Yangın Tüpü Değişim Ücreti

Yangın tüpü değişim ücreti, yangın tüpü bakımı yaptırmak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan olmaktadır. Yaşam alanlarında kullanılan yangın tüpleri sayesinde olası yangınlar, büyümeden önlenebilmektedir. Günümüzde iş yerlerinde, apartmanlarda, okullarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerine ve fabrikalar gibi benzer yaşam alanlarının hepsinde yangın tüpü bulundurulması yasal olarak gerekmektedir.

Yangın tüpleri aynı zamanda motorlu taşıtlarda da bulundurulmaktadır. Yangın söndürme cihazları olan yangın tüpleri değişim ücretleri ise yapılacak olan bakıma ve kontrollere göre kendi içlerinde farklılık göstermektedir. Yangın tüpleri değişim işlemine yapılan aylık ve yıllık bakımlar sırasında yapılan kontroller ve testler sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle yangın tüplerinin bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Yangın Tüpü Değişim Fiyatları Nelerdir?

Yangın tüpü değişim fiyatları, yangın tüplerinin sahip oldukları özelliklere ve bu işi yapan firmalara göre kendi içlerinde farklılık gösterebilen bir konu olmaktadır. Yangın tüpü değişimleri ve bakımları bu konuda yetkili ve uzman olan firmalar tarafından yapılmaktadır. Ekonomik olarak uygun fiyatta olan bu yangın tüpü değişimleri ve bakımlarında önce en iyi yöntem iyi bir piyasa araştırması yapmak olmaktadır.

Bu piyasa araştırmasında ise işinin ehli olan ve bu konuda yetkili olan firmaların tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır. Yangın tüpleri bakımı sırasında yapılan gaz değişim işlemlerinde uygun olan işlemlerin yapılması ise yangın tüplerinin işlevleri açısından hayati önem taşımaktadır. Bu işi ciddiyetsiz olarak yapan bazı firmalar çok ucuz fiyat verseler de, yangın tüpü bakımları ve gaz değişimleri gerektiği gibi yapılamamaktadır.

Bunun sonucunda ise acil durumlarda yangın tüpleri yangını söndürememektedir. Aynı zamanda gerektiği gibi yapılmayan gaz değişimleri sonucunda, yangın tüplerinin hem işlevleri azalmakta, hem de yangın tüplerinde kalıcı hasarlar oluşmaktadır. Yangın tüplerinin kullanım ömürleri kısalmaktadır. Bu nedenle hayati öneme sahip olan yangın tüpü gaz değişimi işleminin ve bakımının her zaman bu konuda güvenilir olan yangın tüpü dolum ve bakım firmalarına yaptırılması gerekmektedir.

Yangın tüpü değişim fiyatları ve bakımı için pek çok yetkili firmaya internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Yangın tüpleri bakımlarının ve kontrollerinin ise altı ayda bir mutlaka yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak yangın tüpü bakımları yıllık periyotlarla da yapılmaktadır. Altı aylık periyotlarla yapılan yangın tüpü bakım ve kontrollerinde ise yangın tüplerinin bütün kontrolleri yapılmaktadır. Buna bağlı olarak yangın tüpünün içi ve dışı bir takım testlerle kontrol edilmektedir. Yangın tüplerine yapılan bu testler sonucunda ise tüpün dayanıklılığı ve genel durumu belli olmaktadır.

Aynı zamanda bu altı aylık olan bakımlarda, mutlaka yangın tüpünün gazı zamanla işlevini yitirdiğinden dolayı tamamen boşaltılmakta ve yeniden doldurulmaktadır. Bu nedenle bu dolum ve bakım işlemini yapacak olan firmanın da iyi seçilmesi ve yangın tüpünün içinde yer alan gazların aslına uygun olarak yeniden doldurulması gerekmektedir. Yangın tüpü gaz dolumu ve bakımı için firmalar bu süre içerisinde ikame yangın tüpünü de ücretsiz olarak müşterilerine vermektedir. Bu konuda para talep eden yangın tüpü dolum firmalarına ise iş yaptırılmaması lazımdır.

Yangın Tüpü Çeşitleri Nelerdir?

Yangın tüpü değişim fiyatları yangın tüpü çeşitlerine göre de belirlenmekte olup, bu fiyat belirlenmesinde yangın tüpünün sahip olduğu gazın özellikleri de büyük önem taşımaktadır. Yangın söndürmede en önemlii cihazlardan olan yangın tüpleri boyut olarak da farklılıklar göstermektedir.

Yangın tüplerinin sahip oldukları özellikler ve hacimleri de yangın tüpü değişim fiyatlarını etkilemektedir.  Yangın tüpleri hacimlerinde en çok tercih edilenler ise 1 kg, 6 kg ve 12 kg’lık yangın tüpleri olmaktadır. Bunlara bağlı olarak yangın tüpü çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Köpüklü Yangın Tüpleri
  • Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri
  • Sulu Yangın Tüpleri
  • Metal Gazlı Yangın Tüpleri
  • Karbondioksit Gazlı Yangın Tüpleri
  • Gazlı Yangın Tüpleri

Yangın Tüpü Bakım Periyotları Nelerdir?

Yangın tüpü değişim konusunda yangın tüplerinin bakımları da büyük önem taşımakta olup, yangın tüplerinin bakımları düzenli olarak yapıldığı takdirde kullanım süreleri de, buna bağlı olarak uzamaktadır. Bu nedenle yangın tüplerinin genel olarak bakımlarının aylık, altı aylık, bir yıllık, beş yıllık ve on yıllık olmak üzere düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu bakımlar düzenli olarak yapıldığı takdirde her yangın tüpü tam verimli olarak çalışabilmektedir.(1)