Yangın Söndürme Tüpünün İçinde Ne Var?

yangin söndürme tüpünün içinde ne var
yangin söndürme tüpünün içinde ne var

Yangın söndürme tüpünün içinde ne var bakıldığı zaman içerisinde yangını söndürmeye yönelik kimyasallar bulunur. Tüm yangın söndürücü tüpleri içinde yanma durumunu söndürmek için gerekli olan üç elementin oksijeni barındırmaktadır. Bununla beraber yangın söndürücüler yaklaşık iki yüzyıl öncesinde geliştirilmeye başlamıştır bu sebeple yangında oldukça etkili olan malzemelerdir.

Yangın söndürme çeşitleri bakıldığında temel olarak iki tip yangın söndürücü bulunuyor bunlar kartuş olmayan sistemlerle kartuş olan sistemlerdir. Kartuş olmayan sistemlerde içindeki basınç doğrudan tüpün içine konulur ve kartuş tabanlı olan sistemde basınç tüpün dışında olmaktadır.  Endüstri olan tesislerde kartuşlu olan yangın söndürme tüpleri seçilmektedir.

Yangın Tüpünün İçinde Hangi Gazlar Var?

Yangın tüpünün içinde hangi gazlar var bakıldığı zaman amaca bağlı şekilde farklı kimyasal maddeler kullanılır. Ev tipi olan söndürücülerde örnek olarak yangın tüpü içerisindeki söndürme maddesini itmek amacı ile basınçlı olan nitrojen veya karbondioksit kullanılır. Yangın söndürücü kimyasalda potasyum birkarbonat su ile sıvı halde buharlaşan florokarbon olmaktadır. Yangın tüpü içine bakıldığı zaman,

 • Kullanılan yangın söndürücülere bakıldığı zaman kullanılan su hem uygun fiyatlı hem de insanların sağlığı açısından güvenli olabilmektedir ve ev tipi olan sistemlerde yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.
 • Su söndürme malzemesi olarak çoğu zaman kullanışlı değildir örnek olarak elektronik cihazlar üzerinde çıkan bir yangında su kullanılması doğru değildir ve üstelik su ağır bir malzeme olduğu için de dar alanlarda etkili değildir.
 • Karbondioksit içerikli olan yangın tüpü elektronik yangınları söndürmede etkilidir fakat insanlar için olumsuz olabilmektedir.
 • Yangın söndürmede kullanılan maddelere bakıldığı zaman genel olarak kuru kimyevi olan söndürücüler kullanılmaktadır. Bununla beraber B ve C tipi olan yangınlar için kullanılan tozlar içeriği sodyum bikarbonat asılı tozlardır.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Özellikleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü özellikleri en fazla kullanılan yangın söndürücülerdir. Kuru kimyevi toz B ve C tipi yangınlar için kullanılır ve sodyum bikarbonal asıllıdır. A, B ve C sınıfı yangınları için kullanılan tozlar ise tamamen amonyum fosfat bileşiklerinden meydana gelmektedir. Kuru kimyevi tozlar tüplerinin söndürme özelliğine bakıldığı zaman bu tozlar ateşi boğmaktadır sonrasında soğutur ve zincirleme yanma olaylarını kesintiye uğratarak söndürmektedirler. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü özellikler bakıldığı zaman,

 • Kuru kimyevi olan tozlar ateşi boğarak öldürebilmektedir ve ateşe püskürtüldüğü zaman çıkarmış oldukları karbondioksit maddesi ile alevi kısmen bir şekilde boğarlar.
 • Kuru kimyevi tozlar ateşe püskürtüldüğü zaman sıcaklığı da emerler ve bu sebeple ateşin çoğalma imkanını azaltırlar.
 • Kuru kimyevi tozlar aleve kalkan görevi görür yani alevli olarak yanan bir ateşin üstüne püskürtüldüğü zaman alev ile beraber yanıcı maddenin arasında toz bulutu meydana getirebilirler böylece yanıcı maddeleri alevlerden gelen sıcaklığa karşı korurlar.
 • Yanma olayının devam etmesi için yanan maddelerde açığa çıkan bazı maddelerin birbirleri ile reaksiyonla meydana getirir.
 • Yangın söndürme tüpü maddeler bakıldığı zaman ateşi söndürenler arasında su, kum karbondioksit gazı gibi maddeler olabilmektedir bununla beraber kuru kimyevi tozlar, köpük olabilmektedir ve kişiler yangın söndürücü maddeleri tüpler içerisinde kullanabilirler.(1)

Köpüklü Yangın Söndürme Tüpü Özellikleri

Köpüklü yangın söndürme tüpü özellikleri bakıldığı zaman ikinci en fazla kullanılan yangın tüpü çeşitleridir. Özellikle basınçlı su ile karıştırıldığı zaman köpük meydana getirir ve köpükler yangın yüzeyini kaplar, hava ile temasını keser. Köpüklü olan yangın söndürme tüplerinde aranacak özelliklere bakıldığı zaman su karışımına dikkat edilmelidir. Köpüklü olan yangın söndürme tüpü özellikleri bakıldığında,

 • Köpüklü yangın söndürme tüpü nerelerde kullanılır bakıldığı zaman köpüklü olan tüplerin kullanım alanları kimya laboratuvarları, rafineriler, kimyasal madde depoları, boya atölyeleri, akaryakıt depolama yerleri, hava alanları, uçak hangarları.
 • Düşük yayılımlı olan köpüklü söndürme sistemlerinde kişiler tanker dolumu, petrol istasyonu gibi yanıcı içeren özel yangın durumlarında kullanılabilir ve böylece yanıcı sıvı ile soğutma yüzeyi üzerinde kişiler tabaka oluşturabilir.
 • Köpüklü olan söndürücüler genel olarak A ile B sınıfı olan yangınlarda etkilidir ve yanan maddenin üzerini kaplar bu sebeple oksijeni keser, yangını söndürür.
 • Köpüklü olan yangın söndürme tüplerine kişiler yangın anında yapılması gerekenlere bakılmalı ve bununla beraber kişiler yangın kapalı alanda bulunuyorsa yayılmasını önlemek için kapı ve pencere kullanılmalıdır.