Yangın Nasıl Söndürülür?

Yangın nasıl söndürülür özellikle en etkili yöntemlerden biri yangın çeşidine göre üretilen yangın tüpü ile söndürme yöntemidir. Yangının söndürülmesinde en büyük etken olan yangın tüpleri her alanda bulunması gerekmektedir. Bir yangın meydana geldiğinde telaşa kapılmadan hemen bir yardım istemek ve bilgisi olan kişilerin ilk müdahaleyi yapmasıdır.

Yangının cinsi ile beraber farklı yangın söndürme tüpleri bulunuyor. İtfaiye gelinceye kadar mümkün olduğu kadar eldeki imkanların kullanılması gerekir. Eğer yangın kapalı bir alandaysa yayılmasını önlemek için kapı ve pencereler kapatılabilmektedir.

Yangın Tüpü ile Yangın Nasıl Söndürülür

Yangın tüpü ile yangın nasıl söndürülür bakıldığı zaman yangına ilk adımda önemli olabilmektedir. Yangın etkisinin azaltılması ile beraber büyük felaketlere izin verilmemesi açısından yangın söndürme tüpü kullanılmaktadır. Daha öncesinde yangın tüpü kullanmayan kişilerde kısa bir bilgi ile verimli biçimde kullanılabilir. Yangın tüpü ile yangının söndürülme adımlarına bakıldığı zaman,

 • Yangın tüpü kullanmadan önce ne gibi bir yangın söndürme tüpünün kullanılacağına bakılmalıdır.
 • Yangın sınıfları kendi içerisinde A, B, C, D, E ve F sınıfına ayrılabilmektedir özellikle A tipi B ve C tipi yangınlar en sık görülen yangınlardır.
 • A sınıfı olan yangınlar katı malzemelerin yanmasından çıkar ve su ile söndürülebilmektedir.
 • B sınıfı olan yangınlar sıvı malzemelerden çıkan yangınlardır ve gazlı söndürme tüpleri kullanılmalıdır.
 • C tipi olan yangınlar gazlı malzemelerden çıkan yangınlardır, D sınıfı metal yangınları ve F sınıfı olanlar ise kızarmış yağlardan dolayı meydana çıkan yangınlardır.

Yangın söndürme tüpü kullanımı bakıldığı zaman özellikle tozlu ve karbondioksitli olan tüpler kullanılmalıdır. Tüm yangın söndürme tüpleri araştırılarak değerlendirilebilir ve nasıl bir yangın tüpüne ihtiyacınız olduğunu belirleyerek tüp alabilirsiniz.

Evde Yangın Nasıl Söndürülür

Yaşam alanlarında çıkan yangınlardan etkilenmemek için evde yangın nasıl söndürülür sorusuna bakmak gerekmektedir. Hayat kurtarıcı tavsiyelere bakıldığı zaman eğer bir yangın tüpü bulunmuyorsa ve banyoda bir küvet varsa hemen doldurulması öneriliyor. Kişiler olabildiğince soğukkanlı olarak yangın tatbikatında yapıldığı gibi ilerlemelidir. Evde yangın nasıl söndürülür bakıldığı zaman,

 • Yangınlar ne kadar beklenmedik olsa da bu noktada ilk yapılması gereken yetkililere haber vermek ve alanda bulunan canlıları sonrasında da yangını arttıracak nesne, madde gibi durumları uzaklaştırmaktır.
 • Sonraki adımda eğer yangın tüpü yoksa bunun için yangın kaynağına bakmak, eğer elektrikten geliyorsa elektrik bağlantısını kesmek gibi durumların yapılması gerekir.
 • Eğer binada yangın alarmı varsa hemen devreye sokmalı ve evde küvet bulunuyorsa hemen su ile doldurulmalıdır.
 • Eğer yangın hızla yayılıyorsa su dökmek için beklememeli, kıymetli eşyalarınızı unutarak, asansör kullanmadan yangın alanını terk etmelisiniz. Yangın alanını terk ederken yangının olduğu odayı kapatmanız önerilir.(1)

Yangın Sonrası Yapılması Gerekenler

Yangın sonrası yapılması gerekenler bakıldığı zaman bir ev yangından etkilendiyse eve dönmeden öncesinde yetkililerin onay vermesini beklemek gerekir. Güvenli olana kadar eve dönmemeli ve yangın bittikten sonrasında duman havada kalabilir ve bu durumda dumanın solunması zarar verebilir. Bu noktada maske takılmalı ve bol su tüketilmelidir. Yangın sonrasında yapılması gerekene bakıldığı zaman,

 • Yanmış bir alana girerken dikkatli olunması gerekir çünkü alevlenme durumları meydana gelebilir.
 • Sıcak noktalara bakıldığı zaman içi yanan kütük gibi, tahtalara dikkat edilmelidir ve su kovalarının kullanılması gerekir.
 • Birkaç gün boyunca kişilerin sorunlu alanları kontrol etmesi gerekir ve uygun güvenlik ekipmanlarının giyinmesi gerekir.
 • Yangın kalıntıları kolay bir şekilde çıkabilmektedir bu sebeple kullanılacak ekipmanları öncesinden satın alarak yangın alanını uygun güvenlik sağladığı zaman temizleyebilirsiniz. Örnek olarak sirkeli su veya bu iş için özel olarak üretilen kimyasal maddeler kullanılabilir.

Yangın Söndürmek İçin Basit Yöntemler Nelerdir

Yangın söndürmek için basit yöntemler nelerdir konusunda aslında küçük yangınlar için boğma yöntemi etkili olabilmektedir. Özellikle örtme yöntemi özellikle katı maddeler ve kimyasal bileşikler için yanan maddenin oksijen ile beraber temasının kesilmesi ile yapılan söndürmeler olabilmektedir. Yangının oksijen ile temasının kesilmesi durumu yapılabilmektedir.

Yanıcı maddelerin ortadan kaldırılması, su ile soğutma yöntemleri gibi yöntemler basit yöntemler arasında bulunuyor. Bununla beraber kişilerin yangınla mücadele kapsamında mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Bu noktada kişilerin yangın tüpü bulundurulması ev, iş yerleri, apartmanlar, araba gibi ortamlarda yangın tüpü gerekmektedir.