Evde Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır?

evde hangi tip yangın söndürücü kullanılır
evde hangi tip yangın tüpü kullanılır

Evde hangi tip yangın söndürücü kullanılır, evde kullanılan yangın tüpü özellikleri nelerdir? Yangın büyük oranda tahribata neden olan felaketler arasında yer almaktadır. Özellikle de evlerde birçok farklı nedenden ortaya çıkan yangın durumlarına karşı ev tipi yangın tüpü kullanımı ve evde bulundurulması büyük öneme sahiptir.

Evde çıkabilecek yangın durumları büyük olasılıkla elektrik kaçağı ya da çeşitli yanıcı madde etkisiyle görülebilmektedir. Bu durumda evde hangi tip yangın söndürücü kullanılır sorusuna yanıt olarak karbondioksitli yangın tüpü tercih edilebilmektedir. Elektrik dolaylı çıkan yangınlarda en önemli şey söndürücü maddenin doğru kullanımıdır. Bu sebeple evde ortalama 6kg ağırlığında bir yangın söndürücü karbondioksitli yangın tüpü bulundurulması önerilmektedir.

Evlerde oluşan yangın durumlarında tüm yanıcı maddelerin güvenli bir yerde toplanması gerekmektedir. Özellikle de teknolojik ürünlerin ya da doğalgaza bağlı çalışan peteklerin ateşle teması büyük tehlike yaratabilmektedir. Ev tipi yangın söndürme tüpü bulunduruyor olsanız dahi yangın bölgesinde gerekli işlemleri yaptıktan sonra en kısa süre içerisinde itfaiye ekiplerinin müdahalesi gerekmektedir.

Yangın Tipleri ve Kullanılan Söndürücüler

Evde iş yerinde ya da herhangi bir alanda ortaya çıkabilen yangınların birçok farklı tipi ve söndürme yöntemi bulunmaktadır. Yangın tipleri ve kullanılan söndürücüler doğru şekilde belirlenerek uygulanmazsa etkisi olmamaktadır. Çünkü her yangın için farklı bir söndürme tüpü ve yangın tipine göre farklı uygulama yöntemi bulunmaktadır. Yangın tipleri sıralanacak olursa şu şekilde yazılabilmektedir;

  • A tipi yangın – katı yangınlar
  • B tipi yangın – sıvı yangınlar
  • C tipi yangın – gaz yangınlar
  • D tipi yangın – metal yangınları

Tüm bu yangın tiplerinde farklı etken maddeler bulunmaktadır. A tipi katı yangın ürünleri genellikle kağıt, odun ve kömür gibi yanıcı maddelerden çıkmaktadır. Söndürme işlemi için köpüklü yangın söndürücü ya da kuru kimyevi tozlu söndürücü tüpler kullanılabilmektedir. B tipi yangınlar yani sıvı yangınlarda fosil yakıt olarak bilinen benzin, petrol, mazot vb. yanıcı maddelerden ortaya çıkmaktadır. Bunlar içinde A tipinde kullanılan söndürücüler ve ek olarak karbondioksitli yangın söndürücü kullanılabilmektedir.

C yangın tipleri ve kullanılan söndürücüler ise gaz yoluyla ortaya çıkan yangınlardır. Bunlarda da LPG, doğalgaz, Metan vb. yanıcı gazlardan ortaya çıkmaktadır. Söndürme işlemi için kuru kimyevi tozlu söndürücüler ve karbondioksitli yangın söndürücü kullanılmaktadır. Son olarak ise D tipi yangınlar alüminyum, potasyum, lityum gibi kimyasal metallerden D tozlu yangın söndürücü kullanılmaktadır.

Araçlarda Hangi Yangın Tüpü Kullanılır?

Araçlarda hangi yangın tüpü kullanılır? Otomobillerde yapılan muayenelerde genellikle araçlarda zorunlu olarak yangın tüpü bulundurulmaktadır. Çünkü elektrik aksamına ve yanıcı bir yakıt ile çalıştığı bilinen bu teknolojik araçlar olası bir sorunda yanma riskine sahiptir. Bu tip yangınlarda söndürme işlemi için gerekli olan yangın tüpü olmak zorundadır.

Araçlarda kullanılan yangın tüpü örnekleri çoğunlukla karbondioksitli yangın söndürücülerdir. Çünkü B ve C tipi yangınlar otomobillerde yaşanabilmektedir. Yakıt bakımından mazot, benzin gibi sıvı olan ya da LPG gibi gaz olan yakıtların ikmal sonrasında yanıcı etki yarattığı bilinmektedir.

Bu durumda yapılması gereken bu tip yangın söndürücüler ile müdahale etmektir. Ortalama bir araçta bulunması gereken yangın söndürücü boyutu ise 6 kg olarak bilinmektedir. Ancak yanıcı madde taşıyan ya da yolcu taşıyan araçlardan birden fazla ve daha yüksek kg oranında yangın tüplerinin bulundurulması da gerekmektedir.

Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır?

Evlerde ya da iş yerlerinde ortaya çıkan elektrik yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılır? Bu soruya yanıt olarak elektrik aksamıyla ortaya çıkan yangınlar C sınıfı yangın olarak değerlendirilmektedir. C sınıfı yangınları söndürmek için karbondioksitli yangın söndürücü tüplere ihtiyaç duyulur.

Ancak elektriğin iletken oluşu ve suyun da elektrik ile temasıyla yayılma etkisine sahip olması nedeniyle elektrikle ortaya çıkmış olan yangınlarda kesinlikle su ile söndürme işlemi uygulanmamalıdır. Bu durum aşırı riskli ve yanlış bir yangın söndürme yöntemidir.(1)

Köpüklü Yangın Söndürme Tüpü

Köpüklü yangın söndürme tüpü A ve B  sınıf yangınlar için kullanılır. Köpük yapısı temas halinde yangının oksijen bağlantısını kestiği için kısa süre içerisinde ateş söndürülebilmektedir. Bu işlemde ihtiyaç duyulan köpüklü yangın söndürücüler ile doğrudan ateşe temas sağlanmalıdır.