yangin dolabi
yangin dolabi

Yangın Dolabı

Yangın dolabı sistemlerine bakıldığı zaman basınçlı suyun serbest boru hattından geçerek hortumun ucundaki lansa kadar gelmesi ile meydana gelen sistemlerdir. Yangın dolabı tesisatına bakıldığı zaman tamamen yangın ile mücadele kapsamında yeterli suyun sağlanması ve güvenilir bir şekilde yer almasını sağlamaktadır. Bunun için bina içlerine itfaiye su alma hattı ile yangın dolapları konumlandırılır. Yangın dolabı önemine bakıldığı zaman,

  • Olası bir yangın tehlikelerine bakıldığı zaman itfaiyenin yangın bölgesine ulaşması önemlidir özellikle cadde sokakların dar olma durumu, araçların yol kenarlarına park edilmesi, araç park alanlarının olması gibi etkenlerle itfaiyenin yangın yerine ulaşması zaman alabilir.
  • Bina içerisinde yangın çıktığı zaman yangın tesisatının olduğunda yangının büyümesi önlenir ve lokal bir yangında kontrol altına alınır.
  • Yangın dolabı birim fiyat ekonomiye bağlı olarak farklılık gösterebilir bu sebeple en doğru fiyat bilgisi için yangın firmalarına danışabilirsiniz.

Yangın Dolabı Nedir?

Yangın tesisatı içerisinde yer alan angın dolapları yangınla mücadelede önemli bir yangın söndürme sistemi olmaktadır. Otomatik olmayan bir tür tesisat olan yangın dolabı bakıldığı zaman ve bina tasarımlarında ele alınması gereken önemli konularda yer almalıdır. G yangın dolabı genel olarak duvara monte edilir, içeriğinde yangına dayanıklı olan dış kaplamalı katlanmaz hortum bulunur. Yangın dolabına bakıldığı zaman,

  • Olası bir yangın durumunda ilk olarak yangına yangın döndürme tüpleri ile müdahale edilir.
  • Yangının büyümemesinde sönmemesi için en yakın yangın dolabından hortumun yangın vanası açılır basınçlı su sayesinde kontrol altında tutulur.
  • Yangın dolapları yangına ilk müdahalede önemlidir bu açıdan bakıldığı zaman itfaiye ekipleri gelene kadar yangını kontrol altında tutmasında yangın dolapları önemlidir.
  • Yangın sırasında kolaylıkla ulaşılabilecek bir noktaya montaj edilmesi yangın dolabında hayati bir öneme sahiptir.

Yangın Dolabı İçerisinde Ne Var?

Yangın dolabı içeriğinde bir adet yangın mutluğu bulunur, bunun dışında hortumu tamamen yangına dayanıklıdır ve hortumlu birlikte hortum ucuna bağlanan fıskiye ile en az 600x 700x 160 mm boyutlarında olan bir dolap olmaktadır. Yangın dolabı içerisinde ne var bakıldığı zaman bunun dışında ek bir şey bulunmamaktadır. Yangın söndürme tüpü içerisinde bulunan maddeler farklılık gösterebilir veya direk su ile bağlantılı olabilir.

yangin dolabi içerisinde ne var
yangin dolabi içerisinde ne var

Yangın Dolabı Çeşitleri

Yangın dolabı çeşitleri farklı türlerde üretilmektedir, bunların en fazla bulunan çeşidi sıva üstü camsız yangın dolabı ile sıva üstü camlı yangın dolabı olmaktadır. Bu iki dolap özellikleri ile birbirine benzer ve tek farkı ile dolabın camlı veya camsız olabilmesidir. Yangın dolabı çeşit ve özelliklerine bakıldığı zaman,

  • Sıva üstü yangın dolabı çeşitlerinde yaklaşık olarak 70x 95x 25 ölçülerine sahip olmaktadır. Genel olarak 1,5 mm DKP saça sahiptir ve 0,70 mikron elektrostatik toz boyaya sahip olmaktadır. Yangın hortumunda bakıldığı zaman 20-25-30 metre uzunluk seçenekleri bulunmaktadır. Su bağlantı yeri isteğe göre sağ, sol veya üst kısımda olabilir.
  • Sıva üstü camlı yangın dolabı çeşitleri 70x 95x 25 ölçülerine sahip olmaktadır. Genel olarak 1,5 mm DKP saça sahiptir ve 0,70 mikron elektrostatik toz boyaya sahip olmaktadır. Yangın hortumunda bakıldığı zaman 20-25-30 metre uzunluk seçenekleri bulunmaktadır.

Gibi yangın dolaplarının özellikleri bulunur bununla beraber farklı çeşit ve ebatlarda üretilen yangın dolaplarının tüm binalarda kullanıma hazır olarak bulunması önerilmekte ve gerekmektedir. İtfaiye ekipmanları ile beraber kişiler okul, işyeri, ev, apartman gibi birçok alanda sağlayabilir.

yangın dolabi çeşitleri
yangın dolabi çeşitleri

Yangın Dolabı Ölçüleri

Bina yönetmenliğine göre yangın dolapları ölçülerine bakılarak tasarlanır ve sonrasında montajı hazırlanarak kullanıma hazır hale getirilir. Yangın dolabı ölçüleri bakıldığı zaman genellikle 70x 95x 25 ölçüleri bulunmaktadır fakat daha büyük alanlarda daha büyük yangın dolabı bulunabilir. İngilizce hem de Türkçe olarak dolabın dış kısmında yangın güvenlik önlemi olduğu belirtilir ve dış kapakları cam olan ürünlerde yazılar fosforlu şekilde göze çarpacak şekilde olur.(1)

Yangın Dolabı Fiyatı

Yangın dolabı fiyatı kullanılacak alanın değerlendirilmesi sonrasında içeriğinin farklılık göstermesine göre değişebilmektedir. Su kaynaklı olan bağlantılarda, köpükle sınırlı olan müdahalelerde farklı fiyatlarda olabilir. Uzun süreli kullanım sağlayan yangın dolabı fiyatları ile birlikte nasıl kullanılacağı hakkında kişilerin bilgilenmesi ve eğitim alması zorunlu olmaktadır.

yangin dolabi fiyati
yangin dolabi fiyati