Yangın Tüpü Dolumu ve Satışı

yangın tüpü dolumu ve satişi
yangın tüpü dolumu ve satişi ücreti

Yangın tüpü dolumu ve satışı ile beraber yangın söndürme cihazları bittiği zaman veya son kullanma tarihi geldiğinde boşaltılarak tekrar dolum işleminin yapılması gerekir. Bu sırada yangın tüplerinin hidrostatik testleri yapılmalı ve yangın tüpleri kullanılmamış olsa bile ve 2 seneyi doldurmamış olsa bile mutlaka her 6 ayda bir veya senede bir olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Yangın tüpleri,

 • Yangın tüpü dolumu ile kullanılan kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler içeriğinde bulunan mono amonyum fosfat tozunun sağlıklı bir şekilde söndürme etkisi 2 senedir bu sebeple her 2 senede bir bu tüplerin tekrar dolumu yapılmalıdır.
 • ABC tozlu olan yangın tüpleri, üzerinde yer alan basınç göstergelerinin tüp içerisindeki azot gazının basıncı gösterilir ve bu tüpler içerisinde 18 bar basınç bulunur.
 • Basıncı düşmüş olan tüpler mutlaka tekrardan doldurulmalıdır aksi halde kullanmak istenilen basınç yeterli olmazsa içerisinde bulunan gaz dışarı püskürtülmez.
 • Süreleri dolan yangın tüplerinin dolum durumunun ihmal edilmemesi gerekir.
 • 1 kg Yangın tüpü dolumu ve satışı birlikte yüksek kilogram da bulunan tüplerin dolumu farklılık gösterir.

Yangın Tüpü Dolumu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yangın söndürme tüplerinin dolum ve bakım işlemlerinde çok dikkatli olunmalıdır ve standarda uygun malzeme kullanmak gerekir. Yangın tüpü dolumu dikkat edilmesi gerekenler bakıldığı zaman kullanılan gaz ve tozun kesinlikle profesyonel olan kişilerce kaliteli malzeme kullanılarak dolum yapılması gerekir. Yangın tüpü dolumu dikkat edilmesi gerekenlere bakıldığı zaman,

 • Yangın söndürme cihazları doluma alındığı zaman ilk olarak içeriğindeki azot gazının bulundurulması gerekir ve azot gazı boşaldıktan sonra cihazın vanası sökülür.
 • Alet içerisinde bulunan kimyevi maddeler vakum makinesi ile boşaltılır ve kimyevi madde çekildikten sonrasında gövde üstünde bulunan üretim tarihi varsa kontrol geçmişine bakılır.
 • Tüplerin beden kullanım süresi dolmuşsa bu noktada hidrostatik test yapılır eğer gövde kullanım görevi geçmemişse gövde kısmında korozyon veya darbe yoksa dolum işlemlerine başlanması gerekir.
 • Doğru ve kaliteli bir şekilde yapılmayan dolum işlemlerinde kişileri yangına karşı savunmasız bırakır kişilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atar.
 • 2 kg’lık Yangın tüpü dolumu ve satışı ile beraber farklı kilogramlarda bulunan söndürücülerin fiyatı kararlaştırılarak ona göre bir kg’da tüp alınabilir.

Yangın tüpü dolumu satışında mutlaka uzman kişi ve kurumlarca yapılması gerekir. Eğer dolum ve satışlar kaliteli bir şekilde yapılmazsa kişiler için sorunlu olabilir. Profesyonel ekiplerle beraber sektörde uzun yılların verdiği tecrübe ile birçok kişiye hizmet veren kuruluşlar dikkat edilmelidir.

Yangın Tüpü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yangın tüpü alımında çok dikkat edilmelidir, bununla beraber piyasada bulunan bazı yangın tüplerinin yangını söndürmediği veya geç söndürdüğü görülmektedir. Bu sebeple yangın tüpü alırken dikkat edilmesi gerekenler ile beraber izlenecek adımlardan bazıları,

 • Tüm yangın tiplerinde tek çeşit kullanılan söndürücü etkisini göstermez bu sebeple bir yangın söndürücü alınmadan öncesinde hangi tip yangına göre tüp alınacağı karar verilmelidir.
 • Ev kullanımı için alınan dört tipte söndürücü bulunur bunlar köpük, su, kuru toz, karbondioksit olmaktadır bununla beraber profesyonel mutfaklarda kullanılan ve ıslak kimyasal yangın söndürücülerin daha küçük modelleri evlerde yağ kızartma yangınlarında kullanılabilir.
 • Sulu yangın söndürücü modelleri A sınıfı olan yangınlarda etkilidir ve bu tarz söndürücüler herhangi bir zararlı madde içermez.
 • Yangın tüpü dolumu ve satışı ile beraber katkılı su söndürücüleri daha hafif ve daha küçük söndürücülerin kullanımına uygundur ev içerisinde kullanılır.
 • BC değerli olan toz yangın söndürücüleri yanan katılar için uygun değildir genellikle arabalar için kullanılabilir.
 • Toz yangın söndürücülere ABC toz söndürücüler denir ve yanlınla mücadele kapsamında iyi bir soğutma etkisine sahip değildir.

Yangın Tüpü Dolumu Fiyatları

Yangın tüpü dolumu fiyatları içerisindeki maddeye göre farklılık gösterebilir bununla birlikte yangın tüpünün büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Yangın tüpü dolumu ve satışı fiyatlarına bakıldığı zaman önemli olan fiyat değil işlevi olmaktadır. Güncel ekonomi durumuna göre yangın tüpü ile dolum fiyatları farklılık göstermektedir. Bu sebeple en doğru fiyat bilgisi için güvenilir firmalar üzerinden anlık fiyat bilgisi alabilirsiniz. Yangın tüpleri yaşam alanının her bölümünde olması gerekir bu sebeple yangın tüpü seçiminde kişilerin dikkatli olması ve can, mal güvenliği için sağlaması gerekmektedir.(1)