yangın söndürme cihazı dolum
yangın söndürme cihazları

Yangın Söndürme Cihazları

Yangın söndürme cihazları yangına daha sağlıklı, etkili ve hızlı bir şekilde müdahale etmeyi sağlayan cihazlardır. Yangın söndürme cihazları söndürme özelliklerine ve türlerine göre farklı niteliklerde bulunan yangınlarda kullanılabilir. Portatif olan yangın söndürme cihazları ile birlikte sabit konumda olan cihazlarda vardır. Tüm söndürme cihazlarına bakıldığı zaman tamamen TSE standartlarına göre üretilir, kullanım anında problem yaşatmaz, yandın söndürme cihazlarına bakıldığı zaman,

 • Yangında malzemelerin yanmasına sebep olan yüksek ısının yangın sırasında havadaki oksijenle bağlantısını kesmek önemlidir.
 • Yangın söndürme cihazları içeriğindeki bileşenlerle beraber oksijen ile ateşle teması kesilir bu cihazlar sayesinde yangın şiddeti önemli derecede düşer. Böylece yangına ilk müdahale yapılırken söndürmek daha kolay olur.
 • Soğutma çalışması bu işlemlerin sonrasında yapılmaktadır, yangın zararları kontrol edilmektedir ve böylece yangının gizli bir şekilde tekrar alevlenmesinin önüne geçilir.
 • Yeniden tutuşma özelliği bulunan ve zor söndürülen kimyasal maddelerde risk bulunmaktadır.

Yangın Söndürme Cihazları Ne İşe Yarar?

Alevlerin oksijen ile temasını teknik olarak yangın söndürme cihazları sıfırlar. Bununla birlikte söndürmeye ek olarak soğutma çalışmalarında da yangın söndürme cihazları etkin olarak kullanılır. Yangın söndürme tüpü ne işe yarar bakıldığı zaman farklı büyüklükte üretilen bu cihazlar seçilirken yangın riskinin hesaplanması önemlidir. Yangın söndürme cihazları ne işe yarar bakıldığı zaman,

 • Yangın söndürme cihazları içeriğindeki malzemelerle birlikte farklı ebat ve özelliklerde üretilir ve yangınların oluşma aşamasında önemli cihazlardır.
 • En temel yangın söndürme cihazı yangın söndürme sistemleridir bununla beraber en bilinen cihazlarda taşınabilen yangın söndürme cihazı tipleridir.
 • En Fazla kullanılan yangın söndürme cihazları genellikle kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler olmaktadır ve A, B, C tipi yangınlarda kullanılabilmektedir.

  yangın söndürme tüpü ne işe yara
  yangın söndürme tüpü ne işe yarar

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Özellikleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü özellikleri bakıldığı zaman neredeyse bütün yangınlarda kullanılabilmektedir. Yanıcı sıvılar, katılar ve yanıcı gazla sebebiyle çıkan yangınlar bu cihazlarla söndürülebilmektedir. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler,

 • Yangınla mücadelede üstün kapasiteye sahip olarak A, B ve C tozlu yangın söndürme cihazları olarak bilinen bu cihazlar olmaktadır. Fakat tozun maddelerin içerisine girerek ıslatmaması sebebiyle yangın üzerinde iyi bir soğutma etkisi bulunmamaktadır.
 • Doğru şekilde söndürülmemiş olan yangınlarda kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler tekrar alevlenmeye sebep olabilir bu sebeple dikkatli kullanılmalıdır.
 • Tozlu söndürücüleri kullandıktan sonrasında ortamın temizlenmesi daha zor olur, elektronik ürünler, ev ürünleri ve halılar zarar görebilir bu sebeple kişilerin kullanmadan önce bunları bilmesi gerekir.
 • Yangın söndürücüler boşaldığı zaman tekrardan doldurulabilmektedir, yangın tüpü dolum fiyatları ile birlikte uygun fiyatlarda yangın tüpleri yenilenebilir.

  yangin tüpü dolum fiyatlari
  yangin tüpü dolum fiyatlari

Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürücüler

Karbondioksit gazlı olan yangın söndürücüler sadece basınçlı bir karbondioksit gazı içermektedir. B ve C sınıfı özellikleri ile beraber parlayabilmektedir bununla beraber sıvı ve gazlar ile elektrik tehlikelerini de kapsayan yangın riskleri için uygun olabilmektedir.

Karbondioksit gazlı olan söndürücülerde su veya toz içermez bu sebeple elektronik malzemelere de zarar vermemektedir. Karbondioksit gazlı yangın söndürücüler bakıldığı zaman elektrik risklerinin yoğun olduğu bölgelerde ofis gibi alanlarda müdahalede etkili olabilir.(1)

Portatif Yangın Söndürme Cihazları Özellikleri

Portatif yangın söndürme cihazları genellikle taşınabilir olan söndürme cihazları olmaktadır. Portatif yangın söndürme cihazları özellikleri bakıldığı zaman diğer sistemlere göre söndürme süreleri daha düşüktür fakat oldukça kullanışlı olduğu için her bölgede ve arabalarda bile kullanılabilir.

Yangın tüpü kg çeşitleri bakıldığı zaman portatif yangın söndürme tüpleri 1 kg, 2 kg, 6 kg, 12 kg, 25 kg, 50 kg olabilmektedir. Daha farklı tipleri de bulunur ve taşınabilir modellerdir. Elektrik yangınlarını da söndürülebilir ve aynı zamanda içi doldurulabilmektedir.

yangın tüpü kg çeşitleri
yangın tüpü kg çeşitleri

Yangın Söndürme Cihazı Nasıl Yerleştirilmelidir?

Yangın söndürme cihazları işyeri, ev, apartman, depo, garaj gibi birçok alanda bulunması gerekir. Yangın söndürme tüpleri yerleştirilme aşamasında kişiler bölgelerin her noktası üzerinden eşit sürede ve kolaylıkla ulaşabilir. Yangın söndürme cihazı nasıl yerleştirilmelidir bakıldığı zaman özellikle hol ve antre bölgelerinde apartmanda ara katlarda olabilir.

yangın söndürme cihazı nasıl yerleştirilmelidir
yangın söndürme cihazı nasıl yerleştirilmelidir

İşyerleri için ise mevcut yangın riskleri göz önüne alındığı zaman yangın tüpleri farklı yerlere yerleştirilebilir. Bununla birlikte her yerden en kısa sürede ve kolaylıkla ulaşılacak yerde olması önemlidir. Yangın söndürücü ön kısımda veya üzeri kısmında farklı eşyalar bulunmaması önerilir. Bununla beraber doğrudan yanıcı cisimlerin yakınında da bulunmamalıdır.