tüpü değişimi ve bakımı için yangın tüpü dolum firmalarının, bu dolum ve bakım işlemi boyunca müşterilerine ücretsiz olarak ikame yangın tüpü bırakmaları da zorunlu olmaktadır. İkame yangın tüpleri için ücret talep eden firmalara ise itibar edilmemesi gerekmektedir. Yangın tüpü değişimlerini ise firmalar her zaman garanti kapsamı altında yapmaktadır.

Yangın Tüpü Değişimi ve Dolumu Nasıl Yapılır?

Yangın tüpü değişimi ve dolum işleri uzmanlık isteyen bir alan olup, her zaman için bu konuda işinin ehli olan firmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Yangın tüpü dolumlarında ise kullanılacak olan gazların kesinlikle aslına uyan gazlar olması gerekmektedir. Yangın tüpü dolum işleri ise altı aylık periyotlarla yapılmaktadır.

Yangın tüpü kontrolleri ve dolumu için ise ilk olarak bu işe uygun olan ekipmanlarla yangın tüpünün içinde bulunan basınçlı gaz boşaltılmaktadır. Yangın tüpünün gazı boşaltıldıktan sonra ise tüpün vanası çıkarılmakta ve kontrol edilmektedir. Daha sonra ise içerisinde bulunan ve diğer yangın tüpü parçaları tek tek kontrol edilmekte ve temizlenmektedir. Bu işlemler sırasında yangın tüplerinin dışı ve içi tamamen kontrol edilmekte ve bir takım testler yapılmaktadır.

Yangın tüplerinin imalat tarihlerine uygun olarak da yapılan bu testler ile yangın tüplerinin dayanıklılığı ve diğer özellikleri tümüyle kontrol edilmektedir. Bu testler ile birlikte yangın tüpüne gerekli olan bütün bakımlar da beraberinde yapılmaktadır. Bu test sonuçlarına göre ise yangın tüpü işlevini artık yitirmişse yangın tüpü tümden değiştirilmektedir.

Yangın tüpü testlerinin olumlu çıkması durumda ise çıkarılan yangın tüpü parçalarının hepsi temizlenip, yerlerine yeniden takılmaktadır. Bu işlemlerden sonra ise özel araçlarla yangın tüplerinin içerisinde bulunan gaza uygun olan gaz içerisine yeniden doldurulmaktadır. En son olarak ise yangın tüpünün hortumları eski yerlerine monte edilmektedir. Bu aşamadan sonra ise gaz sızıntılarına karşı gerekli olan test yapıldıktan sonra yangın tüpü bakım işlemi sona ermiş bulunmaktadır. Bütün bu işlemler sonucunda yangın tüplerinin kontrolleri tamamen sağlanmış olmaktadır.(1)