Yangın Tüpü Dolumu Boş mu Nasıl Anlaşılır?

yangin tüpü dolumu boş mu nasıl anlaşılır
yangin tüpü dolumu boş mu nasıl anlaşılır

Yangın tüpü dolumu boş mu nasıl anlaşılır genel olarak ibre yeşil rengin üstündeyse eğer cihaz herhangi bir yangın durumunda kullanılabilecektir. Eğer basınç ibresi sağ taraftan kırmızıya geçtiyse içerisindeki yangın tozunu atacak basınç olmadığı için yangını söndüremez. Yangın tüpünün boş mu yoksa dolu mu olduğu nasıl anlaşılır bakıldığı zaman,

  • En fazla kullanılan tüpler olan kuru kimyevi olan cihazlarda cihazın başlığındaki ibreye bakarak yapılır ve ibre bu noktada daima iki kırmızı arasındaki yeşili göstermelidir.
  • Cihaz yeni olarak alınsa veya doldurulsa da kendi kendine boşalabilir bu sebeple kişilerin sol tarafta bulunan başlangıç noktasındaki sıfırı ibre gösterebilmektedir.
  • Kaç tane yangın tüpü olmalı bakıldığı zaman tehlike sınıfına 500 metre kare alanda bulunmalıdır, inşaat alanlarında ise 250 metre kare bölgesinde 1 adet ve 6 kiloluk olarak bulunmalıdır. Kişiler yangın tüplerini alırken mutlaka kullanım özelliklerine bakmalıdır ve eğer tüp doluysa bu noktada ibresinin görülen yeşil alanda bulunması gerekir.
  • Yangın tüpü göstergesi kırmızı olduğu zaman kişiler mutlaka dolum yapması gerekmektedir.

Yangın tüpü boşsa tüp üzerindeki ibre kırmızı alan üzerinde olur, bu noktada kişiler mutlaka yangın tüplerini doluma götürmelidir. Aksi takdirde olası yangınlarda yangın tüpleri kullanılmaz. Kısaca Yangın tüpü basınç göstergesi nasıl olmalı bakıldığı zaman mutlaka basınç ibresinin yeşil alanda bulunması gerekir.

0212 482 56 88 ve 0532 715 12 27 numaralı telefonlarımızdan detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Yangın Tüpü Basıncı Kaç Bar Olmalı

Mal ve can güvenliği konusunda koruma sağlayan yangın tüpleri bakıldığı zaman genel olarak 18 bar basınç ile beraber N2 azot gazı ile doldurulmaktadır. Bulunduğu ortamlarda da hava şartlarının etkisi ile bu basınç 25 bara kadar çıkabilmektedir. Yangın tüpü basıncı kaç bar olmalı bakıldığı zaman eğer 25 bar üstünde olursa gövde bölgesi şişmeye başlar ve bu noktada uzman kişiler tarafından müdahale edilmelidir aksi takdirde tehlikeli olabilmektedir.(1)

Yangın Tüpü Basıncı Neden Düşer?

Yangın tüpü basıncı neden düşer bakıldığı zaman bu durumda herhangi bir sebep olmayabilir. Tüp üzerinde sızdırma alanı olabilir, uzun zaman geçmiş olabilir gibi sebepleri bulunabilir. Bu sebeple kişiler düzenli olarak ibreyi takip etmeli ve bununla birlikte kişiler senelik bakımını yaptırmalıdır. Eğer senelik olarak bakım yapılmazsa bu noktada olası bir yangın durumunda önemli bir etki görünmez.

Yangın söndürme cihazlarına sahip olan kişiler mutlaka yangın söndürme tüplerinin üzerindeki basınç saatlerine dikkat etmeli ve düzenli olarak kontrol etmelidir. Çünkü yangın tüpleri hem manevi hem de maddi olarak daha az hasarla kurtulmanızı sağlar. İş yerlerinde evlerde, ofis, apartman gibi birçok bölgede yangın tüpü kullanmalıdır. Alınan yangın tüplerinde de sürekli olarak basınç ibresine dikkat edilmeli yani yangın tüpü ibresi nerede olmalı bakıldığı zaman yeşil alanda olmalıdır.

Yangın Tüpü Barometresi

Yangın tüpü barometresi bakıldığı zaman genel olarak yangın tüplerinde kullanmak için üretilmiştir ve farklı bir üründe denenmez. Eğer yangın tüplerinde hazır bir barometre bulunmuyorsa bu noktada kişiler ek olarak taktırabilirler. Yangın tüpü barometresi bakıldığı zaman kişiler takarken profesyonel kişilerden yardım almalıdır. Yangın tüpü barometresi bakıldığı zaman,

  • Barometre takılırken mutlaka doğru anahtar kullanılmalıdır ve dişlilerin yuvaya oturduğundan emin olmalısınız.
  • Eğer tüp doluysa barometrenin çubuğu yeşil alanın üzerinde bulunur ve tüp boş olduğu zamanda ibre kırmızı alan üzerinde olur.
  • Yangın tüpü tamamen doluyken barometre ibresi genel olarak 18 ila 28 bar arasında olur eğer sağ kısımdaki kırmızı alanda olursa aşırı bir şekilde dolu olduğu görülür ve patlama tehlikesi olabilir.
  • Barometreler genel olarak 20 derece ile 60 derece arasındaki ortam sıcaklığı için dayanıklıdır ve eğer tüp doluyken ibre tamamen boş görünüyorsa barometre yenisi ile değiştirilmelidir.

0212 482 56 88 ve 0532 715 12 27 numaralı hatalar üzerinden detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Yangın Tüpü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yangın tüpünün düzenli olarak bakımı önemlidir ve bununla beraber kuru kimyevi olan tozlu cihazlarda kontrol cihaz başlığının ibreye bakarak yapılması gerekir. Cihaz yeni alınırsa, doldurulsa bile kendi kendine boşalabilir bu sebeple kişiler mutlaka tüp bakımı yapmalıdır. Yangın tüpü bakımı nasıl yapılır bakıldığı zaman profesyonel kişiler ile yapılan yangın tüpü bakımı içerisindeki maddeye göre farklılık gösterebilmektedir bununla birlikte cihazın kontrolleri yine içindeki maddeye göre altı ayda bir yapılabilmektedir.