uyarı ve i̇kaz i̇şaretleri
uyarı ve i̇kaz i̇şaretleri

Uyarı ve İkaz İşaretleri

Uyarı ve ikaz işaretleri ile insan güvenliği için ve çalışma hayatının en önemli konuları arasında bulunuyor. İş yerlerinde bulunan belirli departmanlarla birlikte yerel yönetimlerde çalışma koşullarının daha iyiye gitmesi ve güvenliğinin sağlanması için iş güvenliği levhaları kullanılmaktadır. Uyarı ve ikaz işaretlerine bakıldığı zaman,

·         İnsan güvenliğinin özellikle iş hayatında güvenliği sağlamak için uyarı levhaları hayati öneme sahip olmaktadır.

·         Uyarı levhaları ile beraber güvenlik, yön bulma, bilgilendirme ve dikkatli olma hakkında o bölgede bulunan kişilere bilgi verir. Bu sayede oluşabilecek istenmeyen karışıklık ve kazalar önlenebilir.

·         Uyarı levhaları işletmeler açısından önemlidir ve insanların güvenliğini arttırmaktadır. Dünya çapında büyük bir önemi olan uyarı ve ikaz işaretleri, elektrikli sistem veya ışıklı sistem olarak çalışabilmektedir.

·         Belirli standartlarla oluşturulan uyarı ve ikaz işaretleri ile iş güvenliği uyarı levhalarının anlamları tüm çalışanlar ile kolay anlaşılabilir yapıdadır.

·         Uyarı işaret levhaları renkleri dikkat çekici olarak kullanılabilir, bununla beraber fosforlu olarak tercih edilmesi daha fazla önerilir.

uyarı işaret levhaları renkleri
uyarı işaret levhaları renkleri

Uyarı ve İkaz İşaretlerinin Önemi Nedir?

Uyarı ve ikaz işaretlerinin anlamı ile birlikte beklenmeyen kaza durumlarının önüne geçilebilir. Uyarı ve ikaz işaretlerinin önemi bakıldığı zaman ziyaretçi ve çalışanlar bu levhalar sayesinde bulunmuş oldukları yerin ve çalışılan alanın farkında olabilir, alan sayesinde daha fazla bilgiye erişilebilir. İş güvenliği uyarı ve ikaz işaretleri ile birlikte hem mal hem can kaybı belirli orada güvence altına alınabilir. Uyarı ve ikaz işaretlerinin önemi nedir bakıldığı zaman,

·         Uyarı ve ikaz işaretleri sadece önemsiz alanlarda değil tehlikeli çalışma şartlarında kullanılan uyarı levhaları da bulunmaktadır.(1)

·         Bu levhalarla birlikte acil durumlarda veya doğal afetlerde çalışanlar panik yapmadan doğru alana yönelebilirler, bu özellikle beraber uyarı ve ikaz işaretleri iş yerlerindeki kazaların en aza inmesine yardımcı olur.

·         Uyarı yazıları ve görsel işaretlerle birlikte çalışan kişiler güvenlik bilincini kazanabilirler bununla birlikte levhalar üzerinde gereksiz bilgiler yer almaz olabildiğince kısa, anlaşılır ve bilinir olarak hazırlanırlar.

·         Uyarı ve ikaz işaretlerinin konulmasına bakıldığı zaman her işletme farklı tehlike unsurlarını barındırır ve bu sebeple farklı uyarı ve ikaz işaretleri seçilebilir.

Uyarı Levhaları ve Anlamları

İş güvenliği sağlanırken her yaştan eğitim düzeyinden insanların anlayabileceği şekilde uyarı levhaları ve anlamları anlaşılır ve basit olmalıdır. Doğru ve kaliteli malzemelerle yapılan uyarı levhalarında zor şartlarda bile daha iyi şekilde dayanabilir aynı zamanda hem gündüz hem de gece ile görülebilme özelliğine sahip olmalıdır. Bu özelikle karanlık alanlarda, yol gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Uyarı levhaları ve anlamlarına bakıldığı zaman,

·         Güneş enerjisi ile beraber çalışan uyarı levhaları doğru alanlarda tercih edilebilmektedir.

·         Rahat ve dayanıklı olması sağlanan uyarı ve ikaz işaretleri ile beraber anlaşılabilir olması sağlanmaktadır ve işletmeler için önem taşımaktadır.

·         Uyarı levhaları ile iş güvenliği için mutlaka iş yerlerinde bulunması gerekmektedir.

Uyarı ve İkaz İşaretleri Çeşitleri Nedir?

İş güvenliği ve uyarı levhaları anlamları çok fazla kategorilerde incelenmektedir, bu durumda iş güvenliği uyarı işaretleri farklı kategorilerde bulunabilmektedir. Özellikle yangın levhaları yangın durumunda söndürücü ekipmanların yerlerini gösterebilir ve bu alanların gece görülmesi için fosforlu özellikte yapılabilir. Daha farklı olarak bulunan uyarı ve ikaz işaretleri bakıldığı zaman,

·         Acil çıkış levha çeşitleri

·         Yasaklayıcı levhalar

·         Uyarıcı levhalar

·         Genel maksatlı levhalar

·         Yangın levhalar

Gibi olabilmektedir, bu uyarı ve ikaz işaretleri çeşitli olabilmektedir. Bu uyarı levhaları işletmelerin en fazla faaliyet gösterdiği alanlarda farklı çeşitlerde bulunabilir ve çeşitlerine bakıldığı zaman iş makinası giremez, dikkat park etme hatası, sigara içmek yasaktır levhası gibi farklı olabilmektedir.

İş Güvenliği Levhaları

İş güvenliği levhaları ile beraber uyarıcı olan levhalarla anlamları yakınlardaki bir tehlike durumundan veya tehlike kaynaklarından uzak tutmak için kullanılabilmektedir. İş alanlarında bu tehlikeli alanlarda kişilerin bilinçsiz bir şekilde bulunması engellenir. Aksi takdirde misafir, çalışan ve iş veren kişiler açısından sıkıntılı tehlikeler doğurmaktadır.

Özellikle iş güvenliği levhalarında sarı zemin üzerine konumlanan siyah çerçeve ile beraber gösterilen bu levhalar fabrikalarda, depo alanlarında, sanayi bölgelerinde gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Tüm işletmelerin dikkat etmesi gereken konuları iş güvenliği levhaları ele almalıdır.