Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü

kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü
Kuru kimyevi tozlu yangın tüpü

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü içeriğinde bulunan Amonyum Sülfat (AS) ile Mono Amonyum Fostat (MAP) içeriği bulunur. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü tüpleri yanan katı madde yüzeyinde erime özelliği göstererek örtücü bir tabaka oluşturmaktadır. Ayırma etkisi ile birlikte kısmen boğma ile soğutma yapar ve en önemlisi de engelleme ile kimyasal reaksiyon etkisi yapar.

Kuru Kimyevi Toz Nedir

kuru kimyevi toz nedir
kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü nedir

Kuru kimyevi toz nedir bakıldığı zaman kuru kimyevi tozlu yangın tüpü içerisinde Mono Amonyum Fostat bulunur ve A, B ve C tipi yangınlarda oldukça önemli olarak bulunur. Kuru kimyevi tozlar genel olarak metal yangınlarını söndürmeyebilir ve yangınlarda katı maddelerin içten içe yanmasında etkili olmaz. Çünkü bu tozlar yangında üstten etki eder ve yangını soğutur.

Kuru Kimyevi Toz Nerelerde Kullanılır

kuru kimyevi toz nerelerde kullanılır
kuru kimyevi toz kullanım alanları

Yanıcı katı olan içerisindeki toz ayırma etkisi ile kısmen boğma ile soğutma uygular, bununla birlikte engelleme kimyasal reaksiyon etkisi gerçekleştirir. Kuru kimyevi tozlu olan yangın söndürme sistemi her yangında etkili olmayabilir. Kuru kimyevi toz nerelerde kullanılır bakıldığı zaman,

 • Odun, kömür, kâğıt, ot kumaş gibi katıların yangınında kullanılır.
 • Sıvı olarak mazot, benzin, makine yağları, yağlı boyalar, gaz yağı, solvent, katran gibi sıvıların yangınında kullanılır.
 • Gaz olarakta metan, propen, LPG, bütan, havagazı, doğalgaz ile hidrojen yangınlarında kullanılır.

Gibi yangınlarda kullanılmaktadır fakat metal yangınlarında etkili bir yöntem değildir. Sıradan yanıcıların içten içe yanmaya devam edebildiği ortamlarda etkili olmayabilmektedir.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Özellikleri

kuru kimyevi toz özellikleri
kuru kimyevi toz özellikleri neledir

Bilinen yangın tipleri bakıldığı zaman A, B ve C tipi olarak sıralanmaktadır ve kullanılan maddelerin söndürme yetenekleri harflere uygun olarak değişmektedir. Kuru kimyevi olan tozlu yangın tüplerinde içermiş olduğu maddeler ile suya dayanma özelliği bulunur. Akışkanlık ile korumayı kolaylaştırıcı özellikleri ile bilinmektedir üstelik ek maddelerle güçlendirilebilir. Kuru kimyevi toz özellikleri bakıldığı zaman,

 • Fazla ısının ortaya çıktığı yangın tüplerinde tek başına kuru kimyevi toz özellikleri sıklıkla kullanılır.
 • Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri manuel ve otomatik söndürme türlerinde her ikisinde de kullanılır ve bazı yangın türlerinde tek başına olumlu sonuç verir.
 • Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü özellikleri arasında en önemli özelliği boğma etkisi göstermesidir. İçerisindeki amonyum fosfat alevler üzerinde camdan bir tabaka oluşturur.
 • Kuru kimyevi tozlar, alevlerin oksijen ile temasını kesiyor böylece yangının kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor.
 • Kuru kimyevi yangın tüpleri soğutma etkisi de gösterir ve ısıyı yutma özelliğinden dolayı soğutma işlevi de açığa çıkan bu tozlar soğutma etkisini de kullanması yangına müdahale anında oldukça önemli.(1)

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Fiyatları

kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü fiyatlari
istanbul kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü fiyatlari

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü tüpü fiyatları bakıldığı zaman güncel ekonomi durumuna göre farklılaşmaktadır. Kuru kimyevi yangın tüpleri en fazla kullanılan yangın tüpleri arasında bulunuyor ve bununla birlikte yangın tüplerinin püskürtülmesi ile tamamen radyasyon yayılımını önlenebilir. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü tüplerine bakıldığı zaman,

 • Kuru kimyevi olan yangın tüp çeşitlerinde uygun basınç ile kullanıldığı zaman yangının yayılmasını önlemektedir. Moleküler ile gazların arasında temas ederek engellemektedir.
 • Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri içeriğinde bulunan maddelerle nemi yutar ve böylece yüksek standartlarda doldurulması önemlidir.
 • Parlayıcı sıvılar sebep olmuş olduğu yangınlarda kullanılan kuru kimyevi tüpler geriye çok artık bırakmaktadır bu sebeple hassas ürünler üzerinde kullanılması önerilmez.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Hangi Yangında Kullanılmamaktadır

kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü hangi yangında kullanılmaz
istanbul kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü hangi yangında kullanılmaz

Yangın söndürme sistemlerinde en fazla kullanılan kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüleri çeşitli yangınlarda kullanılır fakat içindeki kimyasal yapı yüzünden bazı yangınlarda kullanılmaz. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü hangi yangında kullanılmaz bakıldığı zaman genel olarak parlayıcı sıvı yangınlarında kullanılmaktadır, kullanılmadığı alanlar ise,

 • Elektrik kaynaklı olan yangınların söndürülmesi için kesinlikle kuru kimyevi toz yangın söndürücüler kullanılır.
 • Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü 6 kg 1 kg, 2 kg gibi tüpler A sınıfı yangınlar genel olarak katı maddelerin yanması ile meydana gelir ve eğer kendi içerisinde yanıyorsa kuru kimyevi tozlar kullanılmaz.
 • D sınıfı olan yangınlar metal yangınlarıdır fakat metalin türüne göre toz kimyasal söndürücüler kullanılır bunun dışında F sınıfı olan yangınlarda da bazı yangın türlerine göre kullanılabilir.