Otomobil Yangın Tüpü Kaç Kg Olmalı?

otomobil yangın tüpü kaç kg olmalı
otomobil yangın söndürme tüpü kaç kg olmalı

Otomobil yangın tüpü kaç kg olmalı? konusu, özellikle araç sahiplerinin en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. Yangın tüpleri hayati önem taşıyan güvenlik cihazları olup, yaşam alanlarında ve motorlu araçlarda yangın tüpü kullanımı yasal olarak zorunlu olmaktadır. Yangın tüpleri olası yangınları önlemesi açısından otomobillerde de bulundurulmaktadır.

Otomobillerde Yangın Tüpü Kullanımı Nasıldır?

Trafiğe çıkan otomobillerde yangın tüpü bulundurulması yasal olarak zorunlu olup, bu yangın tüplerinin özelliklerinin ise yasada belirtilen şekilde olması büyük önem taşımaktadır. Standartlara uymayan yangın tüplerinin otomobillerde kullanılamamaktadır.

Otomobillerde yangın tüpü kullanımı ise Karayolları Trafikl Yönetmeliğinin 8182 no’lu maddesine göre düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu maddeye göre otomobillerde bulundurulacak olan yangın tüplerinin öncelikle A, B ve C tipi yangınları söndürebilecek özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Yine bu yasaya göre motorlu araç yangın tüplerinin TS 862 EN3 standartlarına uygun olması ve CE onaylı olması gerekmektedir. Otomobillerde kullanılan yangın tüplerinin ağırlıklarının ise en az 1 kg olması lazımdır.

Otomobiller İçin Yangın Tüpü Özellikleri Nelerdir?

otomobil yangın tüpü özellikleri
otomobil yangın söndürme tüpü özellikleri

Otomobillerde kullanılan yangın tüpü kullanımı zorunlu olmasının yanı sıra, bu yangın sündürme cihazlarının bazı özelliklere de sahip olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak otomobil yangın tüpü özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Otomobillerde kullanılacak olan yangın söndürme cihazlarının toplam dolum kapasitesinin en az 1 kg olması gerekmektedir.
 • Bir otomobilde en az 1 yangın tüpü bulundurulması lazımdır.
 • Otomobillerde kullanılacak olan yangın tüpünün mutlaka araçların görülen bir yerinde ve kolay erişilebilecek bir yerde olması şarttır.
 • Otomobilde kullanılacak olan yangın tüpünün muhafaza edileceği en uygun yer ise araç sürücüsünün hemen yanında olan bir yerdir.

Otomobillerde Yangın Tüpü Bulundurmama Cezası Nedir?

Otomobillerde yangın tüpü bulundurmama cezası ise en son 2021 yılında belirlenmiş olup, buna göre 31/1-a trafik ceza maddesi geçerli olmaktadır.  Otomobilde yangın tüpü olmaması durumunda ise sürücülere 31/1-a trafik cezası maddesine göre 144 TL para cezası kesilmektedir. Aynı zamanda sürücülere bu madde ile kesilen trafik cezası sonucunda, 10 ehliyet ceza puanı da işlenmektedir.

Otomobillerde Zorunlu Olarak Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Otomobilinde yangın tüpü bulundurmayan sürücülere mutlaka trafik cezası kesilmekte olup, bununla beraber yangın tüpü dışında da otomobillerde mutlaka bulundurulması gereken diğer eşyalar ise şunlar olmaktadır;

 • Seyyar lamba
 • Çekme halatı
 • Stepne
 • Reflektör
 • Kriko
 • Bijon anahtarı
 • Yangın tüpü
 • Karlı ve buzlu havalarda kullanmak için patinaj zinciri
 • Pense
 • Emniyet kemeri
 • Yedek ampul

Kamyon ve Çekiciler İçin Yangın Tüpü Özellikleri Nelerdir?

Otomobiller dışında trafikte yer alan her araç içinde yangın tüpü kullanımı yasal olarak zorunlu olup, bu araçların büyüklüklerine göre yangı söndürme cihazlarının özellikleri de değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak kamyon ve çekiciler için yasal olarak belirlenmiş olan yangın tüpü özellikleri, bu motorlu araçların büyüklüklerine göre olmaktadır.

Azami yüklü ağırlığı 12.000 kg’dan fazla olan kamyon ve çekicilerin, toplam doldurma kapasiteleri en az 6 kg kuru toz ihtiva eden yangın tüplerini bulundurmaları zorunlu olmaktadır. Azami yüklü ağırlığı 12.000 kg’dan daha küçük olan kamyon ve çekicilerin ise en az 4 kg kuru toz olan yangın söndürme cihazlarını bulundurması gerekmektedir. (1)

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar İçin Yangın Tüpü Özellikleri Nelerdir?

Trafikte tehlikeli madde taşıyan araçlarda bulunması gereken yangın tüpü özellikleri ise Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkında Yönetmenliğe göre belirlenmiş durumdadır. Buna bağlı olarak yüklü ağırlığı 7,5 ton üzerinde olan tehlikeli madde taşıyan araçların en az 12 kg’lık kuru tozlu yangın tüplerinin bulundurması gerekmektedir.

3,5 ton ile 7,5 ton arası yüklü ağırlığa sahip olan tehlikeli madde taşıyan araçların en az 12 kg’lık kuru tozlu yangın tüplerini bulundurması lazımdır. 3,5 ton yüklü ağırlığında altında olan tehlikeli madde taşıyan araçların ise en az 4 kg’lık kuru toz yangın tüplerini araçlarında bulundurması şart olmaktadır.

Otobüsler İçin Yangın Tüpü Özellikleri Nelerdir?

En az 26 kişilik olan bir otobüslerin, 2 kg’lık kuru toz yangın söndürme cihazlarından en az 2 adet bulundurması gerekmektedir.