Yangın Tüpü Dolduruluyor mu

Yangın tüpü dolduruluyor mu bakıldığı zaman doldurulmaktadır ve bununla beraber türüne göre dolumu yapılmaktadır. Yangın söndürme tüplerini iki yılda bir olarak tam şekilde boşaltılması ve doldurulması gerekir. Köpüklü yangın söndürme tüpleri için periyodik bakım süresi ile dolum süresi iki senede bir yapılmaktadır.

Halokarbon yangın tüpleri ile kuru kimyevi toz tüplerinin kontrolü yılda iki kez bakım yapılması gerekmektedir. Bununla beraber iki sene de bir de doldurulması gereken yangın tüplerinin periyodik zamanlarda bakılması gerekmektedir. Periyodik işlemleri yapılmayan tüplerde yangına müdahale etmede zorluk yaşanabilmektedir.

Yangın Söndürme Tüpü Dolumu Kaç Yılda Yapılır?

Yangın tüplerinin bakımı senede iki kez yapılmaktadır ve bununla beraber yangınlarda sıklıkla kullanılan yangın söndürme tüplerinin sağlam bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Yangın tüpü dolumu kaç yılda yapılır bakıldığı zaman verimli bir yangın tüpü olunması için verilen talimatlara tam olarak uyulması gerekir. Yangın tüpü dolumu kaç senede yapılır,

  • Yangın tüplerinde verimli olarak kullanılmasını sağlayan en önemli özelliklerden biri düzenli olarak kullanılma imkânı sağlamasıdır. Fakat bunun için periyodik şekilde bakım yapılması gerekir.
  • Yangın söndürme tüpleri kendi arasında farklılık gösterebilmektedir ve gaz, sıvı maddeleri için farklı dolum zamanları olabilmektedir.
  • İçerisinde farklılık gösteren yangın söndürme tüplerinin en iyi şekilde kullanılması gerekir fakat düzenli olarak bakımı da yapılması gerekmektedir.

Yangın Tüpleri Periyodik Kontrol Süreleri 2022

Yangın tüplerinde periyodik kontrol süreleri genel olarak senede iki kez yapılabilmektedir. Yangın tüpü içeriğinde bulunan madde türüne göre süre aralığı farklılık gösterebilmektedir. Yangın tüpleri periyodik kontrol süreleri 2022 bakıldığı zaman yangın tüplerinin dolum boşaltım işlemleri de önemli olmaktadır. İçeriğindeki maddelere göre tüplerdeki malzemenin tamamen boşaltılarak yeni malzemenin eklenmesi gerekmektedir.

Periyodik kontrol sürelerindeki amaç sistemin tamamen taze olması gerekmektedir. Böylelikle oluşacak yangınlar daha kolay daha seri ve daha hızlı alanlarda bulundurulması gerekmektedir. Periyodik yangın tüplerinde periyodik kontrol süreleri kapsamında iyi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Yangın Tüpü Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Yangın tüplerinin son kullanma tarihi bulunmaz sadece dolum süresi geçer. Yangın tüpü son kullanma tarihi nerede yazar bakıldığı zaman her periyodik bakımlarda kullanıcı tarafından kontrol edilerek kontrol paneli üstüne yazılır. Aylık periyodik bakım yangın tüplerinin üzerinde bulunan çizelge ile yapılmaktadır. Kontrol ise tetiğe basarak püskürtülerek püskürtülmediği kontrol edilir ve sonrasında kontrol panelinde belirtilir. Yangın söndürme tüpü kaç sene kullanılır bakıldığı zaman,

  • Yangınlarda söndürme sistemi olarak kullanılan yangın söndürme tüpleri düzenli aralıklarla doldurulması gerekmektedir.
  • İçeriğindeki maddelere göre farklılaşan yangın tüpleri konusunda kişilerin uzman kişilerce bakımı yapılması gerekir ve sağlam kullanılması ile verimli olarak kullanılması gerekir.
  • Yangın anlarında kişilerin aradığı çevrede ilk olarak aradığı şeylerden biri yangın tüpleridir ve bununla birlikte üzerinde korozyon, kırılma gibi durumlar olduğunda yangın tüpünün kullanılmaması önerilir.

Yangın Tüpü Nasıl Doldurulur?

Yangın tüpünün doldurulma işlemlerine bakıldığında tamamen profesyonel kişilerce yapılması gerekiyor. Yangın tüpü nasıl doldurulur durumlarında kişiler tüpün basınç göstergesini inceleyerek kontrol yapmaktadır. Sonrasında ise servise getirilen yangın tüplerinin test değerleri istenilen aralıklarla bakım yapılması gerekmektedir. İstenilen basınç aralığının orta değerinde veya alt değerinde olması gereken basınç değerine sahip tüplerin dolum işlemi yapılır.

Yangın tüplerinin doldurulma işlemlerine bakıldığı zaman her kademenin titizlikle yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte cihazların üzerinde firma etiketinin dışında ikinci bir etiket daha bulunmalıdır. Bu etikette aylık kontrol tarihi, sorumlu şahıs, doldurulduğu tarih gibi alanların olması gerekir ve dolum işlemleri kontrol sonrasında yapılır.

Yangın Tüpü Tek Kullanımlık mı?

Yangın tüplerini ilk defa kullanacak kişiler, yangın tüplerinin tek kullanımlımı olup olmadığı merak edilmektedir. Yangın tüpleri genel olarak tek kullanımlı olmamaktadır ve içerisindeki sıvı, toz veya gaz maddelerin bitimi ile beraber dolum yapılması gerekiyor. Yangın tüpü dolum yeri bakıldığında yangın tüplerinin alındığı bölgelerde dolum yapılmaktadır. Fakat dolum işlemlerinde kesinlikle uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Yangın tüpü dolumu fiyat durumuna bakıldığı zaman içerisindeki maddeye ve kilograma göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple fiyat hakkında en doğru bilgiyi kişiler firmaları üzerinden alabilmektedir. Bunun dışında yıllık kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bununla beraber iki senede bir yapılan kontrollerde bulunmaktadır.(1)