Yangın Tüpü Kendi Kendine Biter Mi?

Yangın tüpü kendi kendine biter mi? Gibi sorular da kurumlarında yangın tüpü kullanımına yer veren kişiler tarafından sık sık araştırılmaya devam etmektedir. Yangın tüplerinin içeriği, yangını söndürmek için kullanılan gazlardan oluştuğu için, kendi kendine bitme ve sıfırlanma özelliğine sahiptir. Hatta bazı tüplerin, yeni doldurulmuş olmasına rağmen kendi kendine bitmesi gibi durumlar da sık rastlanan olaylar arasında yer almaya devam etmektedir. Bu durumu kontrol altına alabilmek için ise; yangın tüpü ibaresini sık sık kontrol etmeniz çok önemlidir. Eğer basınçta azalma gözlemlediyseniz, tüpünüzün içerisinde bulunan gaz bitmiş ya da bitmek üzeredir ve size sinyal veriyordur.

Yangın tüplerinin, kullanılabilmesi ve işlevini yitirmemesi için; bakımlarının da düzenli olarak yapılmaya devam edilmesi çok önemlidir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için kurulan kurumlar, hem tüplerin yeniden doldurulması ile ilgili hem de gerekli bakım sürecinin tamamlanması ile ilgili verdiği hizmetlere devam etmektedir. Bu nedenle, siz de yangın tüpü kullanmaya devam eden bir kurumsanız; bakım konusunda hassas davranmanızda fayda vardır.

Yangın Tüplerinin Kullanım Süresi

yangın tüplerinin kullanım süresi
yangın söndürme tüplerinin kullanım süresi

Yangın tüplerinin kullanım süresi, ürünlere göre değişiklik göstermeye devam edebilir. Örneğin; bazı yangın tüpleri, bittiğine dair kısa süre içerisinde sinyal verirken; bazılarının ise, 1 seneyi aşkın bir şekilde kullanılmaya devam ettiği gözlerden kaçmamıştır. Yangın tüplerinin, boşalması ya da dolması ile ilgili mevcut durum ise; ortama göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, basınç konusunda verilen uyarılar tam da bu noktada belirleyici özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle, nemli bölgelerde yaşayan bir kişi iseniz; yangın tüplerinizin durumunu sık sık kontrol ederek; herhangi bir tehlikeye karşı kontrollü olmanız da çok önemli bir husus olacaktır.

Yangın Tüpleri Kimler Tarafından Doldurulur?

Yangın tüplerini dolduran kişiler, bu alanda eğitimli ve bilgili insanlardır. Bu işlemler, oldukça zor ve meşakkatli olması nedeniyle, herhangi bir tecrübesi olmayan insanlar tarafından yapılması da maalesef mümkün değildir. Özellikle de yangın tüplerinin, yangın söndürücü özelliklere sahip olan gazlar ile dolduruluyor olması; işlemlerin zorluğunu, özetleyici niteliğe sahiptir. Bu nedenle, yangın tüplerinizin boşalması durumunda; mutlaka yangın ve güvenlik kurumları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, uyguladığınız metodlar yeterli olmayabilir ve yangın çıkması durumunda, yetersiz kalarak; çeşitli kayıpların yaşanmasına neden olabilirsiniz.

Yangın tüplerini dolduran kişiler, bireysel çalışmaların yanı sıra; çeşitli kurumlara bağlı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Üstelik, yangın tüpleri de söz konusu kurumlar tarafından gönderilmeye devam etmektedir. Bu sayede, tek bir kişi ile iletişim kurarak; yangın tüpü doldurma ve yenileme gibi işlemlerinizi yapmanız mümkün olacaktır. Bununla beraber, güvenlik önlemlerinizi tam anlamıyla sağlayabilmek için, yangın alarmı taktırmayı ihmal etmemenizde de fayda vardır. Bu sayede ise; hem kendinizin hem de çevrenizin güvenliğini tam anlamıyla sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yangın Tüplerinin Kullanım Süresi

Yangın tüplerinin kullanım süresi, ürünün bulunduğu alana göre değişiklik gösterdiği gibi; üretilen ürünün kalitesine bağlı olarak da değişiklik göstermeye devam edebilir. Bu nedenle, kalite standartları ile hazırlanmış olan bir yangın tüpü satın almanız çok önemli faktör olacaktır. Bu sayede, olası bir tehlike durumunda da önlemleriniz sayesinde, birçok olumsuzluğa önlem almanız da mümkün olacaktır.

Yangın Tüpleri Nasıl Doldurulur?

Yangın tüpleri dolumu, kolay zannediliyor olsa da gerçekleştirilmesi oldukça zor olan işlemler arasında yer almaya devam etmektedir. Söz konusu tüplerin doldurulması için, öncelikli olarak; içinin tamamen boşaltılmış olması çok önemlidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için ise, çeşitli materyallerin doğru kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle, işlemleri alanında uzman ve profesyonel olan kişilerin gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Yangın tüplerinin içi, özenli bir şekilde boşaltıldıktan sonra ise; vakumdan yararlanılarak, yeni dolum yapılması gerekmektedir. Vakum yardımıyla, yangın tüpünün içerisinde olması gereken gaz miktarı ayarlandıktan sonra; tüplerin teslim edilmesi mümkün olacaktır. Ancak teslim edilen tüplerinizi de düzenli periyotlarda takip etmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır. Aksi takdirde, bakımlarınızın zamanı gecikebilir ve yangın tüplerinizin tehlikeli bir anda kullanılması söz konusu olmayabilir. Bu durum ise; birçok anlamda sorun yaşamanıza da sebebiyet verebilir. Tüm bu hususlara karşı önlem almak için ise; yangın ve güvenlik firmaları ile görüşme sağlamanız yeterlidir.