Yangın Tüpü Kaç Saniyede Biter?

yangın tüpü kaç saniyede biter
yangın söndürme tüpü kaç saniyede biter

“Yangın tüpü kaç saniyede biter” sorusu; yangın tüpü çeşitlerine göre cevaplanmalıdır. Karbondioksitli, halokarbonlu ve köpüklü yangın söndürücü tüpler, içinde yer alan likit bitene kadar kullanılabilir. Likit, yangın söndürmede kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan yangın söndürme maddesi, bir dahaki kullanılacak zamana kadar kendini muhafaza etmektedir.

“Yangın tüpü kaç saniyede boşalır” noktasında; kuru kimyevi tozlu tüplerin sadece 1 kez kullanılabildiğini belirtebiliriz. Kuru kimyevi tozlu yangın tüplerini 1 kez kullansanız dahi yine de 2.’yi kullanamazsınız. Özellikle belirttiğimiz 2 yangın tüpünün bu özelliklerine çok dikkat etmelisiniz. Yangın söndürme standartları doğrultusunda, tüpleri mutlaka yerden 90 cm yukarıya duvara monte etmelisiniz.

Yangın Tüpü Çeşitleri Nelerdir?

“Yangın tüpü çeşitleri nelerdir” sorusunun cevabını şöyle yanıtlayabiliriz:

CO2’li Yangın Söndürme Cihazları

CO2 maddesinin ilk olarak ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. CO2 kesinlikle yanıcı gaz değildir. Yeniden tepkimeye girmemesiyle bilinmektedir. CO2’li yangın söndürme cihazlarını; titanyum, sodyum, magnezyum ve potasyum benzeri alkali metallerden kaynaklı yangınlarda kesinlikle kullanmamanız gerekiyor.

Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

Yanıcı sıvılardan kaynaklı çıkan yangınlarda, köpüklü yangın söndürme cihazları kullanılır. Yanmaya başlayan sıvının üzerine köpük tabakası örtülür. Böylelikle oksijenle yanan sıvı arasındaki bağlantı kesilmiş olacak. Köpüklü yangın söndürme tüpleri içerisinde “foam” isimli kimyasal bileşik vardır. Bu foam maddesi basınçlı suyla karıştırılır. Foamla tbasınçlı su karışımı, köpük yapan maddeden tazyikliye geçişte havayla karışmaktadır. Bahsettiğimiz bu işlemlerin arkasından köpük oluşmaktadır.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Tüpleri

“Yangın tüpü kaç saniyede biter” sorusu kapsamında yukarıda ele aldığımız kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri de C ile B sınıfı yangınlarda kullanılıyor. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri, sodyum bikarbonattan oluşmuştur. A, B, C sınıflı yangınlardaysa; Amonyum fosttan oluşan bileşenler kullanılmaktadır. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri; yangınları soğutarak, boğarak ve zincirleme yanmayı keserek söndürmektedirler.

Yangın Söndürme Tüpleri Ne Zaman Dolmalıdır?

“Yangın söndürme tüpleri ne zaman dolmalıdır” kapsamında tüm tüplerin periyodik bakımları mutlaka yapılmalıdır. Yangın söndürme tüplerinin bakımlarını kesinlikle aksatmamalısınız. Köpüklü yangın söndürme tüpleri periyodik şekilde 2 sene de bir hem doldurulmalı hem de bakımları yapılmalıdır. Halokarbon yangın tüpleriyse, senede 2 defa bakıma tabi tutulmalıdır. Kuru kimyevi yangın tüpleri de diğerleri gibi 2 defa bakıma götürülmelidir.

Aynı zamanda bu konuyla ilgili “yangın tüpü dolumu kaç TL” sorusunun da cevabı çok merak ediliyor. Fiyatları genel olarak incelediğimizde 6 kg’lık bir yangın tüpünün dolum fiyatı, 100 TL- 300 TL arasında değişmektedir. Yalnız bu fiyatın altında da dolum yapan merdiven altı firmalar vardır. Onlara çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yangın konusu şakaya gelecek bir konu asla değildir. Yangın söndürme tüplerini daima kaliteli yerlerden doldurmanızı tavsiye ediyoruz.

6 Kg’lık Yangın Tüpü Ne Kadar Sürede Boşalır?

“6 kg’lık yangın tüpü ne kadar sürede boşalır” hususunu şu şekilde açıklayabiliriz: Örneğin; bir kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri, 1 defa kullanılmaktadır. 6 kg’lık yangın tüpü söndürücüsünden yarısını kullandığınızda, kullanmadığınız kalan gaz vana ağzından kaçar. Bu durum basıncın boşalmasını sağlamaktadır. 2 saate kadarsa yangın tüpü içerisindeki tüm gazlar boşalmaya başlar.(1)

“2 kg’lık yangın tüpü kaç saniyede boşalır” konusu da çok merak edilmektedir. 1-2kg’lık kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri, araçlarda genel olarak kullanılmaktadır. Bu yangın tüp çeşitleri; 0 ile 10 saniye içerisinde kullanılırlar. Ufak çaplı yangınlarda kullanılmaları daha doğru olur.

Evlerde Hangi Yangın Tüp Çeşitleri Kullanılmalıdır?

“Evlerde hangi yangın tüp çeşitleri kullanılmalıdır” konusu da büyük önem taşıyor. Karbondioksit (CO2) yangın söndürücüler; B ile C sınıfındaki yangınlarda kullanılmalıdır. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücülerse; A, C ve sınıflı yangınlarda kullanılıyor. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler, elektrik kaynaklı yangınları söndürmede çok etkilidirler. Ayrıca fiyat/ performans grafiğinin de bu yangın söndürücü tüplerinde yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

“Yangın tüpü dolu olduğu nasıl anlaşılır” konusuna da çok dikkat etmek gerekiyor. Kuru kimyevi tozlu yangın tüplerinin kontrolünü anlamak için cihaz başlığında yer alan ibreye bakmanız gerekiyor. İbre her zaman yeşille kırmızıyı gösterir. Yangın söndürme tüpleri bazen yeni alındığı ve doldurulduğu takdirde dahi kendiliğinden boşalabiliyorlar.