Yangın Tüpü Tekrar Kullanılır mı?

yangın tüpü tekrar kullanılır mı
yangın söndürme tüpü tekrar kullanılır mı

“Yangın tüpü tekrar kullanılır mı” konusu çıkan yangınların başarılı şekilde söndürülmesi için çok önemlidir.

İnsanlar ve diğer canlılar maalesef hayatlarında zaman zaman istemedikleri olaylarla karşılaşırlar. O olaylar arasında yangın en çok karşımıza çıkan olay olduğunu söyleyebiliriz. Yangınlar yüzünden her yıl binlerce can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Yangınların bu olumsuz etkilerinden kurtulmak için yangın söndürme tüpü çeşitlerinin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yangın söndürme tüpleriyle, yangınları kontrol altına alabilirsiniz. Farklı farklı sebeplerden çıkan yangınların söndürülmesi için; yangın tüpleri tecrübeli kişilerce kullanılmalıdır. Yangının söndürülmesi için, yangın tüpünün etkili şekilde kullanılması gerekiyor. Yangın tüplerinin tüm çeşitlerinin ortak görevi, yangınlara müdahale edip söndürmedir. Yangın söndürme tüpleri sayesinde yangına hemen müdahale edilir, sıçrayıp genişlemesi engellenir.

Yangın Söndürme Tüpleri Tekrar Kullanılır mı?

“Yangın söndürme tüpleri tekrar kullanılır mı” noktasında;

  • Halokarbonlu, karbondioksitli ve köpüklü yangın söndürücüler; bitinceye denk kullanılabilirler. Çünkü bu yangın tüplerinin içerisinde; likit ismi verilen söndürücü madde yer almaktadır. Bu yangın tüplerinden 1 ile 2 kg harcadığınız takdirde de yine içlerindeki maddeler yeniden kullanılır. Hatta bir dahaki kullanıma kadar da basıncını çok iyi muhafaza etmektedir.
  • Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları sadece 1 kez kullanılırlar. Örneğin; 5 kg’lık söndürücüden sadece 2 kg’ını kullandığınız takdirde yine de 2. Kez kullanamazsınız. Çünkü söndürücü içerisinde kalan gazın vananın ağzından sızarak basıncı boşaltacağını söyleyebiliriz. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları kullanıldıktan sonra 2 saat sonra tümden boşalırlar.

Yangın Söndürme Tüpü Bakımı ile İlgili Genel Bilgiler

Yangın söndürme tüpü bakımı ile ilgili genel bilgiler hayati önem taşımaktadır. Öncelikle yangın söndürme cihazlarının olduğu alanların mutlaka işaretlenmesi gerekiyor. Yangın tüplerinin mutlaka numaralandırılması da gerekiyor. Aynı zamanda yangın malzemelerinin gösterildiği yerleşim projelerinin de kesinlikle hazırlanması gerekiyor. Bunların bina ve işletmelerde belirli alanlara asılması gerekiyor. Bina ve işletmelerde yer alan yangın dolaplarıyla söndürme cihazlarının önleri mutlaka açılmalıdır. Ayrıca yangın dolaplarının ve söndürme cihazlarının önlerine kesinlikle istifleme yapılmamalıdır.

Yangın söndürme cihazlarını yerleştirirken; cihazların sınıfına ilk olarak bakılmalıdır. Yangın tüpü, yangının türüne göre ayrılması gerekiyor. Aynı şekilde yangın tüpü montaj işlemi de çok önemlidir. Yangın söndürme tüpü, yerden belin hizasına doğru olmalıdır. Ortalama 90 cm yukarıda yangın tüpü montajlanmalıdır. 90 cm yükseklik yangına müdahalede tüpün hemen fark edileceği yerdir.

Evde Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır?

“Evde yangın tüpü nasıl kullanılır” konusu, çok önemlidir. Bu konuda yukarıda bahsettiklerimiz gibi hayati önem arz etmektedir. Genel olarak yangınlar evlerin mutfak bölümünde çıkmaktadır. Evlerde çeşitli sebeplere bağlı olarak yangınlar ortaya çıkmaktadır. Yangınların ortaya çıkmasında birçok neden vardır. O nedenle evinize satın almayı düşündüğünüz yangın tüpünün; A, C ve B yangın türlerinin tamamını söndürmesi gerekiyor.

Yangın tüpü türleri; farklı farklı madde içeriklerinden oluşmaktadır. Her yangın türlerinde, farklı maddelerden oluşan söndürücü güçlerinin olması gerekiyor.

Yangın Tüpü Kullanılırken İzlenilmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

“Yangın tüpü kullanılırken izlenilmesi gereken adımlar nelerdir”;

  • Yangın söndürme tüpünü rüzgârın arkasına almanız gerekiyor.
  • Ateşe olabildiğince yaklaşınız.
  • Tetik mekanizmasını kilitlemeye yarayan pimin çıkarılması gerekiyor. Bu işlemin yerine karbondioksit tüpü üzerindeki valfi de sola çevrilebilir.
  • Daha sonra tetiği sonuna kadar basınız.
  • Ortaya gaz ve toz çıkar. Bu toz ve gazı, yangına doğru püskürtünüz.
  • Yangını önden arkaya doğru söndürmeye başlayabilirsiniz.
  • Yangını söndürdüğünüze emin olduk sonra yangın yerinden ayrınız.
  • Tozlu cihazları mutlaka toz bitene dek boşaltmalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz adımlar sayesinde yangını hızlı şekilde söndürebilirsiniz.

Yangın Tüpü Kullanma Talimatı

yangın tüpü kullanma talimatı
yangın söndürme tüpü kullanma talimatı

Yangın tüpü kullanma talimatı doğrultusunda yangını söndürmeye çalışmanız gerekiyor. Yangın söndürme tüpünü eline alan kişiler, yangını nasıl söndüreceklerini de çok iyi bilmeleri gerekiyor. Onun için yangın tüpü kullanma talimatlarını çok iyi okumanız gerekiyor. Yangın tüpü talimatlarını baz alarak söndürme işlemini yapmalısınız.

Yangın söndürme tüpleri sınıflara ayrılmıştır. Gazlı, sulu ve tozlu çeşitlerden oluşmaktadır. Yangın söndürme tüpü ne kadar profesyonel kullanılırsa o kadar kişinin yararına olacaktır. Yangınları söndürürken, yangın tüpü yönetmeliği doğrultusunda hareket edilmelidir. Onun için kişilerin yangın tüpü yönetmeliğini çok iyi bilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.(1)