yangın sistemleri
yangın sistemleri

Yangın Sistemleri

Yangın sistemleri olası bir yangın tehlikesini başlangıç aşamasında tespit edebilme özelliğine sahiptirler bununla birlikte ikaz sistemlerini devreye sokan bir alarm sistemi olabilirler. Devreye sokulan yangın alarmı, duman ve ısı hassasiyetine sahip dedektör ile beraber olası bir tehlike anında bölgenin tahliye edilmesini sağlayabilir.

Erken müdahale ile birlikte mal ve can kayıplarının önüne geçmesini sağlayan önemli koruma sistemleri olmaktadır. İş yerlerinde, okullarda, evlerde ve yangın alarm sistemleri hastane gibi bölgelerde ve daha birçok alanda hayati önem taşımaktadır. Daha güvenli bir alan oluşturulmasında aktif bir rol oynamaktadır.

yangin alarm sistemi nasıl kurulur
yangin alarm sistemi nasıl kurulur

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Kurulur?

Yangın sistemleri kurulumu yapılırken öncesinde bir bağlantı şeması hazırlanır ve şemaya bağlı olarak kurulum yapılması ile sistem kolay ve hatasız bir şekilde uygulanır. Yangın alarm sistemleri adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Konvansiyonel sistemlere bakıldığı zaman yargın alarm butonu ve yangın alarm dedektörü gibi ekipmanlarla bir bölge hattına bağlanır. Yangın alarm sistemi nasıl kurulur bakıldığı zaman,

 • Yangın alarm butonu gibi ekipmanlar bölge hattına bağlanılır ve bu tarz sistemlerde dedektörler bir çevrim hattına bağlanmaktadır.
 • Yangın alarm sistemi olası bir yangın başlangıcını tespit eder ve uyarı elemanları ile birlikte ilgili olan birimlerde müdahale şansı sağlamaktadır.
 • Farklı algılama elemanları ile beraber her uygulamada farklı çözüm üretilir ve mümkün olduğu bir alarm sistemlerinde fabrika, ev, ofis, alışveriş merkezi, hastane, okul gibi birçok alanda kullanılabilmektedir.
 • Yangın alarm sistemleri bir yangın algılama paneline sahiptir, bununla birlikte farklı algılama elemanları oluşmakta olup dedektör, buton, siren, flaşör ve benzeri olabilmektedir.

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Seçilir?

Yangın sistemleri satın alınırken ihtiyaca en uygun şekilde güvenlik önlemlerini maksimum seviyede tutmak önemli olmaktadır. Yangın alarm sistemleri nasıl seçilir bakıldığı zaman yangın alarm sistemleri performans ve çalışma prensibi kullanılacağı alana göre kesinlikle yetersiz olmamalıdır. Yangın sistemleri seçilirken,

 • Çok katlı binalarda, otel gibi alanlarda adresli yangın algılama sistemleri kullanılabilir ve genellikle daha elverişli olmaktadır.
 • Yangın alarm sistemi panelleri ile tehlike anlarında yangın alarm kontrol paneli üzerinden hangi daire, hangi kat veya odada yer alan dedektör ile birlikte hangi odadan alarm verildiği tespit edilebilir.
 • Ev içerisinde daha basit yapılarda yangın alarm sistemleri çalışabilir ve hem evlerde hem de iş yerlerde görünmez kazaların sebep olabileceği sıkıntıların önüne geçer ve yüksek kalitede güvenlik önlemleri sunabilir.
 • Yangın alarm sistemleri seçilirken okul, hastane gibi birçok alanda rahatlıkla kullanılan sistemler kullanılabilir ve böylece olası yangın durumlarında erken müdahale sağlanmış olur.

  yangın sistemleri nasıl çalışır
  yangın sistemleri nasıl çalışır

Yangın Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yangın sistemlerinin çalışma prensibine bakıldığı zaman genel olarak ısı, duman dedektörleri ile beraber kolaylıkla algılayabilmektedir. Sensör ortam içerisinde ısı veya yangını algılar ve sesli uyarı mekanizmasını çalıştırarak sesli sistemi ile haberdar eder. Yangın sistemleri nasıl çalışır bakıldığı zaman yangınlar hızlı bir şekilde kontrolden çıkabildiği zaman bir alanda söndürme mekanizmaları ile devreye girer ve en yakın itfaiyeye haber verilerek yangının söndürülmesi sağlanır. Yangın sistemleri,

 • Yangın alarm sistemleri bağlantı şeması ile beraber yangın sisteminin doğru ve kolay işlemesi açısından hatasız olarak çizilmeli ve uygulanmalıdır.
 • Yangın sistemleri hazırlanan şemaya göre uygulanır ve şema hatasız bir şekilde çizilmişse yangın paneli üzerinde bulunan alev dedektörü, ısı ve sirenler birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.
 • Yangın alarm sistemine bakıldığı zaman sistemin doğru bir şekilde sonuç vermesi için profesyonel kişiler tarafından çizilir üstelik sistemin periyodik sistemi mutlaka zamanında yaptırılmalıdır.

Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri

Yangın algılama ve uyarı sistemleri mutlaka her ortamda bulunması gerekir ve yangınla mücadelenin en önemli aşamalarından biri olmaktadır. Yangının etkili bir şekilde kontrol altına alınmasında tehlikeyi algılar ve ilk müdahale aşamasını hızlandırarak mal ve can kaybını önlemek için kullanılır. Erken uyarı sistemi konusunda etkin bir şekilde kullanılan yangın sistemleri ile değişik dedektör modelleri bulunuyor.(1)

yangın alarm sistemi nasıl çalışır
yangın alarm sistemi nasıl çalışır

Yangın alarm sistemi nasıl çalışır gibi bilgilerin bilinmesi önemlidir bununla birlikte sadece alarm sistemi değil daha birçok yangın sistemi cihazları ile mekanlarda güvenlik yüksek dereceye çıkartılabilir ve olası yangın durumlarının rahatlıkla üstesinden gelinebilmektedir.