Hangi Yangın Tüpü, Hangi Tip Yangınlarda Kullanılır

Hangi yangın tüpü, hangi tip yangınlarda kullanılır bakıldığı zaman olası yangınları söndürebilmek için bakılması gereken özelliklerdir. Yangın türüne göre uygun söndürme cihazı kullanmalısınız aksi takdirde yangında meydana gelen felaketler önlenemeyebilir. Yangın söndürme tüpü çeşitleri ile beraber yangın sınıfları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yangın tipleri ile söndürme malzemelerine bakıldığı zaman,

  • A sınıfı olan yangınlar normal yani kor şeklinde yanan ve organik yapıdaki katı madde yangınlarını ifade etmektedir. Örnek olarak bakıldığı zaman kauçuk plastikler ve ahşap kâğıt gibi maddeler olabilir. Bu tarz bir malzemelere köpüklü olan yangın söndürücü kullanılmalıdır.
  • B sınıfı yangınlar genel olarak sıvı ve sıvı hale gelebilen yangınlardır örnek olarak tiner, yağ gibi yangınlarda kuru kimyevi tozlu olan tüpler veya karbondioksitli yangın söndürücüler kullanılabilir. Petrokimya ürünleri ve akaryakıt yangınlarında hangi yangın söndürücü kullanılır bakıldığında B sınıfı olan söndürücüler kullanılabilir.
  • C sınıfı yangınlar genel olarak gaz yangınlarını ifade etmektedir ve örnek olarak doğalgaz, propan gazı gibi malzeme yangınında kuru kimyevi toz yangın söndürücüler kullanılabilir.
  • D sınıfı olan yangınlar genel olarak metal yangınlarıdır ve örnek olarak magnezyum ve sodyum gibi malzeme yangınlarında karbondioksitli yangın söndürücü kullanılır.

Gibi genel olarak yangın söndürücüleri kullanılmaktadır. Eğer risk sınıfı yüksek olan bir işletmeniz varsa bu noktada ek olarak otomatik söndürme sistemleri kullanabilirsiniz. Yangın tüpü çeşitleri ve kullanım alanları ile beraber yangın söndürme tüpleri alındığı zaman düzenli olarak dolumunun da yapılması gerekmektedir.

Yangın Sınıfları ve Söndürme Yöntemleri

Yangınlar farklı sınıflarda değerlendirilir ve genel olarak 4 sınıfta incelenir. A, B, C ve D sınıfı dışında E sınıfı olan yangınlarda vardır. E sınıfı yangınları genel olarak elektrik yangınlarıdır ve söndürme maddesi olarak gaz maddeler kullanılabilmektedir. Yangın sınıfları ve söndürme yöntemleri bakıldığı zaman bir alanda oluşabilecek yangın türüne göre tüp seçimi yapılmalıdır.

Örnek olarak sıvı yanıcı bir maddeye söndürücü sıvı maddesi ile müdahale ederseniz bu noktada yangın sönmez. Veya Elektrik yangınına sıvı söndürücü kullanılırsa bu noktada felaket büyüyebilmektedir. Bu sebeple uzman kişiler tarafınca yangın tüpü alınacak ortamın keşfinin yapılması gerekmektedir.

Evde Hangi Yangın Tüpü Kullanılır

Yangın tüplerinin kullanılması gereken alanlar olan evler, apartmanlar, konut gibi alanlar insanların yaşam alanıdır. Bu sebeple ev içerisinde küçükte olsa mutlaka yangın tüpünün bulundurulması gerekmektedir. Bazı alanlarda tek çeşit söndürücü tamamen etkili olmaz bu sebeple evde hangi yangın tüpü kullanılır veya işyerinde hangi yangın tüpü kullanılır bakıldığı zaman yangın tüpü almadan önce iyi bir araştırma gerekir. Evde kullanılacak yangın tüplerine bakıldığı zaman,

  • Evlerde işyerlerinde, daire, konut gibi kapalı alanlarda bulundurulması gereken yangın söndürme sistemleri karbondioksit ve kuru kimyevi tozlu söndürücüler olmalıdır.
  • Eğer elektrik alanında bir yangın bekleniyorsa bu noktada gazlı söndürücüler seçilebilir bu durum için yine karbondioksitli yangın söndürücüler kullanılır.
  • Yağdan çıkan, tüp ve ocaklardan çıkan yangınlar genellikle evlerde meydana gelmektedir. Bu sebeple sıvı içeren bir yangın tüpü kullanılmamalıdır.
  • Evde kaç kg yangın tüpü olmalı bakıldığı zaman yangın söndürme cihazlarının sayısı binanın tehlikesine göre değişebilmektedir.

Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır

Elektrik yangınları en tehlikeli yangın sınıfına girmektedir. Bu tarz bir elektrik yanında anında müdahale şart olmaktadır. Elektrik yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılır durumunda çok dikkat edilmelidir. Bu tarz bir yangında gazlı söndürücüler kullanılır. Gaz söndürücüleri FM200 gazı karbondioksit gazı gibi gazlar olabilmektedir. Su kullanılma durumu elektrik iletkenliği sağlar bu sebeple yangın durumunu arttırır.

Co2 yangın tüpü nerede kullanılır bakıldığında elektrik yangınlarında kullanılır. Bu tarz bir durum insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkiler ve birçok felaket meydana getirir. Özellikle trafo bölgelerinde, elektrik kablolarının çok olduğu yerlerde mutlaka gazlı söndürücü kullanılmalıdır.

Araçlarda Hangi Yangın Tüpü Kullanılır

Araç söndürme sistemleri kişileri hem maddi hem de manevi açıdan zarar görmemesi için etkilidir. Araçlarda hangi yangın tüpü kullanılır bakıldığı zaman araçlar için farklı boyut ve çeşitlerde olabilmektedir. Korunacak olan aracın yakıt cinsi, taşıdığı tük gibi türlere göre yangın tüpü seçimi yapılmalıdır.(1)