Yangın Tüpü Dolumu Kaç TL?

yangın tüpü dolumu kaç tl
yangın söndürme tüpü dolumu kaç tl

Yangın tüpü dolumu kaç TL? sorusu, özellikle yangın tüpü bakımı yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların en başında gelmektedir. Yangın tüpleri olası yangınları söndürmek için kullanılan ve hayati öneme sahip olan en önemli yangın korunma cihazlarından birisi olmaktadır. Hayati öneme sahip olmasından dolayı yangın tüplerinin bakımlarının da, düzenli olan periyotlarla yapılması gerekmektedir.

Yangın tüpü dolum fiyatı ise yangın tüpünün taşıdığı özelliklere ve yangın tüpünün içerisinde yer alan gazın özelliklerine göre kendi içlerinde farklılık göstermektedir. Yangın tüplerinin genel bakımları ise aylık, 6 aylık ve yıllık olmak üzere düzenli periyotlar halinde yapılmaktadır. Özellikle yangın tüpleri hiç kullanılmasa bile, 6 ayda bir kesinlikle içerisindeki gaz özelliğini yitirdiği için gazın tamamen boşaltılıp, yeniden doldurulması gerekmektedir.

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarında yasal olarak bulundurulması gereken yangın tüplerinin düzenli olarak bakımlarının yapılması hem daha verimli çalışmasını sağlamakta, hem de bu yangın söndürme cihazlarının kullanım ömürlerini uzatmaktadır. Bu nedenle yangın tüpleri dolum işlemlerinin de düzenli olarak 6 ayda bir yapılması büyük önem taşımaktadır.

Yangın söndürme tüpleri kullanımında, düzenli olarak yangın tüplerinin bakımlarının periyodik olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli periyotlarla bakımları yapılmayan yangın tüplerinin, kullanım süreleri kısalmakta ve cihazlar tam randımanlı olarak çalışamamaktadır. Özellikle yangın tüplerinin içerisinde yer alan gaz özelliğini yitirdiğinden dolayı 6 ayda bir olmak üzere düzenli olarak yenilenmesi lazımdır.

Bu nedenle yangın söndürme cihazında yer alan gazın değişmesi ve yeniden doldurulması lazımdır. Yangın tüplerinin gaz değişimlerini ise bu konuda yetkili olan pek çok firma ekonomik olan fiyatlarla yapmaktadır. Bu yangın tüpü gaz değişimlerinin fiyatları ise yangın tüpünün içinde bulunan gazın özelliklerine göre değişmektedir.

Bu gaz değişimlerinde ise dolum yapılacak olan yangın tüpü yerine ikame yangın tüpleri firmalar tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Bu sayede olası yangınlara karşı önlem alınmış olunmaktadır. Bazı firmalar ise bu ikame yangın tüplerine de ek olarak ücret talep etmekte olup, ücret talep edilen bu firmalara kesinlikle itibar edilmemesi gerekmektedir.(1)

Yangın Tüpü Çeşitleri Nelerdir?

Yangın tüplerinin dolum fiyatları, her zaman için çeşitlerine göre de farklılık göstermektedir. Yangın tüpleri, kullanılacak olan yerlerde ki olası yangın çeşitlerine göre olan uygun olacak şekilde imal edilmektedir. Bu nedenle yangın tüpü dolum fiyatları da buna özelliklere göre değişmektedir. Bunlara bağlı olarak en çok kullanımı tercih edilen yangın söndürme tüpü çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Köpüklü Yangın Tüpleri
  • Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri
  • Karbondioksit Gazlı Yangın Tüpleri

Köpüklü Yangın Tüpleri

Yangın tüpleri arasında en çok kullanılan çeşitlerden birisi de, köpüklü yangın tüpleri olmaktadır. Köpüklü olan yangın tüpleri A sınıfı yani katı ve B sınıfı yani sıvı olan yangınların olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Yangın tüpünün içerisinde yer alan köpükler yanan maddelerin üstünü hemen örtmekte ve yangınlar hızla büyümeden söndürülebilmektedir.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Katı, sıvı ve gaz yani A,B ve C yangın risklerinin olduğu yaşam alanlarında en çok kullanılan yangın tüpü çeşidi, her zaman için kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri olmaktadır. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları ile yangınlar boğularak hemen söndürülebilmektedir.

Karbondioksit Gazlı Yangın Tüpleri

Karbondioksit gazlı yangın tüpleri ise B ve C yangın riskleri olan yerlerde kullanılmaktadır. Özellikle sıvı, gaz ve elektrik bulunan yaşam alanlarında karbondioksit gazlı yangın tüpleri kullanılmaktadır.