Yangın Tüpü Kaça Dolar?

yangın tüpü kaça dolar
yangın söndürme tüpü kaça dolar

Yangın tüpü kaça dolar sorusu yakın zamanda yangın tüpünü yenilemek isteyen bireyler tarafından araştırılmaktadır. Yangın tüpleri, yangın felaketlerinde kullanılan bir tür söndürme aracı olarak nitelendirilmektedir. Bu noktada hayati önem taşıyan yangın tüplerinin her zaman için hazır halde olması gerekmektedir. Bunun dışında yangın tüplerinin doldurulması için boş olmasına gerek yoktur. Kimyasalların özelliklerini kaybetmesi durumunda da yangın tüpü dolumu yapılmalıdır.

Günümüzde yangın tüpü dolum fiyatı ortalama 50 TL – 150 TL arasında değişiklik göstermektedir. Tabi bu fiyatlar 6 kilogramlık yangın tüpleri için geçerlidir. Sahip olduğunuz yangın tüpünün ağırlığına bağlı olarak daha fazla veya daha az ödeme yapmanız da gerekebilir.

Yangın Tüpü Kaç Kere Kullanılır?

Yangın tüplerinin doldurulması söz konusu olduğunda yangın tüpü kaç kere kullanılır sorusu sıklıkla ele alınmaktadır. Yangın tüplerinin zamanında doldurulması hayati önem taşımaktadır. Bu noktada kuru kimyevi tozlu bir yangın tüpü kullanıyorsanız sadece bir kere kullanabileceğinizi bilmelisiniz.

Örneğin 6 kilogramlık bir söndürücünün yaklaşık 1 kilogramını kullanmış olsanız bile yangın tüpü, vana kısmından kalan basıncı boşaltacaktır. Bu nedenle bir yangın söndürme tüpünün açıldıktan 1-2 saat sonra hiç kullanılmamış olsa dahi bittiğini anlayabilirsiniz. Sonuç olarak yangın tüplerini kullanım sayısına bağlı olmadan dolu tutmanız oldukça önemlidir.

Yangın Tüpü Dolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yangın tüpü dolu olduğu nasıl anlaşılır sorusu ile birlikte bahsi geçen bu cihazların ortalama ne zaman doldurulması gerektiğini öğrenebilir ve bu süreci takip edebilirsiniz. Bilindiği üzere yangın söndürme cihazlarının üzerinde bir ibare bulunmaktadır. Bu ibare, yangın tüpünün doluluk oranını da göstermektedir.

Bahsi geçen bu ibare, devamlı olarak iki kırmızı arasında bulunan yeşili göstermektedir. Ancak bazı zamanlarda yangın tüpleri yeni alınmış olsa dahi ibarenin sıfıra kadar indiğini görmek de mümkündür. Bu durumda olası bir yangın felaketine hazırlıklı olabilmek için yangın tüpünün doldurulması ve tüm kontrollerinin yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun için alanında uzman ekiplerden destek alabilirsiniz.

Yangın Tüpleri Hangi Sıklıkla Doldurulmalıdır?

Yangın anında söndürücü görevi gören yangın tüpleri, yangın tüpleri hangi sıklıkla doldurulmalı sorusu kapsamında da ele alınmaktadır. Yangın tüpleri, bir kez alındığında ömür boyu kullanılabilen bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle belirli aralıklarla kontrollerinin yapılması ve tüpün yeniden doldurulması oldukça önemlidir.

Bu konuda hizmet veren yetkililer en doğru aralığın 2 yılda bir olduğunu vurgulamaktadır. Köpüklü yangın söndürme tüplerinde ise bu aralığın yılda bir kez olduğu söylenmektedir. Sahip olduğunuz yangın söndürme tüpünün üzerinde bulunan ibareyi devamlı olarak kontrol ederek tüpün periyodik bakımlarını yaptırabilirsiniz. Böylece yılda bir kez bakımını yaptırabilir ve iki yılda bir olacak şekilde dolumlarını sağlayabilirsiniz.(1)

Yangın Tüpü Ne İşe Yarar?

yangın tüpü ne işe yarar
yangın söndürme tüpü ne işe yarar

Yangın tüpleri, olası yangınlarda söndürme amacıyla kullanılan bir araçtır. Yangın tüpü ne işe yarar sorusu kapsamında bu söndürme araçlarının tam olarak ne işe yaradıklarını öğrenebilir ve bilinçli bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Yangın tüpleri hakkında ne işe yaradıkları aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır. Bu açıklamaları okumanız yeterli olacaktır.

 • Isı ve oksijen arasındaki bağlantıyı kesme amacı taşımaktadır.
 • İçerisinde bulunan pek çok kimyasal sayesinde yangınların sönmesini sağlar.
 • Parlayıcı sıvı yangınlarında etkili oldukları bilinmektedir.
 • Makine ve motor yangınlarında kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Sıralanan bu işlevlere bakıldığı zaman yangın tüplerinin nerede ve ne için kullanıldıklarını anlayabilirsiniz. Böylece olası faciaların önüne geçmek adına yangın tüplerinden yararlanabilirsiniz.

Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır?

Yangın tüpü nasıl kullanılır sorusu, bu alanda en çok merak edilen başlıklardan birisidir. Kullanımı basit gibi görünen ancak pek çok kişi tarafından yanlış kullanılan yangın tüpleri, doğru kullanılmadıkları takdirde etkilerini kaybetmektedir. Bu noktada yangına nokta atış yapabilmek için aşağıda sıralanan kullanma talimatlarına dikkat edebilirsiniz.

 • Öncelikle söndürme cihazını kullanmak için rüzgarı arkanıza alın.
 • Ateşe mümkün olduğu kadar yaklaşılması önemlidir.
 • Karbondioksit tüpünün valfi sola çekilir veya tetikte bulunan pim çekilir.
 • Tetiğe sonuna kadar basılması gerekmektedir.
 • Tüpten çıkan toz tamamen yangının üzerine püskürtülmelidir.
 • Yangının ön taraftan arkaya doğru söndürülmesi gerekmektedir.
 • Bu esnada yangının söndüğünden emin olana kadar yangın bölgesinin terk edilmemesi gerekmektedir.
 • Tozlu cihazların toz bitene kadar kullanılması tavsiye edilir.