Co2 (Karbondioksit)’li Yangın Söndürme Tüpü

6 kglik co2 karbondioksitli yangın söndürme tüpü
6 kglik co2 karbondioksitli yangın söndürme tüpü istanbul

6 kg’lık Co2 (Karbondioksit)’li yangın söndürme tüpü bakıldığı zaman genel olarak 200 TL ile 500 TL arasında değişebilmektedir. Karbondioksitli yangın söndürme tüpleri püskürtüldüğü zaman yangın bölgesinin ısınan havasını etkin bir şekilde soğutmaktadır.

Yangınların büyümesinin sebebi bilindiği gibi alevlerin oksijen ile etkileşim içerisinde girerek çoğalması olmaktadır bu sebeple karbondioksitli yangın söndürücüleri yangın ile oksijenin arasındaki etkileşimi keser. Bu sebeple birçok alanda sıklıkla kullanılan tüpler olmaktadır. 6 kg’lık yangın söndürme tüpü dolum fiyatları İstanbul Ankara, İzmir gibi birçok bölgede farklılık gösterebilir.

Karbondioksitli Yangın Tüpleri Özellikleri

6 kglik co2 yangın tüpü nerede kullanılır
6 kglik co2 yangın söndürme tüpü nerede kullanılır

Karbondioksitli yangın tüpleri insan doğasına zararlıdır bu sebeple karbondioksitli yangın tüpleri kullanılırken mutlaka koruyucu ekipmanlar ile yardımcı ekipmanlarla yapılması önemlidir. Kullanıcı olan kişilerin işinin ehli olması ile sağlıklarını tehlikeye atmamaları açısından önemli bir mesele olmaktadır. Karbondioksitli yangın söndürme tüpleri özellikleri bakıldığı zaman,

  • Karbondioksit gazı genel olarak elektriği iletmeyen bir maddedir aynı zamanda rengi ve kokusu olmaz bu sebeple havada bulunan bileşenlerden daha ağır ve püskürtüldüğü zaman hiçbir şekilde kalıntı bırakmayan bir maddedir.
  • Alandaki alevleri büyütmez ve oksijeni yok eder bu sebeple yangına ilk müdahale için uygun olmaktadır.
  • 6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları Ankara İstanbul, İzmir gibi birçok bölgede kullanılabilmektedir.
  • Hassas bölgelerde kullanılan karbondioksitli söndürme sistemlerinde kullanılmasının amacı kullanım sonrasında bir temizlik problemi çıkartmamasıdır bu sebeple rahatlıkla kullanılır.
  • Kimyasal söndürme, köpük ve sulu sistemler kullanım aşaması sonrasında epey bir zarar ve artık oluşturur, karbondioksitli olan söndürücüler ortamı temiz bırakır.

6 Kg’lık Co2 Yangın Tüpü Nerelerde Kullanılır?

karbondioksitli yangın tüpleri özellikleri
karbondioksitli yangın söndürme tüpü özellikleri

Yaşamın olduğu her alanda yangın söndürme tüpleri kullanılmalıdır, her söndürme sistemi içerisindeki madde ile yanan madde açısından her yerde kullanılmaz bu sebeple kullanılacak yangın tüplerinin içeriğindeki maddeye dikkat edilmelidir. 6 Kg’lık Co2 yangın tüpü nerede kullanılır durumunda yangın tüpleri seçilirken yangın sınıflandırmasına göre seçilmelidir ve karbondioksitli yangınlar genel olarak B ile C tipi olan yangınlarda tercih edilmektedir.

Karbondioksitli yangın söndürücüler genellikle elektrik tesisatlarında meydana gelen yangınlarda kullanılmaktadır. Püskürtme sonrasında arkasında herhangi bir artık bırakmıyor olması durumunda mutfak, laboratuvar, kütüphane ve değerli malzemelerin bulunduğu alanlarda tercih edilme sebebi olmaktadır. A sınıfı yangınlar için karbondioksitli yangın söndürme tüpleri kullanılmaz bunun sebebi etkili olmamasıdır.

6 Kg’lık Co2 Yangın Tüpü Avantajları

6 kglik co2 yangın tüpü
6 kglik co2 yangın söndürme tüpü

6 kg’lık co2 yangın tüpü avantajlarına bakıldığında günümüzde en yaygın olarak kullanılan sistemler arasında yer almaktadır. Bu yangın tüplerinin en önemli avantajlarından biri arkasında bir kalıntı bırakmıyor olmasıdır. Aynı zamanda söndürme yeteneğinin de yüksek olmasından dolayı etkin söndürücüler olmaktadır. Doğada bulunan gazlardan olan karbondioksit kullanıldığı zaman özellikle küçük çaplı olan bölgelerde ozon tabakasına da zarar vermez. Yangınlarda kullanılabilmesi, tercih sebeplerinden biri olmaktadır. Karbondioksitli yangın tüpü avantajları bakıldığı zaman,

  • Dikkat çekici ve önemli özelliklerinden biri karbondioksitli olan gazların insanların ve diğer canlıların olduğu ortamlarda kullanılmaması gerektiği olmaktadır bunun sebebi karbondioksitli gazlar ortamdaki oksijeni azaltır.
  • Karbondioksitli yangın tüpü kullanan kişilerin eldiven, maske ve koruyucu başlık kullanması gerekmektedir ve kullanan kişilerin yardımcı ekipmanlarını kullanması tavsiye edilmektedir.
  • Karbondioksitli gazların derin bir şekilde büyüyen yangınlar için kullanılabilmektedir. İçten içe yanmaya devam eden ve küçük parçalara kadar tutuşan maddelerin söndürülmesinde etkilidir.
  • Elektriksel iletkenliği bulunmaz ve bu sebeple elektrik yangınlarda tercih edilebilir, elektrik çarpması gibi durumları engellerdir.
  • Bir diğer özellik püskürtüldüğü zaman da ortam içerisinde bir toz bulutu oluşturma durumudur ve durum doğal ortamdaki yangını engeller.

6 Kg’lık Co2 Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır?

6 kglik yangın tüpü dolum fiyatlari
6 kglik yangın söndürme tüpü dolum fiyatlari

6 Kg’lık Co2 yangın tüpü kullanımına bakıldığı zaman yaygın bir şekilde kullanılan tüpler olmaktadır. Bununla beraber kimyasal yangın risklerinin olmadığı bu tüpler genellikle TSE standartlarında göre üretilebilmektedir. Co2 yangın tüpleri emniyet sistemli olan valfi sayesinde güvenli bir şekilde muhafaza edilebilmektedir böylece yangınlar hızlı bir şekilde kontrol altına alınabilir.(1)

Karbondioksitli yangın söndürücüler genellikle elektrik donanımının yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde yani endüstriyel laboratuvarlarda, bilgisayar odaları, elektrik kontrol pano odaları, boya kabinleri, yanıcı sıvı depolama alanları, jeneratör güç setleri gibi alanlarla kullanılmaktadır. 6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları kullanılacak alana göre farklılaşabilir.