Yangın Tüplerinin Fiyatları Ne Kadar?

yangın tüplerinin fiyatları ne kadar
yangın tüpü fiyatları ne kadar

Yangın tüplerinin fiyatları ne kadar? konusu, özellikle yangın söndürme cihazı satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Yangın tüpleri yaşam alanlarında olması yasal zorunlu olan ve olası yangınları büyümeden önleyen hayati öneme sahip olan korunma cihazları olmaktadır. Yangın tüpleri yangın durumlarında, çıkan yangınları anında söndürmek ya da kontrol etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Yangın tüpleri, çıkan yangınları büyümeden engellemektedir. Bu nedenle yaşama alanlarında yangın tüplerinin mutlaka bulundurulması gerekmektedir. Buna bağlı olarak yangın tüplerinin genel olarak bulunduğu başlıca yaşam alanları ise iş yerleri, motorlu araçlar, fabrikalar, okullar, hastaneler ve oteller gibi benzeri yerler olmaktadır.

Yangın tüplerinin fiyatları ise genel olarak kullanım amacına göre ve yangın tüpünün taşıdığı özelliklere göre farklılık göstermektedir. Piyasada ise katı, sıvı ve gaz türünde olan yangın çeşitlerini söndürmek için kullanılabilen pek çok yangın tüpü çeşitleri bulunmaktadır. Yangın tüpleri kullanımı konuunda ise yangın söndürme cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması, her zaman için hayati bir önem taşımaktadır.

Yangın Tüpü Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Olası yangınlara karşı ve yangınları büyümeden önlemek için yangın tüpleri, her zaman için hayati önem taşıyan en önemli korunma cihazlarından birisi olmaktadır. Bu nedenle yangın tüplerinin genel bakımlarının ve kontrollerinin aylık, 6 aylık, senelik ve 2 senelik olarak düzenli olarak yapılması icap edilmektedir. Yangın tüpleri bakımında ise en önemli noktalardan birisi içerisinde yer alan gazın kullanılmasa bile 6 ayda bir olmak üzere değiştirilmesi gerekliliği olmaktadır.

Yangın tüpü dolum fiyatları ise dolum işini yapan firmaya ve yangın tüpünün içerisinde yer alan özel gazın özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Yangın tüpü gazı değişimi yaptırmadan önce ise bu işi yapacak firmanın güvenilir bir firma olması gerekmektedir. Bu nedenle yangın tüpleri dolum işlemlerinden önce iyi bir piyasa araştırması yapılması şarttır.

Yangın tüpleri bakımında dolum işini yapacak olan firmanın da kesinlikle güvenilir olması gerekmektedir. Güvenilir olmayan firmaların yaptığı yangın tüpü dolum işlerinde ise istenmeyen neticeler alınabilmektedir. Özellikle çok ucuza yangın tüpü dolduran bazı firmalar kalitesiz ve uygun olmayan yangın tüpü gazları kullanmaktadır.

Bunun sonucunda ise yangın tüpleri işlevlerini yitirmekte, aynı zamanda kullanım ömürleri azalmaktadır. Yangın tüplerinin bakımlarının düzenli olarak yapılması ile yangın tüpleri hem verimli olarak çalışmakta, hem de kullanım ömürleri uzamaktadır. Yangın tüplerinin aynı zamanda yıllık olarak da, komple bakımdan geçmesi tüpün ve bağlantı parçalarının da çeşitli testlerden geçerek, kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yangın tüpü dolumu konusunda firmaların dolum işlemi boyunca, ücretsiz olarak müşterilerine yedek tüp, yani ikame yangın tüpü bırakması gerekmektedir. İkame yedek tüpü için para talep eden yangın tüpü dolum firmalarına ise itibar edilmemesi gerekmektedir. İkame yangın tüpleri yasal olarak ücretsiz bir hizmet olup, bu yangın tüplerine herhangi bir ücret talep edilememektedir.(1)

Yangın Tüpü Çeşitleri Nelerdir?

Yangın tüpleri yaşam alanlarında zorunlu ve yasal olarak bulundurulması gereken yangın korunma cihazları olmaktadır. Yangın tüpü çeşitleri ise kullanılacak olan olası yangınlara göre pek çok çeşitten oluşmaktadır. Yangın tüplerinin içerisinde yer alan gazlarda A, B ve C tipi olarak adlandırılan katı, sıvı ve gaz yangın çeşitlerine göre ayarlanmaktadır. Bu nedenle yangın tüpü fiyatları bu özelliklere göre farklılık göstermektedir.

Yangın tüpleri hayati önem taşıdıklarından dolayı kullanıcılar olan yaşam alanlarına uygun olan özellikte satın alınmalıdır. Aynı zamanda yangın tüpü bakımlarının da, belirlenen periyotlarla yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak yangın tüpü çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Sulu Yangın Tüpleri
  • Karbondioksit Gazlı Yangın Tüpleri
  • Köpüklü Yangın Tüpleri

Sulu Yangın Tüpleri

Sulu yangın tüpleri özellikle kâğıt, tekstil, kömür ve ahşap gibi benzeri materyallerin ve eşyaların olduğu yaşam alanlarında bulundurulmaktadır. Sulu yangın tüpleri ile bu özelliklerde olan olası yangınlar hızlı bir şekilde söndürülebilmektedir.

Karbondioksit Gazlı Yangın Tüpleri

Karbondioksit gazlı yangın tüpleri elektrik ve gazlı olan olası yangınlarda kullanılan yangın söndürme cihazları olmaktadır. Buna bağlı olarak özellikle elektrik trafoları, güç kaynakları bulunan ortamlarda ve bilgi işlem merkezleri gibi benzeri yerlerde özellikle karbondioksit gazlı yangın tüpleri kullanılmaktadır.

Köpüklü Yangın Tüpleri

Köpüklü yangın tüpleri, en çok kullanımı tercih edilen yangın söndürme cihazlarındandır. Köpüklü yangın tüpleri ile anında yanan maddelerin üstü kapanmakta ve yangın boğularak söndürülmektedir.