Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır

İçindekiler

Yangın tüpü dolumu nasıl yapılır için özellikle tüp alınan yerlerde dolumda yapılmaktadır. Binalarda bulunan yangın söndürme tüpleri konusunda yangın söndürme ekiplerinde bulunan kişiler tarafından görevlendirme yapılarak dolum ve bakımı aylık olarak kontrol edilmesi gerekir. Yapılan aylık kontrollerle beraber tüplerde herhangi bir sızdırma veya deforme durumu, basınç göstergelerinin izlenmesi ve yangın tüpü uyarı işaretlemelerinin bulunması önemlidir. Yangın tüpü dolumu nasıl yapılır bakıldığı zaman,

 • Yangın söndürme cihazları ile bakım ve dolum işlemleri için çok dikkatli olunması gerekir ve standartlara uygun malzemeler kullanılması gerekir.
 • Dolum yapılacak olan yangın söndürme cihazı için yapılacak ilk iş arasında bulunan azotun yani itici gazın boşaltılması gerekir.
 • Tüp içerisindeki azot gazı boşaltıldıktan sonrasında cihazın vanası sökülür bununla beraber alet içerisinde bulunan kimyevi madde vakum makinesi ile boşaltılır.
 • İçeriğinde bulunan kimyevi madde çekilir sonrasında gövde üzerinde bulunan kontrol geçmişi ile üretim tarihine bakılır.
 • Tüpün eğer beden kullanım süresi dolmuşsa bu noktada beden hirostik test yapılır ve eğer gövde kullanım süresi geçmemişse bununla beraber gövde bölgesinde korozyon, darbe yoksa dolum işlemleri yapılır.
 • Cihazın içi boşsa vakum makinesine konur ve toz vakum makinesi ile beraber gövde içerisinde boşaltılır. Bu işlem sonra daha önce gövde üstünden sökülen vana içi temizlenir, conta kontrol edilir, yenileri ile değiştirilir.
 • Tüm bu işlemler sonrasında vana hazırlanır, cihazın üzerine konularak cihaz kapatılır ve aygıt mengeneden çıkartmadan cihaz içerisinde itici gaz olarak 18 bar azot gazı eklenir, basım işlemi sonrasında cihaz su testine tabi tutulur cihazdaki basınç kaçakları giderilir.(1)
 • Yangın tüpü dolumu fiyatları genellikle bir tüp almadan daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Yangın Tüpü Dolumu Kaç Yılda Bir Yapılır?

Yangın söndürme tüplerine bakıldığı zaman iki senede tamamıyla boşaltılarak doldurulması gerekir. Yangın tüpü dolumu kaç yılda yapılır bakıldığı zaman genellikle köpüklü olan yangın söndürmede tüplerde dolum süresi ile periyodik bakım iki senede bir olarak yapılır. Halokarbon olan yangın tüpü kontrolünün de iki senede bir gerçekleştirilmesi gerekir.

Yangın tüpü dolumu konusunda kuru kimyevi olan yangın tüpleri halokarbon gibi yıllık olarak iki kez bakımı sağlanır ve iki senede bir doldurulması gereken yangın tüplerinin de mutlaka periyodik kontrollerinin detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Yangın Tüpü Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

yangın tüpü bakımı ne zaman yapılmalıdır
yangın söndürme tüpü bakımı ne zaman yapılmalıdır

Yangın tüpleri bakımı için normal olan süre iki yılda bir olmaktadır. Eğer yangınlarda sıklıkla kullanılan bir yangın tüpü varsa bu noktada tüplerin olabildiğince sağlam kullanılması istenir. Yangın tüpü dolumu bakıldığı zaman verimli bir şekilde kullanmalı ve bakımlarının periyodik olarak yapılması gerekir. Bakımları iyi yapılan yangın tüpleri kendi aralarında farklılık göstererek gazi sıvı ve gaz maddeleri bulunmaktadır. Yangın tüplerinde bakımın önemi,

 • Yangın tüplerinin bakımlarının periyodik olarak yapılması ile beraber içeriğinde bulunan maddelerin türüne göre süre aralığı farklılık gösterebilir.
 • Yangın tüplerinin boşaltım ve dolum işlemleri son derece önemli olmaktadır.
 • Yangın tüplerinin içeriğindeki malzemelerinin boşaltılmasındaki amaç içeriğindeki sistemin taze olmasını sağlamak olmaktadır.
 • Yangın tüplerinin ev, apartman, işyeri, konut gibi birçok alanda bulundurulması gerekir bununla beraber yangın söndürme tüplerinin periyodik kontrol süreleri iyi bir biçimde takip edilmelidir.

Yangın Tüpü Dolumu Nerede Yapılır?

Yangın tüpü dolumu nerede yapılır bakıldığı zaman mutlaka deneyimli ve eğitimli profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Yangın söndürücü tüplerin yüksek çalışma koşulunda olması ile doğru söndürme maddesiyle uygun şekilde dolduracak olan araç ve eğitim bilgisine sahip olmak önemlidir. Yangın tüpünün dolumu ile bakım işlemi tüplerin alındığı yerlerden yapılabilir. Yangın tüpü dolumu ve bakımı hakkında,

 • Birçok bölgede bulunan yangın tüpleri her an kullanılacak şekilde hazır tutulması önemlidir, bununla beraber gerektiği zamanda hazır olması için yapılan kontrol ve dolum işlemlerinin kayıt altında tutulması önemlidir.
 • Yangın söndürme cihazları sorumlu olan kişiler tarafından kontrol edilerek doldurulur ve bakımları yapılır aynı zamanda iş yerlerinde görevlendirilen yangın söndürme takım başkanları ile düzenli bakıma götürülmelidir.
 • Yıllık olarak yapılan yangın tüpü periyodik muayene bakımı, dolum işleri için dikkatli olunmalı ve standartlara uygun malzemelerin kullanılması gerekmektedir.
 • Firmaların yangın söndürme tüpleri dolum yönetmenliği kapsamında dolum yapması önerilmektedir.

Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

Yangın tüpü dolum fiyatları ile birlikte yangın tüpünün kullanılmasının zorunlu olduğu alanlarda belirli periyotlarda yangın tüpleri içerisindeki özellik yitirildiği zaman söndürücü olan gazlarla değiştirilmektedir. Yaklaşık olarak 6 aylık periyotlar sayesinde yapılan dolum imkanları ile beraber yangın anında alevlerin söndürülmesi daha sağlıklı olabilir. Bu sebeple yangın dolumu yapan firmalarla anlaşarak belirli periyot içerisinde tüp dolumu yapılır.(1)

Yangın tüpü dolumu belirli fiyatlarla yapılır kg durumuna göre fiyatları farklılık gösterebilir. Yangın tüpünün kullanım amacına bakıldığı zaman fiyat konusunda merdiven altı firmalar daha ucuz olduğu için tercih edilmemesi gerekmektedir.

6 Kg’lık Yangın Tüpü Fiyatları

6 kglik yangın tüpü dolum fiyatları
6 kglik yangın söndürme tüpü dolum fiyatları

6 kg’lık yangın tüpü fiyatları dolum aşamasında bakıldığı zaman kullanılacak olan gazların özellikleri ile alakalı bilgilerin alınması önemlidir. Üstelik dolumu yapılacak olan yangın tüpleri yerine ek olarak bir yangın tüpü konulmalıdır. Evlerde, iş yerlerinde kişilerin güvenliğini sağlamak için düzenli olarak yangın tüpü dolumu önemli olmaktadır. Yangın tüpü dolum işlemine bakıldığı zaman,

 • Yangın tüplerinin tekrardan dolumu ile beraber bakımının düzenli bir şekilde yapılması önemli olmaktadır. Bu tarz bir bakım uygulamasında belirli olan kuruluşlarla beraber test uygulaması gerçekleştirilmektedir.
 • Yangın tüpü dolum işlemlerinin kontrolleri sırasında tüplerde bulunan basınç göstergelerinin izlenmesi önemlidir.
 • Tüplerde herhangi bir sızdırma veya deforme yollarının belirlenmesi gerekmektedir. Üstelik yangın tüplerinde uyarı işaretlemelerinin eksiksiz olması önemlidir.
 • Yangın tüpleri yılda iki kez periyodik bakıma girer ve bununla birlikte yetkili firmalar üzerinden destek alınabilir.
 • Yangın tüpleri üzerinde TSE hizmet yeterlilik belgesinin olması önemlidir ve yangın tüplerinin her an kullanılabilir olması gerekir.
 • 6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları veya farklı kg’larda bulunan tüpler için güvenilir firma üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Yangın Tüpleri Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

yangın tüpleri kontrolleri ne zaman yapılır
yangın söndürme tüpü kontrolleri ne zaman yapılır

Yangın tüpü ile bakım dosyasında binalarda yer alan yangın tüplerinin her an kullanılacak şekilde hazır tutulması önemlidir. Yangın tüpü dolumu konusunda kişilerin kontrol sonrasında her işlem kayıt altına alınması gerekir ve bununla beraber yangın söndürme işlemlerinde takım başkanları tarafından her uygulamanın forma işlenmesi gerekir. Yangın tüplerinin kontrollerine bakıldığı zaman,

 • Senelik olarak yapılan yangın tüplerinin periyodik bakımlarında dört yılın sonunda tüpün tamamen boşaltılması ile beraber kullanılabilir hale gelmektedir.
 • İçi boşaltılan tüplerde tekrardan dolum ve hidrostatik kontrol uygulaması sonrasında daha kullanılabilir olmaktadır.
 • İçi boşaltılan tüplere bakıldığı zaman bazı kimyasal tozlar eklenerek tekrardan hazırlanabilir ve tüplere aktarılmaktadır.
 • Tüp içerisindeki tozun yangın üzerinde aktif olarak püskürtülmesinde yardımcı olacak asit gaz dolumu gerçekleştirilebilmektedir.

Yangın Tüpü Dolumu Önemi

Yangın tüpünün düzenli olarak bakımı ile berbaer tarihi geçmiş olan tüplerinde dolumu önemlidir. 1 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları ile daha yüksek kg’da olan yangın tüpleri daha farklı olabilmektedir bununla beraber yangın alanında etkin müdahale daha öneli olabilmektedir. Yangın tüpü dolumu önemi bakıldığı zaman,

 • Yangın durumunda en fazla ihtiyaç duyulan ürünlerin başında yangın tüpleri gelir ve yangın tüpü dolum işlemlerinin sürekli olarak kontrol edilmesi önemlidir.
 • Her apartman, dairede bulunan yangın tüpleri kolay adımlarla birlikte doldurulabilmektedir fakat bunun için kişilerin düzenli olarak periyodik bakıma götürmesi gerekmektedir.
 • Araç yangın tüpü gibi daha ergonomik olan tüplerinde periyodik bakımı önemlidir, olası kazalarda acil müdahale için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yangın Tüpü Çeşitleri Nedir?

Yangın tüpü çeşitleri farklı sebeplerden kaynaklanan yangınlarda kullanılır. Öncesinde gözden geçirilen fizibilite çalışmalarının sonucuna göre monte edilir ve yanan maddelerin etki edebileceği alan, türü gibi etmenlerle hangi yangın tüpü çeşidinin kullanılacağı karar verilir. En fazla kullanılan yangın tüpü çeşidi kuru kimyevi tozlu tüplerdir ve A, B v C tipi yangınlarda kullanılabilir en fazla kullanılan angın tüpü çeşit özelliklerine bakıldığı zaman,

 • Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri A sınıfı yangınlara karşı kullanılan bir tüp çeşididir, bununla beraber özellikle ofis malzemeleri, tekstil gibi alanlarda çıkan yangınları kolaylıkla söndürür.
 • Yangın söndürme tüpünün içeriğine göre dolum süresi farklılık gösterebilir ve özellikle kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri basınç değeri ölçülerek tamamen boşaltılarak tekrar doldurulur.
 • Köpüklü olan yangın söndürme tüplerinde periyodik bakımlar yılda bir kez olmaktadır, kuru kimyevi olan yangın tüpleri yılda iki kez bakıma girer.

6 KG KKT Yangın Tüpü Nedir?

6 kg kkt yangın tüpü nedir
6 Kg kkt yangın söndürme tüpü nedir

6 Kg kkt yangın tüpü nedir? konusu, özellikle yangın söndürme cihazı almayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. 6 kiloluk olan kkt yangın tüpleri, yani kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri, en çok kullanımı tercih edilen yangın tüpü çeşitlerindendir. 6 kg kkt yangın tüplerinin en büyük özelliği ise çıkan yangınları büyümeden hızlı bir şekilde ve alevleri boğarak söndürmesidir.

6 kg kkt yangın tüplerinin içerisinde yer alan özel gaz amonyum fosfat içermekte olup, yangın sırasında bu madde sayesinde alevlerin üzerinde camdan bir tabaka oluşmasını sağlamaktadır. Bu sayede ateş ile havanın temasını keserek, yangının büyümeden söndürülmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı 6 kg kkt yangın tüpleri gaz, sıvı ve katı olan bütün yangın çeşitlerinde kullanılabilmektedir.

6 KG KKT Yangın Tüplerinin Özellikleri Nelerdir?

6 kg kkt yangın söndürme cihazı içeriğinde yer alan özel gaz amonyum fosfat, potasyum sülfat, kalsiyum karbonat, potasyum sülfat ve potasyum bi karbonattan oluşmaktadır. En çok kullanımı tercih edilen yangın söndürme cihazlarından birisi olan 6 kg kkt yangın tüpleri A, B ve C olarak adlandırılan büyün katı, sıvı ve gaz yangın türlerinde etkili olarak işlev görmektedir.

Oluşabilecek olan yangınların ve bu yayın esnasında tutuşabilecek olan eşyaların özelliklerine göre yangın tüplerinin kullanılması gerekli olup, kkt yangın tüpleri ise genel olarak büyün yangın türlerinde kullanılabilmektedir. Çıkan yangınların büyümeden engellenmesi kkt yangın tüpleri ile kolaylıkla sağlanmaktadır. Kkt yangın tüplerinin başlıca özelliklerinden biri diğeri ise otomatik ve manuel olarak bütün yangın söndürme işlemlerinde kullanılması olmaktadır.

6 kg kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri boğma etkilerinin yanı sıra, yangın sırasında ateşi hızlı bir şekilde soğutma özelliğine de sahiptir. Yangın esnasında kkt yangın söndürme cihazları ısıyı kolaylıkla yutmakta ve böylelikle çıkan yangını boğarak ve soğutarak söndürebilmektedir. Aynı zamanda 6 k kkt yangın tüpleri yangın esnasında açığa çıkan tehlikeli radyoaktif maddeleri de engellemekte ve bu sayede insan sağlığına zarar verici etkenlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Uygun basınçla kullanılan 6 kg kkt yangın tüpleri ile yanan maddelerde açığa çıkan bütün moleküllerin ve gazların yayılmasını önlemektedir.

6 KG KKT Yangın Tüpleri Nerelerde Kullanılır?

6 kg kkt yangın tüpleri sahip oldukları gaz nedeniyle özellikle katı, sıvı ve gaz yangınlarında son derece başarılı olan cihazlar olmaktadır. Bu nedenle 6 g kkt yangın tüplerinin kullanım alanları çok geniştir. Bunlara bağlı olarak 6g kkt yangın tüpleri kullanım yerleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Elektrikli ev eşyaları yangınları
 • Endüstriyel yağlar yangınları
 • Alkol yangınları
 • Yemek yağları yangınları
 • Tutkal ve türevleri yangınları
 • Bilgi işlem birimleri yangınları
 • Güç kaynakları yangınları
 • Elektrik kabloları yangınları
 • Hidrojen yangınları
 • LPG yangınları
 • Doğalgaz yangınları
 • Vernik yangınları
 • Aseton yangınları
 • Parafin yangınları
 • Ev ve ofis mobilyaları yangınları
 • Ev tekstili yangınları
 • Ot ve ağaç yangınları
 • Kumaş çeşitleri yangınları
 • Güç kaynakları yangınları
 • Elektrik trafoları yangınları
 • Metan yangınları

6 KG KKT Yangın Tüpleri Bakımı Nasıl Yapılır?

6 kiloluk kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları konusunda, düzenli olarak genel bakımlarının yapılması büyük önem taşımaktadır. 6 kg kkt yangın tüplerinin içerikleri nem tutma özelliğine sahip olduğundan dolayı, her zaman için titizlikle genel bakımlarının yapılması ve muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda 6 kg kkt yangın tüpleri basıncının da düzenli olarak kontrol edilmesi ve yangın tüplerinin olması gereken basınçta olması gerekmektedir.(1)

6 kg kkt yangın tüpleri kullandıktan sonra ise kullanıldığı alanların çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. 6 kg kkt yangın tüpleri genel bakımları ise aylık, 6 aylık ve senelik olarak belirli periyotlarla yapılmaktadır. 6 kg kkt yangın tüplerinin içerisinde yer alan kuru kimyevi toz özelliğini taşıyan özel gazın ise 6 ayda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Genel olarak yangın tüplerinin içerisinde yer alan gazlar, yangın tüpleri kullanılmasa bile 6 ay sonrasında özelliklerini kaybetmekte ve olası yangınları söndürememektedir. Bu nedenle bu gazın 6 ayda bir değiştirilmesi, 6 kg kkt yangın söndürme cihazlarının verimli olarak çalışması konusunda çok büyük önem taşımaktadır.

1 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

yangın tüpü dolum yeri
istanbul yangın tüpü dolum yeri

1 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları bakıldığı zaman genel olarak en az miktarda bulunan yangın tüpleri olmaktadır ve küçük boyutlu olan tüplerdir. Fiyatı içerisindeki maddeye göre farklılık göstermektedir. Yangın tüpleri olası yangın durumlarına karşı etkili cihazlar olmaktadır ve hazırda bulunması gereken malzemelerdir.

Yangın tüpü dolum fiyatları konusunda satışı yapılan firmaya göre farklılık göstermektedir. Yangın tüpleri kullanımı ile birlikte olası can ve mal kaybını en aza indirmektedir ve yararlıdır. Genellikle bu yangın tüpleri arabalarda kullanılabilmektedir bunun dışında küçük alanlar için seçilebilir.

1 Kg’lık Yangın Tüpü Özellikleri

1 Kg’lık yangın tüpü farklı sebeplerden çıkan yangınlarda ilk müdahaleyi sağlar bu sebeple eğitimli ve tecrübeli personellerle kullanılmalıdır. 1 kg’lık yangın tüpü özellikleri bakıldığı zaman ilk özelliği tüm yangın tüpleri gibi yangını söndürmesidir. Acil durumda yangına müdahale ederek yangının genişlemesini ve sıçramasını engeller. 1 Kg’lık yangın tüpü özellikleri bakıldığı zaman,

 • Yangın tüpleri seçiminde kişilerin kullanılacak alana göre seçilmesi gerekir ve içerisindeki maddeler farklılık gösterebilmektedir.
 • Firma sahibi ile görüşürken ve 1 kg yangın tüpü fiyatları bakılırken TSE damgasının olduğu tüplerin taşınması gerekmektedir.
 • Yangınların doğal ortamla yani hava ile irtibatının kesilmesi önemlidir bu sebeple kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler kullanılabilir.
 • Yangın tüplerinin dolum aşamasında dikkat edilmesi gerekmektedir bununla beraber satın alınan tüplerin senelik periyot bakımlarının yapılması gerekmektedir.
 • 1 kg yangın tüpü genellikle arabalarda, iş makineleri gibi alanlarda kullanılır bu sebeple dolum işlemi yapılabilir.

1 Kg’lık Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

yangın tüpü dolumu nasıl yapılır
istanbul yangın tüpü dolumu nasıl yapılır

Yangın tüpleri yangın durumunda en fazla kullanılan tüpler arasında yer almaktadır. Yangın tüpleri sulu, köpüklü veya farklı maddelerden bir araya gelerek doldurulmaktadır. 1 Kg’lık yangın tüpü dolumu bakıldığında içerisindeki maddeye göre profesyonel kişilerce yapılması gerekir. Yangınların etkisiz hale getirilmesi için kullanılan yangın tüpleri dolum işlemlerinde çok dikkatli olunması gerekmektedir. 1 Kg’lık yangın tüpü dolumu nasıl yapılır bakıldığında,

 • İlk etapta yangın tüplerinin dolumu için çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır ve standartlara uygun olan dolum malzemeleri kullanılmaktadır.
 • Dolum işlemi için alınan yangın tüplerinin içerisindeki tüm maddelerin boşaltılması ve sonrasında da tekrar doldurulması gerekmektedir.
 • Binalarda bulunan veya iş yerlerinde bulunan yangın söndürme cihazlarının sorumlu olan bina görevlileri veya acil durum ekibi gibi kişilerce yapılması gerekmektedir.
 • Bakım ve dolumu yapılması gereken yangın tüplerinin aylık olarak kontrol edilmesi ve aynı zamanda kayıt oluşturulması gerekir.
 • Yapılan aylık kontrollerde tüplerde basınç göstergelerinin izlenmesi ve herhangi bir deforme durumunda veya sızdırma durumunda önlem alınması gerekir.
 • Yangın tüpü dolum işlemlerinde özellikle arabada kullanılan tüplerin periyodik bakımı önemlidir çünkü arabalar yangınların çıkmasında tehlikeli olan alanlardır.

1 Kg’lık Yangın Tüpü Yıllık Bakımı

yangın tüpü dolum fiyatlari
istanbul yangın tüpü dolum fiyatlari

Yangın tüplerinin kilosu, içerisindeki madde fark etmeden senelik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yangın tüplerinin bakımı ve kontrolleri yapıldığı zaman kayıt oluşturulur ve bu kayıtlara göre herhangi bir deforme durumu, sızdırma durumu konusunda bir sorun yoksa kullanılır. Binalarda görevli kişi tarafından veya iş yerlerinde senede bir kereden fazla şekilde yangın tüpü bakımı yapılır.

Periyodik muayene bakımları ile birlikte TSE hizmet belgesi alan şirketlerin yapması dolum işlemlerinde etkili olmaktadır. Yangın tüplerinin her an kullanılacak şekilde hazır olması ve gerektiği zamanda çalışır durumda olması gerekir böylece kişiler olası yangın durumlarında can ve mal kaybını en aza alabilirler.

Yangın Tüpü Dolum Yeri

yangın tüpü dolum yeri
yangın söndürme tüpü dolum yeri

Yangın tüplerinin kilosu ve içerisindeki madde fark etmeden yangın tüpleri doldurulmalıdır. Senelik ile yapılan periyodik bakımlarda kişiler her 2 senede bir olarak ta tüm bakımının yapılması gerekir. Dolum ile beraber hidrostatik kontrol uygulaması ile birlikte 2 senenin nihayetinde gidecek olan yangın tüpleri tatbikata sokulur. Yangın tüplerinin dolumu konusunda mutlaka tecrübeli elemanlar ile yapılması gerekmektedir. Yangın söndürme cihazlarında bakım ve dolum işlemlerinde dikkatli olarak standartlara uygun malzemenin kullanılması gerekmektedir.

Yangın tüpü dolum yeri ile yangın tüplerini ilk defa kullanacak olan kişilerin yangın tüpleri konusunda destek alması gerekmektedir ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgi alması gerekmektedir. Bununla beraber dolum yapılacak olan alanda profesyonel olan kişilerce anlatılır ve olası bir yangında müdahale edilmektedir.

1 Kg Araç Yangın Tüpü

1 Kg Araç Yangın Tüpü sadece arabalarda değil madencilik sektöründe, inşaat, tarım, ormancılık gibi veya ticari araçlarda da kullanılabilmektedir. Herhangi bir yangından kaynaklanacak maddi ve manevi kayıp olmaması için kişiler iş makinelerinde de araç yangın tüpünü mutlaka barındırmalıdır. Özellikle pahalı olan iş makinaları yani kepçe, greyder, dozer gibi birçok aracı güvenle korunmaktadır. Sistem tasarımı ve kurulumu için kişiler satın aldıkları firmalar ile görüşebilirler.

Araç yangın tüpü araçlara uygulanırken aracın boyutu ve özellikleri dikkate alınmalıdır bununla birlikte sistemde söndürücü madde olarak kuru kimyevi toz ve kimyasal sıvı söndürücüler kullanılabilmektedir. Genel olarak araçlarda 1 Kg Araç Yangın Tüpü kullanılır ve kuru kimyevi toz söndürme etkisi durumuna bakıldığı zaman sıvı kimyasal söndürücünün soğutma etkisi güvenli bir söndürme sağlar.

1 Kg Araç Yangın Tüpü Nasıl Olmalıdır?

1 kg araç yangın tüpü nasıl olmalıdır
1 kg araç yangın söndürme tüpü nasıl olmalıdır

Birçok araç için seçilen araç yangın söndürme tüpleri seçilirken dikkat edinmesi gerekenler vardır. 1 Kg Araç yangın tüpü nasıl olmalıdır bakıldığı zaman sistemin özellikleri önemli olmaktadır. Bununla beraber kişiler dijital panel üzerinden kontrol yapabilir, algılamalarda çoklu alternatif seçeneği seçebilirler. Hızlı alev kapatmak, yeniden tutuşmayı engellemek, çevreye saygılı olmak, dolum maliyetinin düşük olması gibi özelliklerin olması önemlidir. Araç yangın tüpü nasıl olmalıdır bakıldığı zaman,

 • Araç yangın tüpleri, motor ile hidrolik olan yağ yangınlarında etkili olmalıdır.
 • Kirli ve tozlu ortamlara etkili olabilme özelliği bulunmalıdır.
 • Ekipmanların her bölgesine nüfus ederek söndürme işlemleri yapılmalıdır.
 • Tekrardan dolum maliyetinin düşük olmalıdır ve yeniden dolum süresi kısa olmaktadır.
 • Vibrasyon durumundan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmalıdır ve bununla beraber dış ortam koşullarına karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Yolcu ve yük taşıma araçları, ağır iş makineleri ile bölümlerden oluşacak yangınları kontrol etmek ve söndürmek için geliştirilen yangın tüpleri seçiminde dikkat edilmelidir.
 • Sistemlere bakıldığı zaman söndürücü madde olarak üretilen kuru kimyevi toz kullanılmalıdır.

1 Kg Araç Yangın Tüpü Fiyatları

1 kg araç yangın tüpü fiyatları
1 kg araç yangın söndürme tüpü fiyatları

1 Kg Araç yangın tüpü fiyatları bakıldığı zaman fiyatları ve çeşitleri farklı değişkenlere göre farklılaşabilmektedir. Son senede üretilen araç tüpleri konusunda kişiler kullanma tarihleri ve fiyatlarla piyasaya bakabilirler. Tüplerin çeşitlerine bakıldığı zaman kg özellikler, yangın söndürme tüplerinin araç içerisinde kullanılan seçeneklerin iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Araç yangın tüplerine bakıldığı zaman,

 • Araç yangın tüpleri bakıldığı zaman genel özellikleri, kg özellikleri, tüp çeşitliliği farklılık gösterebilmektedir ve yangın söndürme tüplerinde araç içinde kullanılan seçeneklerin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir.
 • Araç içinde yasal şekilde bulunan yangın tüpünün herhangi bir zorunluluğu bulunmaz bununla beraber araç tüplerinin konumu bagaj gibi kolay ulaşılabilen güvenli bölgelerde olmalıdır.
 • İş yerleri ve evlerdeki tüpler araç yangın tüpüne göre daha büyük olmalıdır.

1 Kg Araç Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

1 kg araç yangın tüpü dolum fiyatlari
1 kg araç yangın söndürme tüpü dolum fiyatlari

1 Kg Araç yangın tüpü dolum fiyatları bakıldığı zaman dolum fiyatları sıfır satışı hariç olarak farklı dolum merkezlerinde yapılır. Yangınların söndürme malzemelerinin bazılarında ayrı olarak yapılan işlemler bulunabilir ve yangın tüpünün türüne, dolum işlemlerinin fiyatlandırılması farklı olabilir. Yangın tüplerinin ağırlığına göre farklılık gösterebilmektedir ve kişilerin kullanım tarihine önem vererek değerlendirebilirsiniz. Araç yangın tüpü dolum fiyatları bakıldığı zaman,

 • Yangın tüplerinin içeriğinde bulunan maddelere göre ateşin söndürülme etkileri farklılaşabilmektedir Bunun sebebi ise köpük ile karbondioksitin daha sıkışık bir halde beklemesi olmaktadır.
 • Araç yangın tüplerinde süre geçerse anında etkisi zayıflar bu sebeple kişiler ateşi söndürme de etkisi kaybolduğu zaman içeriğindeki maddeyi değiştirmelidir.
 • Olası yangınlarda ve hayati risklerin olmaması için kişiler son kullanım tarihine dikkat etmelidir ve dolum zamanına dikkat etmelidir.

1 Kg Araç Yangın Tüpü Tavsiye

1 kg araç yangın tüpü tavsiye
1 kg araç yangın söndürme tüpü tavsiye

Araçların iç bölümlerine düzenli olarak bekletilen yangın tüplerinin delik olmaması gerekmektedir. Eğer araç yangın tüplerinde delik varsa bu noktada araç yangın tüplerini hızlı bir şekilde değiştirmeniz gerekmektedir. 1 Kg Araç yangın tüpü tavsiye durumuna bakıldığı zaman kişiler yangın tüplerinin periyodik bakımını kaçırmamalıdır. Her an yangın çıkacakmış gibi yangın tüplerinde önlem alınmalıdır ve özellikle motorlu araçların ısınması ile yangın çıkması en sık olan olasılıklardır.(1)

2 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

2 kglik yangın tüpü dolum fiyatlari 2022
2 kglik yangın söndürme tüpü dolum fiyatlari

2 Kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları firmalara göre ve içeriğindeki maddeye göre farklılık göstermektedir. Yangın söndürme cihazlarında bakım ve dolum işlemlerinde çok dikkatli olunması gerekmektedir ve standartlara uygun malzemenin kullanılması gerekir. Yangınlar hem maddi hem de manevi olarak zarar veren durumlardır bu sebeple yangınlara anında müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yangın sırasında ilk olarak uygulanan yangın tüplerinin dolumu önemlidir ve zamanında dolumu yapılmayan tüpler yangını söndürmeyebilir. Yangın dolum fiyatları konusunda en doğru bilgiyi firmalar ile alabilir ve içerisindeki maddelere göre yangın tüplerinin dolum fiyatı konusunda destek alabilirsiniz.

2 Kg Yangın Tüpü Nerede Doldurulur?

Yangın tüpleri çok önemli bir araç olması ile birlikte nerde dolumu yapılacağı da önemli olmaktadır. Yangın tüpünün dolum işlemlerinde profesyonel kişilerce yapılması gerekir ve yapılırken de kalite standartlarına uygun olarak yapılması gerekir. Yangının henüz kontrolden çıkmadan müdahale edilmesi gerekmektedir böylece olası bir maddi hasar önlenir. Yangın tüpü nerede doldurulur, dikkat edilmesi gereken şeylere bakıldığı zaman,

 • Yangın tüpü dolum firmaları genel olarak farklı sebeplerden dolayı çıkabilecek olası yangınlara karşı etkili bir yaklaşım sergiler. Bununla birlikte firmaların vermiş olduğu hizmet ve özelliklerde önemlidir.
 • Yangın tüplerinin dolum firmaları bakıldığı zaman eğitimli olan kişiler tarafından yangın tüpünün doğru çalışması için belirlenen aralıklarla rutin bakım gerçekleştirirler. Yangın söndürme cihazlarının doğru yerde ve erişilebilir olmaları için mutlaka kontrol edilmesi gerekir böylece yangın çıkma olasılığına karşı en iyi yangın tüpü seçilebilir.
 • Yangın tüpleri özelliklerine göre farklı yangınları söndürürler ve bu sebeple yangın tüpü dolum aşamasında içerisindeki madde önemlidir.
 • Yangın söndürme tüplerinin amaçladığı şekilde çalışması gönül rahatlığı ile kullanım açısından güven veren firmalarla çalışılması gerekmektedir böylece dolum işlemleri konusunda standart malzemeler uygulanabilir.

Yangın Tüpü Dolum Firmaları

Yangın tüpü dolum firmaları kişilerin yaşamını güvene almak ve bununla birlikte manevi değerlerini koruması için hizmet verir. Yangınların ortaya çıkaracağı ve aynı zamanda telafisi çok zor, imkânsız olan zararların önlenmesi açısından önemlidir. Yangın söndürme tüpleri tüm personellerin baş ucunda bulundurabileceği yangın tüpleri konusunda kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Yangın tüpü dolum konusunda kişilerin dikkatli kullanıldığı ve korunduğu zaman uzun süreli kullanılabilir.

Yangın söndürme tüpleri konusunda basınç düştüğünde, kısmi olan eskime durumlarında ve uzun süre bakıma gitmediği zaman mutlaka firma ile bakımının yapılması gerekmektedir. Bu sebeple yangın söndürme tüplerinin dolumu için firmalarla görüşülmesi ve bilgi alması gerekmektedir.

2 Kg Yangın Söndürme Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Tüm yaşam alanlarında yer etmesi gereken yangın tüplerinin maddi ve can kaybı yaşanmaması için doldurulması gerekmektedir. Yangın söndürme tüpü dolum fiyatları bakıldığı zaman hemen hemen tüm firmalar için aynı olmaktadır. Bununla birlikte günümüzde yangın tüplerinin içeriği fiyat değişmemektedir.  Yangın söndürme tüpü dolumu nasıl yapılır bakıldığı zaman,

 • Yangın söndürme cihazları birçok modelde olabilir bu modeller manuel kullanıma uygun olarak tek veya çoklu olabilir. Arabalı veya ayaklı olan yangın söndürme cihazları da vardır bu sebeple dolum işlemleri farklı şekillerde olabilir.
 • Yangın söndürme tüplerinin dolumu standart malzemelerle yapılır ve dolum yapmadan öncesinde mutlaka içerisindeki maddenin tamamen boşaltılması gerekir.
 • Yangın söndürme tüplerinin üzerinde basınç göstergesi bulunur ve kırmızı olduğu zaman mutlaka dolum yapılması gerekir.
 • Yangın tüplerinin dolum işlemlerinde özel makineler kullanılır ve dolum işlemi uzun sürmez, kısa sürer bu sebeple kişilerin aksatmadan mutlaka yangın tüplerini sağlaması gerekir.

2 Kg Yangın Tüpü Nerelerde Kullanılır?

Deneyimli olan yangın dolum ekipleri hangi yangın söndürücü cihazların hangi tip binalarda olması gerektiği veya açık alanlarda nasıl tür yangınlarda olması gerektiği konusunda destek olabilirler. Bununla birlikte çok katlı yerlerde kullanılacağı konusunda sizler bilgilendirilir ve iş şansa bırakılmadan tamamen profesyonel yaklaşımlarla ürünler teslim edilmektedir. 2 kg yangın tüpü kullanım alanları bakıldığı zaman araçlarda, iş araçlarında, işyeri, depolarda, evlerde kullanılabilmektedir.

Yangın tüpleri bakıldığı zaman işyeri, depolar, atölyeler, laboratuvar, garaj, konutların korunması için gerekli olan kullanılmalıdır. Yangın söndürme cihazları satan alanlardan yangın tüpü dolum işlemleri yapılabilmektedir bununla beraber bu tarz bir dolum işleminin mutlaka aksatılmaması ve kesinlikle yapılması gerekmektedir.

6 Kiloluk Yangın Tüpü Dolumu Ne Kadar?

6 kiloluk yangın tüpü dolumu
6 kiloluk yangın söndürme tüpü dolumu

6 kiloluk yangın tüpü dolumu ne kadar konusu, özellikle yangın tüpü genel bakımı yaptırmak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. 6 kiloluk hacme sahip olan bütün yangın tüplerinin bakımlarının ise düzenli olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Genel olarak yangın tüpü bakımları düzenli olarak yapılmadığı takdirde, bu yangın tüplerinin içerisinde yer alan özel gazlar işlevlerini yitirmekte ve olası çıkan yangınlarda yangın söndürme işlevlerini yerine getirememektedir.

Bu nedenden dolayı 6 kiloluk yangın tüplerinin, altı ayda bir içlerindeki gazların boşaltılarak, yeniden doldurması gerekmektedir. 6 kiloluk yangın tüpleri en hesaplı fiyatlara sahip olan yangın tüpü çeşitlerinden birisi olup, yangın tüpü dolum fiyatları ise içerisinde bulunan gazın özelliklerine göre kendi içlerinde farklılıklar göstermektedir.  Yangın tüpü dolumu konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise güvenilir olan yangın tüpü firmalarına bu işin yaptırılması gerekliliği olmaktadır.

6 Kiloluk Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Yangın tüpleri düzenli olarak bakımları yapıldığı zaman uzun süreler boyunca kullanılabilen yangından koruma cihazlarından birisi olup, 6 kiloluk yangın tüplerinin periyodik olarak bakımlarının ise belirli aralıklarla ihmal edilmeden yapılması hayati önem taşıyan bir konu olmaktadır. Buna bağlı olarak 6 kiloluk yangın tüpü gaz değişimlerinin de aksatılmadan yapılması lazımdır.

Yangın tüpleri düzenli olarak bakımları yapıldığı takdirde uzun ömürlü olan korunma cihazlarındandır. 6 kg’lık yangın tüpleri periyodik bakımında ise özellikle 6 ayda bir yapılması gereken gaz değişiminin aksatılmaması gerekmektedir. 6 kiloluk olan yangın tüpleri kullanılmasa dahi 6 ayda bir içerisinde bulunan gazın değiştirilmesi lazımdır. 6 ayda bir yeniden dolum yapılan yangın tüpleri, bu sayede olası yangın durumlarında tam olarak çalışabilmektedir.

Hayati bir öneme sahip olan bu gaz değişimi yapılmadığı durumlarda, bu cihazların yangın söndürme özellikleri kaybolmaktadır. 6 kiloluk olan yangın tüplerinin dolum işleri ise bu işi profesyonel olarak yapan firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu işlem sırasında ise bu firmaların güvenli olması en önemli konulardan birisi olmaktadır.

Yangın tüpleri yangın sırasında hava ile ateş arasındaki bağlantıyı içindeki gaz ile kesen yangından koruma cihazları olup, bu sebeple bir yangın tüpünün en önemli kısmı ise içinde bulunan özel yangın söndürücü gaz olmaktadır. 6 kiloluk yangın tüpü dolum işlemleri sırasında ise her zaman bu konuda güvenini kanıtlamış olan firmaların tercih edilmesi lazımdır.

6 kiloluk yangın tüpü dolum fiyatı ise dolum yapan firmaya ve yangın tüpünün sahip olduğu gazın özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı yangın tüpü dolum işlemi yaptırılmadan önce dolum işinin yapacak olan firmanın titizlikle araştırılması gerekmektedir. Piyasa fiyatının çok altında yangın tüpü dolum işi yapan firmalardan ise her zaman için uzak durulması gerekmektedir.

Ucuza dolum yapan çoğu firma yangın tüpü dolum işini tam olarak yapamamakta ve yeniden dolumu yapılan yangın tüpü gazlarında bazı hileli yollara başvurmaktadır. Bunun sonucunda ise yangın tüpleri verimli olarak çalışmamakta ve yangınları söndürememektedir. Kalitesiz olan gazlarla yapılan dolum işleri ise hayati tehlikelerin oluşmasına neden olmaktadır.

6 kiloluk yangın tüpü dolum işleminde, bu dolum işini yapan firmaların mutlaka bu işlem bitene kadar yedek yangın tüpü olan ve ikame yangın tüpü olarak adlandırılan tüpleri de, müşterilerine ücretsiz olarak vermesi gerekmektedir. Bu işlemden ücret talep eden firmalara ise yangın tüpü dolum işinin yaptırılmaması lazımdır.

6 Kiloluk Yangın Tüpü Çeşitleri Nelerdir?

6 kiloluk yangın tüpü dolum fiyatı konusunda, en etkili olan neden yangın tüpünün sahip olduğu özellikler olmaktadır. Yangın tüplerinin genel olarak dolum fiyatları ise bu gazlara göre ayarlanmaktadır. Bunlara bağlı olarak en çok kullanımı tercih edilen 6 kiloluk yangın tüpü çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 6 Kiloluk Köpüklü Yangın Tüpleri
 • 6 Kiloluk Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Köpüklü Yangın Tüpleri

En çok kullanılan yangın tüpü çeşitlerinden birisi olan 6 kiloluk köpüklü yangın tüpleri, A ve B tipi yangınları etkili olarak söndüren cihazlar olmaktadır. Köpüklü yangın tüplerinin içerisinde ise AFFF olarak adlandırılan özel bir gaz bulunmaktadır. Köpük şeklinde olan bu gazla olası yangınlar büyümeden anında söndürülebilmektedir.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Yangın tüpü çeşitlerinden birisi olan 6 kiloluk kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri ile A, B ve C tipi olan bütün yangınlar söndürülebilmektedir. Buna bağlı olarak 6 kiloluk kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri katı, sıvı ve gaz tipinde olan bütün yangınlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. (1)

6 Kg’lık Yangın Tüpü Fiyatları

6 kg’lık yangın tüpü fiyatları güncel ekonomi durumuna ve firmalara göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte yangın tüplerinin kullanılması zorunlu olan yapı ve binalarda yangın tüplerinin sürekli olarak dolumu yapılması gerekir. Belirli periyotlarda yangın tüpleri içerisindeki maddeler özelliğini yitirmektedir. Bu sebeple yangın anında alevlerin söndürülmesi için 6 aylık olan periyotlarda yapılan dolumlar önemlidir.

Yangın tüpü dolumu yapan firmalarla iletişime geçerek yangın tüpü dolumu yapılmalıdır. Yangın tüpü dolumu belirli olan fiyatlar ile yapıldığı için firmaların fiyat araştırmasının yapılması gerekmektedir. Yangın tüpü kullanım amacına göre fiyatlar değişiklik gösterebilir aynı zamanda merdiven altı firmalar kesinlikle tercih edilmemelidir.

6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları bakıldığı zaman normal tüp alımına göre farklılık gösterebilmektedir. Yangın tüpü dolum fiyatı araştırması yaparken kullanılacak olan gazların özellikleri konusunda bilgi almanız gerekmektedir. Üstelik bazı firmalarda da yangın tüpleri yerine ikame yangın tüpü bırakılması da zorunlu olmaktadır.

6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatlarına bakıldığı zaman ikame için ayrı para isteyen firmalara itibar etmeniz gerekmez. Evinizde, iş yerinizde ve daha birçok mekân içerisinde güvenliği sağlamak için bu etkenlere azami özen göstermeniz gerekmektedir, böylece olası bir yangın durumlarına karşı önlem alınabilir.

En Ucuz 6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

En ucuz 6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları bakıldığı zaman yangın söndürme cihazı uygun fiyatlarla satılmaktadır. Yangın söndürme cihazı içerisinde bulunan maddelerin yardımı ile birlikte ısı veya ateş ile oksijen arasında girerek bağlantıyı kesmeye yardımcı olarak yangını söndürebilmektedir. Yangın söndürme tüpleri büyüklük, ebat ve içerdiği malzeme olarak üretimi yapılan bu cihazlar yangın söndürme durumunda önem arz etmektedir. Yangın söndürme cihazı tipleri bakıldığı zaman,

 • Yangın söndürme cihazları arasında bulunan kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler A, B ve C tipi yangınlarda etkili olabilmektedir. Bu tüpler sadece elektrik yangınlarında kullanılmazlar.
 • Tozlu olan yangın söndürücüleri genellikle kapalı mekânda kullanılmaz ve mekânın temizliği oldukça zor olabilmektedir ve evde veya herhangi bir mekânda bulunan eşyalar, halı, elektronik cihazlar, perde veya halılar zarar görebilmektedir.
 • Köpüklü olan yangın söndürücüler A ve B sınıfında bulunan ve yangın riski taşıyan mekanlar için kullanılabilmektedir. İçeriğinde barındırdığı köpükler oksijenle ateşin temasını kesmektedir ve ortamı soğutarak ateşi söndürmektedir.
 • 6 kg’lık yangın tüpü fiyatları Ankara ve İstanbul gibi bölgelerde popüler bir şekilde satışı bulunuyor. Her ne kadar internet ortamında satılsa da bu noktada görerek almak ve güvenilir markalardan almak önemli olacaktır.

Yangın tüpü dolum işlemi tamamen profesyonellik gerektirmektedir ve mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Dolum fiyatları kilograma göre farklılık gösterir ve içerisine konacak olan maddenin çeşidine göre fiyatlar farklılık göstermektedir. Dolum yapılacak olan tesis ile öncelikli olarak fiyat görüşmesi yapılmalıdır.

6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları 2022

6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları İstanbul gibi kalabalık bölgelerde kısa sürede yapılarak verilmektedir. Yangın söndürme tüpü genel olarak hayati bir araçtır ve bununla birlikte mevcut olan tüpün bakımının dolumu gibi özen gerektiren işlerle titizlikle ve önemle yapılması gerekmektedir. Dünya standartlarına uygun olarak yapılan yangın tüpü dolumu dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi gerekmektedir.

Dolum yapılacak olan tüpün arasında bulunan itici gazın yani azotun boşaltılması gerekiyor. Bununla birlikte ilk olarak cihazın içerisinde bulunan kimyevi madde vakum makineleri tarafından çekilerek boşaltılmaktadır. Sonrasında tüpün kullanım tarihine bakılır ve eğer tarih geçmişse hidrostatik teste tabi tutulmaktadır.

Yangın Tüpü Çeşitleri

Yangın tüpü fiyatları bakıldığı zaman yangın tüpü seçiminde sadece fiyatı değil işlevi de önemli olmaktadır. Yangınlar kendi arasında çeşitli sınıflara ayrılır. Yangın sınıfları A sınıfından F sınıfına kadar çeşitli ve farklı modellerde olabilmektedir. Bu özelliklere göre kişilerin ne gibi bir yangın söndürme cihazının alınacağı farklılık gösterebilmektedir. Yangın çeşitlerine göre tüp alınırken depo gibi alanlarda farklı ev alanlarında farklı olan cihazlar kullanılabilmektedir.

Yangın tüpü dolum fiyatları da yine yangın tüpünün çeşidine göre farklılık göstermektedir. Yangın eğitimi kapsamında oluşan yangınların hangi sınıf özelliğini taşıdığına ve yangın sınıfına göre nasıl kullanılarak söndürülmesi gerektiğini iyi bir şekilde belirlemelidirler.

12 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

12 kglik yangın tüpü yıllık bakımı
12 kglik yangın söndürme tüpü yıllık bakımı

12 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları bakıldığı zaman ürünün içeriklerine, kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Genel olarak fiyatlar 65 TL ile 180 TL arasında değişiklik göstermektedir. 12 kg’lik yangın tüpleri gövde olarak 3 parça bölmeden oluşur. Bu bölmeler ile 4 mm’lik saçtan üretilerek desteklenir. Geliştirilmiş teknik özellikleri ile birlikte yangın söndürme tüpleri garantili olarak verilebilmektedir.

12 Kg’lık Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

12 kg yangın tüpü dolumu nasıl yapılır
12 kg yangın söndürme tüpü dolumu nasıl yapılır

Yangın tüpleri yaşamın olduğu her alanda olması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Bu sebeple hem evlerde hem de işyeri gibi birçok alanda yangın tüpünün olması gerekmektedir. Yangın tüpleri farklı kilolarda satılmaktadır bunlar 6 kilodan başlar ve 50 kiloya doğru giden yangın tüpleri olmaktadır. 12 kg’lık yangın tüpü dolumu konusunda kilo fark etmeksizin dolum yapılır ve bu dolumun düzenli aralıklarla yapılması gerekir. 12 kg yangın tüpü dolumu nasıl yapılır bakıldığı zaman,

 • Yangın tüplerinin dolumu konusunda ve bakım işlemlerinde çok dikkatli olunması gerekmektedir ve standartlara uygun malzeme kullanılmalıdır.
 • Dolum işlemi alınan yangın söndürme tüpleri için ilk olarak içerisindeki itici gaz yani azot gazı tamamen boşaltılır bunun sonucunda ise içerisindeki madde tamamen boşaltılır.
 • Cihazın içi boş bir şekilde dururken vakum makinesine konur, toz vakum makinası sayesinde gövdenin içerisine boşaltılmaktadır.
 • 12 kg yangın tüpü fiyatı yangın tüplerinin içerisine doldurulması gereken malzeme doldurulma aşaması sonrasında son kayıtları yapılarak teslim edilir ve tam bir fiyat çıkartılır.

12 Kg’lık Yangın Tüpü Yıllık Bakımı

12 kglik yangın tüpü dolum avantajları
12 kglik yangın söndürme tüpü dolum avantajları

12 Kg’lık yangın tüpü bakım işlemlerinin düzenli olarak yapılması önemli. Bununla birlikte yıllık bakım konusunda yetkili firma ile irtibatta olunması gerekmektedir. Yapılan periyodik bakımlarla beraber TSE hizmet yeterlilik konusunda belge alınması gereken şirketler ile yapılması bakım konusunda uygunluk açısından önemli olmaktadır. Yangın tüplerinin her an her yerde kullanılacak şekilde hazır olması gerekir.

Yangın tüplerinin gerekli olduğu zamanda çalışır durumda olması için yapılan kontrollerinin kaydı önemlidir. Sorumlu kişiler tarafından yangın söndürme cihazlarının kontrol ile bakım direktifi hazırlanması gerekir. Yangın söndürme konusunda takım başkanları ile aylık olarak yapılan kontrollerde ve aynı zamanda senelik bakımlar formlara işlenmelidir.

12 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Avantajları

12 kglik yangın tüpü neden seçilmedilir
12 kglik yangın söndürme tüpü neden seçilmedilir

Bir yangın tüpü satın alındığı zaman tüp uzun süreli kullanılabilmektedir. Üzerinde korozyon, darbe ve sızıntı olmadığı sürece sürekli olarak doldurulabilir. Bu sebeple sürekli yangın tüpü alınması gerekmez. Fakat dolum işlemlerinin senelik olarak yapılması gerekebilir. Yapılan periyodik muayene bakımları ile 4 sene sonrasında tamamen boşaltılarak test edilmesi gerekebilir.

12 Kg’lık yangın tüpü dolum avantajları bakıldığı zaman yangın tüplerinin içerisindeki maddeye göre dolum işlemlerinin senelik bakımı değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak avantajlı bir durum olmaktadır ve mutlaka gerekli bir işlemdir. Yangın tüpü dolum işlemleri bakıldığı zaman,

 • Yangın tüpü dolum fiyatları konusunda aygıt etiketlerine dolum zamanı, kontrol zamanı ile son kullanma zamanı güncellenir ve tüm bakımları tamamlandıktan sonra kişilere teslim edilir.
 • Yangın tüpleri dolumu bir işyerindeki tüpler için yapılacaksa bu noktada görevlendirme ile yapılır ve müsait olarak yerleştirilen yangın tüplerinin aylık olarak kontrol edilmesi gerekir.
 • Yangın tüpleri her kontrolünde kaydının oluşturulması gerekir, yapılan aylık kontroller sayesinde tüplerin basınç göstergeleri izlenir.
 • Herhangi bir sızdırma, deforme tespitinde önlem alınması gerekir, ek olarak yangın tüplerinde uyarı işaretlemeleri, acele çıkış yönlendirme levhala testi gibi testler yapılır sonrasında dolum işlemleri özel bir makine ile sağlanır.
 • Yangın tüpleri senede bir kere veya altı ayda bir olarak yangın tüpünün içeriğindeki maddeye göre tüp dolumu yaptırmalıdır.

12 Kg’lık Yangın Tüpü Neden Seçilmelidir?

12 kglik yangın tüpü dolum fiyatlari
12 kglik yangın söndürme tüpü dolum fiyatlari

Yangın tüpü seçimi kullanılacak alana göre değişir, bununla birlikte kilosu da yine kullanılacak alana göre farklı olabilmektedir. 12 kg yangın tüpü seçim aşamasında uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Yangın tüpü dolumunun mutlaka eğitimli ve aynı zamanda deneyimli bir profesyonel ile yapılması gerekmektedir.

Yangın söndürücülerin en yüksek çalışma koşulu ile olması ve aynı zamanda doğru bir söndürme maddesine uygun şekilde tekrar doldurulmasını sağlayan eğitim, araç ve bilgiye sahip olmalıdır. Böylece 12 kiloluk yangın tüpleriniz başarılı bir şekilde doldurulabilir.(1)

Araç içinde, evlerde, iş ortamında kullanılan yangın söndürme tüpleri aksatılmaması gereken bir malzeme olmaktadır ve yangın çıkmamasının garantisi olmadığı için kişiler çözüm noktasında önlem alarak ilerlemelidir. Araç yangın tüpü tavsiye olarak doğrudan yangın firmaları üzerinden bilgi alınabilir.

50 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

50 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları
50 kg’lık yangın söndürme tüpü dolum fiyatları

50 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatları genel olarak 500 TL ile 1500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte büyük işletmeler ve büyük alanlar için kullanılabilmektedir. Yangın tüplerinin içerisindeki maddeye göre yangın tüplerinin fiyatları farklılık göstermektedir. Günümüzde yer alan kuru kimyasal yangın söndürücüler etkili oldukları yangın sınıfına göre farklı kimyasal bileşimlerde olmaktadır.

BC, ABC ve D tipi gibi sınıflara gruplandırılabilmektedir. Bu maddelerle birlikte suya dayanıklılık ve akış özellikleri arttırıcı ve muhafazayı kolaylaştırıcı çeşitli ilavelerle karıştırılabilmektedir. Kuru kimyevi olan tozlar düşük ve aynı zamanda normal sıcaklıklar için kararlı bir madde olmaktadır. Bununla beraber yüksek sıcaklıklarda bazı ilaveler eklenir ve eriyip yapışkanlık durumuna sebep olacağından dolayı muhafaza sıcaklığının 50 dereceyi aşmaması tavsiye edilmektedir.

50 Kg Yangın Tüpü Özellikleri

50 Kg yangın tüpü özellikleri bakıldığı zaman büyük alanlarda kullanılır ve bununla beraber içerisindeki maddeye göre farklı özelliklerde olabilir. Örnek olarak sıklıkla kullanılan kuru kimyevi toz maddeler söndürme kapasitesi açısından etkili olmaktadır bu sebeple yangınlarda daha iyi bir şekilde etki etmektedir. Kuru kimyevi tozların söndürme özelliklerine bakıldığı zaman,

 • Kuru kimyevi olan tozlar boğma etkisi gösterir bununla birlikte A sınıfı yangınlarda oksijen ile teması kesmektedir.
 • Soğutma etkisine bakıldığı zaman kuru kimyevi olan yangın söndürücüler etkisi konusunda yangınları çabuk bir şekilde söndürebilmektedir bununla birlikte kuru kimyevi tozları dekompoze etme açısından gerekli olan ısı enerjisini sağlar.
 • Maddelerin kimyasal aktif hale gelebilmesi açısından tüm kuru kimyevi olan maddeler ısıya duyarlı olmaktadır ve bununla birlikte kimyasalın aktif hale gelmesi ile ısıyı yutar.
 • Kuru kimyevi tozların püskürtülme durumunda toz bulutu meydana getirmektedir ve kırma reaksiyonu sağlar.
 • Kuru kimyevi olan tozlar kimyasal durumundan dolayı nem çekici özellikte bulunmaktadır ve bununla beraber tozların depolanma sırasında söndürme cihazları içerisinde5 sene bozulmadan kalması gerekmektedir.

50 Kg Yangın Tüpü Avantajları

50 kg yangın tüpü avantajları
50 kg yangın söndürme tüpü avantajları

50 kg yangın tüpü avantajları konusunda yangın tüpü genel olarak işyeri, ev ve buna benzer olan yapılarda yer alan kişilerin olası bir yangına ilk müdahalede bulunması açısından önemlidir. Yangın söndürme sırasında izlenecek adımlar bakıldığı zaman yangınlar farklı felaketlere yol açabilecek güçlü afetler olmaktadır. Son derece yaygın bir kullanım olan yangın tüpleri can ve mal güvenliğini sağlar.

Yangınların çıkış noktasına göre farklı bir şekilde yangın söndürme tekniği uygulanabilmektedir. Yangın söndürme tüpleri kullanılma aşamasında yangının çıkma aşamasında 1,5 metre ile 2 metre arasında mesafe ile yaklaşılması gerekmektedir.

50 Kg Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır?

50 Kg yangın tüpü nasıl kullanılır bakıldığı zaman diğer tüplere göre daha ağır olduğu için kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Yangın tüpünün söndürülme aşamasına bakıldığında rüzgâr arkaya alınarak alevin merkezine odaklanılması gerekmektedir. Yangın tüpleri kullanılmadan önce piminin çekilmesi gerekir. Yangın tüplerinde mandalin sıkılarak ateşe doğru püskürtülmektedir. Yangın durumu tamamen bitene kadar bu işlem yapılmalıdır ve yangının söndüğünden emin olunmalıdır. Yangın tüpü nasıl kullanılır bakıldığında dikkat edilmesi gerekenler,

 • Yangın tüplerinin nasıl söndürüleceğine kadar dolum işlemleri de önemli olmaktadır, bu sebeple kişilerin dolum işlemlerini geciktirmemesi gerekmektedir.
 • Yangın söndürme tüplerinin kullanımı oldukça önemlidir, bununla birlikte kişilerin olası bir yangın durumunda ilk olarak çevresindekilerin güvenliğini sağlaması ve gerekli ekiplere haber vermesi gerekir.
 • İtfaiye gelene kadar yangının etkisinin azaltması açısından tercih edilecek önemli unsurlardan biri olmaktadır.
 • Yangın söndürme tüpleri kullanıldığı zaman ve talimatlara uyulduğunda yangın etkisiz hale getirilebilir.
 • Yangın söndürme tüpleri kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir ve bununla birlikte kişilerin tüplerinin standartlara da en iyi şekilde uyulması gerekir.

50 Kg’lık Yangın Tüpü Nerelerde Kullanılır?

50 kiloluk yangın tüpleri nerelerde kullanılır bakıldığı zaman özellikle büyük depolarda, okullarda, iş yerlerinde ve birçok yerde kullanılabilir. Bu sebeple yangın tüpü seçimi konusunda kişilerin profesyonel uzmanlar ile yapılması önemlidir.

Ortam içerisinde yer alan olası yangınlara göre yangın tüpleri seçilebilmektedir. 50 kg yangın tüpleri konusunda evlerde, apartmanlarda gibi birçok alanda kullanılabilir bununla beraber kişilerin tüpleri nasıl kullanacağı konusunda fikir edinmesi gerekmektedir. Yangın tüplerini ilk defa kullanacak olan kişilerin yangın tüpleri konusunda destek alması gerekmektedir ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgi alması gerekmektedir.