Yangın Tüpü Dolumu Ümraniye

yangin tüpü dolumu ümraniye
yangin tüpü dolumu ümraniye

Yangın tüpü dolumu Ümraniye ve İstanbul’un birçok bölgesinden gelen müşteriler için doldurma işlemi yapılabilmektedir. Kişiler hayatlarında istemediği fakat zaman zaman karşı karşıya kalmak zorunda olduğu yangınlardan korunmak için yangın tüpü sağlamalıdır bununla beraber alınan yangın tüplerinin düzenli bakımı ile dolumu yapılmalıdır. Yangın söndürme tüpleri ile kişiler yangını büyümeden kontrol altına alabilecekler.

Yangın tüpü dolumu yangın tüpü çeşitlerine göre yapılır ve yangınlarda kullanılan yangın tüpü çeşitleri etki eden alanlara göre farklılaşmaktadır. En fazla kullanılan yangın tüpü çeşitleri genel olarak kuru kimyevi tozlu olan yangın tüpleridir. Bunun dışında her türlü yangın tüpü için dolum yapabilirsiniz.

Yangın Tüpü Çeşitleri Nedir?

İçerisinde ne olursa olsun yangın tüpü çeşitlerinde hepsinin dış yüzey kısmının yangın durumuna karşı dayanıklı olması gerekiyor. Bununla beraber yanan maddelerin türü ile birlikte etki edebileceği alan gibi etmenlerde hangi çeşidin kullanılacağına karar verilmelidir. Yangın tüpü Ümraniye bölgesinde bulunan firma ile kişiler yangın tüpü çeşitleri arasından seçim yapabilecekler. Yangın tüpü çeşitleri nedir bakıldığı zaman,

  • Kuru kimyevi olan yangın tüpleri bakıldığı zaman özellikle katı maddelerin söndürülmesi için uygundur ve özellikle A tipi ile B tipi olan yangınlarda etkilidir.
  • Karbondioksitli olan yangın tüpü çeşitleri bakıldığı zaman genel olarak yangına boğma etkisi gösterir ve etkili olan tüpler arasında yer almaktadır. En temiz söndürme maddesidir ve B ile C tipi olan yangınlarda kullanılır.
  • Halojenli olan yangın söndürme tüplerine bakıldığı zaman genel olarak brom, iyot, etan ve flor gibi maddelerden oluşur. Ani söndürme etkilidir, özellikle elektronik cihaz yangınlarında oldukça etkili olabilmektedir.
  • Köpüklü olan yangın tüpü dolumu bakıldığı zaman A ile B tipi yangınlarda kullanılmaktadır ve içerisinde sentetik türde AFF tipi köpük konsantresi ile yeterli su bulunmaz ve azot gazı ile basınçlandırılır.

Yangın Tüpü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yangın tüpü bakımı nasıl yapılır bakıldığı zaman bakımın bilen kişilerce yapılması önerilmektedir. Yangın tüplerinin her an kullanıma hazır tutulması gerekir ve bununla birlikte profesyonel kişiler tarafından yapılır. Sorumlular tarafından yapılan yangın tüpü bakımları konusunda öncelikle kontrol ile bakım direktifi hazırlanmalıdır. Yangın tüpü bakımına bakıldığı zaman,

  • Yangın tüplerinin bakımı konusunda kişiler iki senede bir veya tüpüne göre senede iki kere bakımı yapılmalıdır.
  • Yangın tüplerinin bakımında kişiler içeriğindeki maddenin tamamen boşaltılarak doldurulması gerekir bu işleminde bilen kişiler ve personeller tarafından yapabilecekler.
  • Dolum ile bakım işlemlerinin yangın söndürme cihazları ile dikkatli olması gerekir. Standartta uygun malzemenin kullanılması gerekmektedir.
  • Yangın söndürme tüpleri doluma alındığı zaman ilk yapılacak iş yangın tüpünün itici gazın yani azotun boşaltılmasını sağlar.
  • İçeriğindeki gaz boşaltıldıktan sonra cihazın vanası sökülerek alet içerisinde yer alan kimyevi maddeler vakum makinesi ile boşatılır ve dolum işlemleri tamamlanır.

Yangın Tüpü Dolumu Fiyatı

Yangın söndürme cihazları içeriğindeki malzemelerle beraber farklı türde olabilir. Yangın tüpü dolumu fiyatı ise bu maddelere göre aynı zamanda kilosuna göre farklılık gösterebilmektedir. Çok farklı özelliklerde ve ebatlarda üretimi sağlanan yangın tüpü fiyatları özellikle yangının oluşma aşaması içerisinde ve söndürülmesinde büyük bir önem taşır. Yangın söndürme cihazları konusunda kişiler kullanım alanına göre kişiler seçim yapabilecekler.(1)

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Karbondioksit içeren yangın söndürme sistemlerine yangın anında kişilerin oksijen yüzdesini düşürür. Böylece alevlerin yayılmasını en aza indirilir. Karbondioksitli yangın söndürme sistemleri bakıldığı zaman alevlerin oksijenle temasını keser ve ısıyı düşürerek ortamdaki sıcaklığı azaltır. Bu sebeple karbondioksitli olan yangın söndürme tüpleri sıklıkla tercih edilir.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Özellikleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü özellikleri bakıldığı zaman en fazla kullanılan yangın tüpleri arasındadır ve bununla beraber A, B ve C tipi olan yangınlarda etkili olabilmektedir. Yanıcı katılar, benzinler, mazot yanmaları, doğalgaz gibi yangınlarda kullanılmaktadır.

Zehirleyici etkisi bulunmaz ve tüplerde itici gaz olarak azot gazı kullanılır, püskürtme sağlanır. Bu sebeple kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler en sık şekilde kullanılan yangın söndürücülerdir. Yangın söndürme sistemleri ile yangın tüpleri her alanda olması gereken cihazlardır bu sebeple kişiler evlerde, iş yeri, apartman gibi alanlarda mutlaka barındırmalıdır.