Yangın Tüpü Nerede Doldurulur?

yangin tüpü nerede doldurulur
yangin tüpü nerede doldurulur

Yangın tüpü nerede doldurulur genel olarak yangın söndürme cihazlarının satış noktalarında hızlı bir şekilde dolumu gerçekleşmektedir. Bununla birlikte kişiler bakım ile dolumu yapılarak aylık kontrollerinin de yapılması gerekmektedir.

Yapılan aylık kontrollerle beraber tüplerin basınç göstergeleri izlenebilir ve herhangi bir deforme, sızdırma sorunları için önlemler alınır. Ek olarak yangın tüplerinin uyarı işaretlemeleri ile birlikte acele çıkış yönlendirme levhalarında özellikle iş yerleri gibi alanlara sağlanması gerekir.

0212 482 56 88 ve 0532 715 12 27 numaralı hatlarımızdan detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Yangın Tüpü Nasıl Doldurulur?

Mutlaka deneyimli ve profesyonel tarafından yangın tüpü dolumu yapılmalıdır ve yangın tüplerinin en yüksek çalışma koşulunda olması sağlanır. Doğru söndürme maddesine tamamen uygun bir şekilde tekrardan sağlanacak araç ve eğitime sahip olunmalıdır. Yangın tüpü nasıl doldurulur bakıldığı zaman tekrar dolumu aşamaları şu şekildedir,

 • Söndürücü tüpleri içindeki basınçlı gazlar tamamen boşaltılmaktadır ve tüp tamamen basınç olmayan hale gelene kadar içeriğindeki toz tamamen çıkartılmaktadır.
 • Boşaltma valfi silindirden çıkartılır ve öncelikle sifon borusu vanadan çıkartılarak sonrasında vana gövdesi ile yay çıkartılır.
 • Görevli olan kişi valfi kısmını temizler, valf contasını tamamen değiştirir ve hasar belirtileri karşısında ünitenin içi ve dışı incelenir.
 • Temizleme aşamasından sonraki adımda ileride basınç kaybını önlemek için tekrar valf gövdesi takılmaktadır ve tekrardan monte edilmektedir.
 • Söndürme maddesi konusunda içerisindeki karbondioksit, su, kuru kimyasal tozlar gibi tüpün boyutuna uygun bir şekilde doldurma talimatına uyulur ve tekrar doldurulur.
 • Yangın söndürme tüpünde uygun bir basınçlandırma gazı malzemesi ile tekrardan basınçlandırılmaktadır ve Yangın tüpü nerede doldurulur tekrardan doldurma talimatları içerisinde belirtilen ve gerektiği kadar basınç durumu uygulanmaktadır.
 • Görevli olan kişiler sızıntı belirtilerini kontrol ederler bu sebeple öncesinde sızıntı testi yapılır, tahliye nozulu ile hortumu tekrardan takılır.
 • Yangın söndürücüler toplam ağırlığının yangın tüpü üreticisi olan firmalar tarafından verilen duruma göre tartılır ve en sonunda emniyet pimine tekrar bir mühür takılır, etiket ve tüp yapıştırılır.

Araç Yangın Tüpü Doldurulur mu?

Araç yangın tüpü nerede doldurulur bakıldığı zaman kişiler satın aldıkları firmalar üzerinden bakım ve dolum yapabilirler. Bununla beraber kişiler dolum işlemi için firmaları iyi bir şekilde araştırmalı ve yetki belgesi ile firmaların temsilcisinin kimlik kartı fotokopisi gerekirse alınmalıdır.

Yangın tüplerinde dolum için firmalara teslim edime Yangın tüpü nerede doldurulur aşamasında yangın güvenliği sebebinden dolayı yeterli miktarda emanet olarak araç yangın tüpü cihazı alınması önerilir. Cihazların sene senelik garanti kapsamında olması gerekir ve ek ücret talep edilmeden kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Süresi Dolan Yangın Tüpü

Yangın söndürme tüplerini iki senede bir olarak tamamen boşaltılarak doldurulması gerekir ve köpüklü olan yangın söndürme tüplerinde periyodik bakım iki senede bir yapılmaktadır. Süresi dolan yangın tüpü bakıldığı zaman içeriğindeki maddeye göre farklılık gösterebilmektedir. Halokarbon olan yangın tüplerinin kontrolünün de senede iki kez gerçekleşmesi gerekir.  Süresi olan yangın tüpleri tespit edildikten sonra yenisi sağlanmalıdır.(1)

Yangın tüpü Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Yangın tüpü bakımı genel olarak senede iki kez yapılmalıdır ve eğer yangınlarda sık kullanılan bir yangın tüpü varsa bu noktada dolumu konusunda daha titiz davranılmalıdır. Yangın tüpü nerede doldurulur kişiler çevresinde ilk olarak aradığı şeylerden biri yangın tüpleridir bu sebeple zamanı önemlidir. Yangın tüpü bakımı ne zaman yapılır bakıldığı zaman,

 • Yangın tüpleri genel olarak sıvı gazlı maddelere göre farklılaşabilmektedir ve bununla beraber yangın tüplerinin dolumu ile boşaltımı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Yangın tüplerinin bakımı ve doldurma yapılması bakıldığı zaman tamamen profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.
 • Yangın tüpleri üzerinde barometre bulunmalıdır ve bununla beraber kişiler ibreye sürekli olarak bakmalıdır.
 • Yangın tüpü çeşitlerine göre dolum aşamaları farklılık gösterebilmektedir ve bununla beraber kişiler anlaşmalı olan firmalarla anlaşarak bakım ve dolumu yapabilirler.

Yangın Tüpü Dolumu Fiyatı

Yangın tüpü dolumu fiyatı içerisindeki maddeye göre, yangın tüpünün kilosuna ve firmalara göre farklılık göstermektedir. Yangın söndürme tüpleri birçok sebepten dolayı çıkan yangınlarda ilk müdahaleyi sağlar bu sebeple birçok alanda bulundurulması gerekmektedir. Yangın tüpü nerede doldurulur Evler, ofisler, apartmanlar, inşaat alanları gibi birçok alanda kişiler kilosuna göre ve içerisindeki maddeye göre uygun fiyatlardan yararlanabilirler. 1 kg yangın tüpü dolumu fiyatı ila 12 kg kadar yangın tüpü dolumu fiyatları farklılık göstermektedir.